ПОВИШИЦОМ ОД 600 ЕВРА БРИШУ НЕУСКЛАЂЕНОСТ: Ево како црногорски функционери правдају повећање зарада

Ива Стојадиновић

03. 12. 2024. у 06:00

НАЦРТ измена закона којим се предвиђа повећање функционерских плата на јавној расправи је до краја недеље.

ПОВИШИЦОМ ОД 600 ЕВРА БРИШУ НЕУСКЛАЂЕНОСТ: Ево како црногорски функционери правдају повећање зарада

Фото Shutterstock

 Док опозиција, синдикалци и НВО критикују овакву намеру, у Влади имају спремно оправдање, а то је да поједини службеници примају већу плату од руководилаца. И због тих неусклађености, повишицу од 600 евра у просеку добиће сви, па и посланици.

Сходно Нацрту измена Закона о зарадама запослених у јавном сектору, који је на јавној расправи до 8. децембра, планирано је повећање плате 30 одсто јавним функционерима. То значи да би се, између осталих, повећале плате посланицима и члановима Владе и то у просеку за око 600 евра. Посланици власти овакву намеру правдају тврдњом да тренутно у систему зарада поједини службеници имају веће плате од руководилаца. Посланица ПЕС-а Јелена Недовић проблематизује то што је усвајање гранских колективних уговора практично изједначило примања хијерархијски нижих категорија јавног сектора с вишим.

Увећање за "чуваре система"

ПРОТИВ повишице је и већина опозиције. ГП УРА делимично подржава, али су најавили амандман. У тој партији сматрају да плате не би требало повећати свима, али да би директорима одређених важних управа, пореске, полицијске и управе царина, требало дати повећање "јер су то људи који чувају систем".

- Немогуће је да службеник или запослени у приватном сектору као референт има већу плату од човека који руководи рецимо са 200-300 запослених, а знате да одговорност руковођења подразумева потписе и све оно зашто ви носите огромну одговорност и сутра одговарате пред судом - казала је Недовићева.

Да ће се предлог повући надају се у Унији слободних синдиката, где оцењују да је повећање плата јавним функционерима расипање новца и да би се тиме "превршила свака мера".

- Позивали смо цивилни сектор да заједнички реагујемо и да не дозволимо још веће осипање новца из буџета - поручио је генерални секретар УСС, Срђа Кековић.

Да је намера Владе непромишљена, сматрају и у НВО сектору. У Центру за демократску транзицију подржавају смањење разлике између оних с највишим и најнижим примањима, али нису за повећање коефицијената 30 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП ОСТАО У ШОКУ: Ево шта је управо урадио Џеј Ди Венс, потпредседник САД (ВИДЕО)