РЕФОРМА СПРЕЧАВА ОДЛИВ ЛЕКАРА Приватни сектор озбиљно прети јавном здравставеном систему у Црној Гори

И. Д. С.

06. 07. 2023. у 11:28

НЕХУМАНОСТ, безличност и неемпатичност довеле су црногорски јавни здравствени систем до дна, оцењује Владимир Добричанин, хирург и посланик Уједињене Црне Горе. Док се у приватни сектор улаже у опрему и кадар, у државном је све мање лекара, а да би се одлив стручњака спречио, а пацијенти били задовољни квалитетом услуге неопходна је темељна и комплетна реформа, поручује доктор.

РЕФОРМА СПРЕЧАВА ОДЛИВ ЛЕКАРА  Приватни сектор озбиљно прети јавном здравставеном систему у Црној Гори

Фонд здравства у Подгорици , Фото fzocg.me

Из Синдиката здравства, по ко зна који пут, апеловали су на надлежне да се крене са оживљавањем јавног здравства, поручујући да приватни сектор озбиљно прети јавном здравственом систему. Како истичу, приватне установе улажу у софистициране и веома исплативе процедуре, фокусирају се на одређене делатности и доводе еминентне стручњаке из региона и света. То прави озбиљну конкуренцију јавном сектору.

Регулисање рада

ДОКТОР Добричанин напомиње да је потребно и да се регулише рад у приватним и јавним установама истовремено.

- Није спорно да лекар ради и 80 одсто у приватном, а 20 одсто у јавном сектору, али то би требало дефинисати унапред - сматра Добричанин.

- Приватним установама не може се забранити да раде, али да се може и мора учинити да јавни сектор буде окосница пружања здравствених услуга грађанима и да буде бољи од приватног, да буде доступан и квалитетан. Са таквим односом, приватни сектор може да кохабитира, али не и да доминира и расте на штету јавног сектора - истакао је Павићевић.

Са тим је сагласан и др Добричанин, који додаје да је неопходно уредити односе, односно направити интеграцију.

- На неки начин, ограничити приватнике, а то би требало да покрене Министарство здравља као кровна институција. Није у реду да се приватним делатницима дозволи изградња клинике са двеста кревета, па у том случају одмах можемо да затворимо Клинички центар. Није у реду ни да само у једном насељу имамо 10 педијатријских амбуланти, као што је сада случај у једном подгоричком насељу - казао је Добричанин за "Новости".

За неопходну реформу, истиче, неопходно је да се измени свега неколико закона, а међу њима и Закон о здравственом осигурању и Закон о правима пацијената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?