ИМА ЛИ У УСТАВУ МЕСТА ЗА БАЋУШКЕ? Пошто је више Руса него Хрвата, у Црној Гори се отвара питање службености језика
УПРКОС санкцијама званичне државне политике Црне Горе према Руској Федерацији, које је увео режим Мила Ђукановића 2014. године, а у континуитету антируску политику следиле три владе после "ослобођења" од ДПС 2020. године, број Руса и говорника руског језика у Монтенегру је неочекивано порастао. Толико, да су постали пета по снази национална заједница у држави!
Попис становништва показао је да је Руса 2,06 одсто (12.824), што је дуло више од, рецимо Хрвата, којих је 0,97 одсто или свега 6.021. Међутим, иако их је мање, хрватски, је у Уставу Црне Горе дефинисан као језик у службеној употреби, док руског - нема, иако њиме говори 2,26 одсто, или 14.731 грађана, што је више од броја регистрованих Руса!
У случају да парламентарна већина уз помоћ дела опозиције покрене уставне промене за измене Устава би требало да гласају 54 посланика од 81, колико их је у Скупштини Црне Горе, након чега би уследио референдум који би оверили грађани. Уколико би се добило "зелено светло", српски као најбројнији језик у држави добио би статус службеног, док би руски, уколико буде политичке воље за његову кандидатуру, могао постати језик у службеној употреби.
Прописи
КАДА је у питању формална процедура, треба имати у виду да је Уставом Црне Горе, чланом 13, предвиђено да је службени језик у тој држави црногорски, а да су ћириличко и латиничко писмо равноправни, док се ставом 2 истога члана нормира да су у службеној употреби и српски, босански, албански и хрватски језик - наглашава Каварић.
Правник и адвокат Далибор Каварић каже за "Новости" да на основу саопштених резултата Монстата, апсолутно је оправдано, логично и демократски да руски језик и формално добије статус језика у службеној употреби, а да српски као већински добије статус службеног.
- У прилог томе иде и чињеница да су ћириличко и латиничко писмо и по садашњем уставном решењу већ равноправни, а да српски и руски језик, као словенски језици, управо поседују ћириличко писмо као темељно. Када је у питању руски језик, осим статистичких података са пописа, за ово постоје и лигвистички, етимолошки, семантички, културни, историјски, економски и рационалистички разлози. Улога царске руске империје заузима посебно место у црногорској историји, а историјска, материјална, културна и духовна логистика и подршка које су руска држава, народ, руски императори и Црква пружили нашем народу имали су одлучујући и пресудни значај за наш физички и духовни опстанак и идентитет - подсећа Каварић.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)