ПЕНАЛИ ДО 27 МИЛИОНА ЕВРА: Оператери у Црној Гори усклађивали цене картелским споразумом
ЦРНОГОРСКИМ мобилним оператерима прети вишемилионска казна јер су, како је утврдила Агенција за заштиту конкуренције, склопили картелни, односно забрањени споразум, креирали исте цене и тиме нарушили конкурентност у тржишној утакмици.
И.Д.С.
Ипак, оператери тврде да је извештај агенције површан и да се не темељи на чињеницама, те најављују правну борбу.
Агенција за заштиту конкуренције је забранила даљу примену споразума којим су три мобилна оператера у априлу ове године истовремено повећали цене постпејд пакета са минималних пет евра, али и утврдиле исти рок за допуну припејд рачуна.
- На тај начин су обесмислили тржишну утакмицу између ових компанија у циљу привлачења крајњих корисника и примењивали једну идентичну цену - појаснио је директор АЗК, Небојша Јововић.
Монопол
ПОСЛАНИЦА СНП Слађана Калуђеровић поздравила је поступање АЗК. Сматра да је важно да се хитно предузму мере и на другим тржиштима како би се спречили директни негативни ефекти монополског и лихварског понашања.
Драган Дамјановић, председник Савета АЗК саопштио је да овај предмет представља кључну прекретницу у борби против понашања учесника на тржишту које има штетне последице по црногорске потрошаче и економију.
- Наглашавам да су овакви предмети кључног значаја за крајње потрошаче, који често остају испод површине, занемарени у интересу профита или других корпоративних циљева - рекао је он.
У Агенцији се надају да ће потрошачи у наредном периоду плаћати ниже цене припејд услуга, али напомињу и да оператерима прете високе казне и то до 10 одсто укупног годишњег прихода у години која претходи оној у којој је извршена повреда конкуренције - што износи и до 27 милиона евра.
Додају да мобилни оператери имају право да поднесу тужбу због одлуке о казни, али су дужни да у року од седам дана на свом сајту објаве одлуку Агенције и по њој поступе одмах. Слична ситуација је и са трговинским ланцима, чије пословање испитују.
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (0)