С РЕФОРМОМ ДОЛАЗЕ ПОРОДИЧНИ ЛЕКАРИ: Министар Шимун о проблемима који муче здравство

Ива Стојадиновић

22. 04. 2024. у 14:17

ЦРНОГОРСКО здравство оптерећују бројни проблеми, а међу њима предњаче дугачке листе чекања, одлазак лекара, те неадекватни услови рада у погледу медицинске опреме, казао је министар здравља Војислав Шимун одговарајући јуче на питања посланика.

С РЕФОРМОМ ДОЛАЗЕ ПОРОДИЧНИ ЛЕКАРИ: Министар Шимун о проблемима који муче здравство

скупштина.ме/принтскрин

Листе чекања горући су проблем, признао је Шимун одговарајући на питање посланика ДПС-а Нермина Абдића шта ће његов ресор учинити по том питању.

- Посветио сам један тим који раде на унапређењу сегмената који доводе до листе чекања. Већ смо оптимизовали електронски картон и мора се регулисати правилник о обиму услуга на нивоу здравствених установа – казао је Шимун.

Када је реч о мањку кадра, доносно великом броју лекара који последњу деценију напуштају јавни здравствени систем, министар је казао да се тај негативан тренд полседњих пар година смањује.

- Јавни здравствени систем је од 2014. године до 2018. године напустио 101 лекар. Била је то јако лоша тенденција, али се смањује се задњих година. Томе је допинио програм Европа сад, а плате су регулисане.  У последњих пар година 25 лекара смо довели из Србије, а тренутно 1.990 лекара ради у јавном здравственом систему - навео је Шимун.

Посланик Бошњачке стране Ервин Ибрахимовић питао је Шимуна да ли је анализирао слабости које има црногорски здравствени систем, а занимало га је и каква је ситуација са одласком лекара из Црне Горе и јавног здравственог система.

У свом одговору, Шимун је навео да се у систему здравства суочавају да бројним проблемима, а ту су у првом реду неадекватни услови рада у погледу медицинске опреме.

-Ту је питање повезаности самих здравствених установа у погледу дигитализације. Морам напоменути да су изабрани лекари много преоптерећени администрацијом. Регулисаћемо и тај процес и радимо на оптимизацију софтвера, па ће се лекари више посветити пацијентима - рекао је Шимун.

Истакао је и да ће ресор на чијем је челу ускоро реформисати систем примарне здравствене заштите.

- Ступили смо у контакт са Словенцима који имају искуства у томе. Љекар породичне медицине мора бити у центру мулти-дисциплинарног тима који је састављен од техничара, медицинских сестара, радиолога и интервинста - указао је Шимун.

Током седници је саопштено и да Клинички центар од 2020. године није одрадио нити једну трансплатацију органа, али ни телемедицинску консултацију.

"МОНТЕФАРМ" ИДЕ У ТУЖИЛАШТВО

ШИМУН је одговарајући на питање посланика СД-а Бориса Мугоше како коментарише оптужбе из редова СНП-а да штити фармацеутски лоби, казао да није део било каквог лобија или клана, те да жели да смањи утицај политике у здравственом систему и да у први план дођу професионалци и људи од моралног интегритета.

-Када је реч о "Монтефарму",  Комисија је у анализи документације нашла бројне неправилности, од запошљавања преко агенције, уговоре о делу без повода и ралога. ДРИ је приметила велику неправилност, а то је преузимање дуга једне веледрогерије. Налаз Комсије везано за рад Горана Мариновића и пословање "Монтефарма" у периоду док је био директор биће предат Тужилаштву - најавио је Шимун.

Посланицу ДПС-а Соњу Милатовић интересовало је да ли министар Шимун, са стручног аспекта подржава договор који су постигли председник Ваде Момо Копривица и митрополит СПЦ Јоаникије да се црква укључи у лечење болести зависности. Министар је казао да Митрополија дуги низ година помаже здравствене установе кроз разлидите донације, и то кроз медицинску опрему, возила... те да нема говора о алтернативним методама лечења у установама јавног здравства.

-Како сам информисан од стране потпредседника Владе Мома Копривице, Митрополија је вољна пружити донације центрима као подршку њиховом раду, имајући у виду јавни значај решавања тога проблема. У контексту медицинске и стручне бриге без које овакви објекти не би могли функционисати, припадници било које верске организације се не би могли упустити у сам поступак лечења особа са болешћу зависности. Исти пацијенти, искијучиво на добровољној основи, могу посећивати богослужења и примити духовну поуку. што је део Уставом гарантоване слободе вероисповијести - поручио је Шимун.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?