ДА ЛИ ЈЕ ЧОКОЛАДА ЗАИСТА НАЈВЕЋИ НЕПРИЈАТЕЉ ТЕНА? Докторка Невенка Докмановић разрешава најчешће дилеме о нези лица

С. Ковачевић

30. 08. 2021. у 13:20

ЦИЉ сваког дерматолога је да научи пацијента да не дира ништа сам, поготово да не цеди бубуљице, али не очекујем да се зарад лепоте људи одрекну свих задовољстава

ДА ЛИ ЈЕ ЧОКОЛАДА ЗАИСТА НАЈВЕЋИ НЕПРИЈАТЕЉ ТЕНА? Докторка Невенка Докмановић разрешава најчешће дилеме о нези лица

FOTO: Arhiva novosti

Да ли је чоколада заклети непријатељ чистог лица? Какве све компликације може да изазове "цеђење" бубуљица? Постоји ли идеална универзална крема?

Шта је од наведеног истина, а шта заблуда, и како заиста треба да негујемо кожу за "Новости" објашњава докторка Невенка Докмановић, специјалиста дерматовенерологије.

Самолечење - да или не?

 - У медицини, самим тим и дерматологији, самолечење никада није добро. Постављање дијагнозе и одлука о терапији једног дерматолога, засновано је на вишегодишњем образовању (скоро 10 година), и искуству, те њихова експертиза не може бити замењена интернетским знањем или знањем комшинице. Данашње младе генерације су и те како свесне ове чињенице, те по савет у вези са лечењем, али и негом коже долазе управо код лекара специјалисте дерматологије - истиче докторка.

FOTO: Arhiva novosti

 

Акне - цедити их или чекати да прођу?

 - Највећа борба сваког дерматолога у лечењу акни је управо научити пацијента да не дира и не цеди бубуљице. Садржај акне је антиген за кожу, те њихово нестручно уклањање доводи до јаког и дуготрајног запаљенског процеса. Иако мислим да су сви тога свесни, ипак је потребно да се понови да су акне болест, да не треба чекати да прођу саме, и да су област за коју су једино стручни дерматолози. Мој савет је, чак и ако је испред вас особа у белом мантилу, да без устручавања питате и да ли је та особа лекар, а ако јесте које је специјалности, јер осим дерматолога нико нема ни законско право ни знање да лечи акне. У супротном пацијенти губе драгоцено време у лечењу овог обољења, које не оставља само физичке, већ и дубоке психичке последице - каже докторка Докмановић.

Слаткиши - да ли су увек штетни?

 - Деценијама су рађена истраживања о томе како слаткиши могу да утичу на лице, а донедавно је сматрано да конзумирање слатког не може да изазове бубуљице или да погорша већ постојеће стање. Међутим, сваки дерматолог зна чисто емпиријски, да пацијенти са лошим навикама када је исхрана у питању, лошије реагују на сваки облик терапије. Студијом је доказано да конзумирање чоколаде лоше утиче на кожу мушкараца од 18 до 35 година, са предиспозицијом ка акнама. Још сматрам отвореним питање која је то количина чоколаде у току дана која неће утицати лоше на кожу. Јер заиста мислим да се млади људи не могу одрећи свих задовољстава да би имали блиставу и лепу кожу. На пример, црна чоколада, односно она која има какао (70 - 86 одсто), сматра се корисном не само за кожу, већ и за цео организам. Она садржи флавоноиде који су антиоксиданти, моћно средство против радикала који разарају наше ћелије, па је и одлично средство у борби против старења коже - прецизира докторка Докмановић.

Хормонске бубуљице - истина или заблуда?

 - Најчешће помињана заблуда јесте да уколико се акне јављају у доњој трећини лица, дуж доње вилице и на врату, да су то "хормонске бубуљице". Чињеница је да се свака девојка или жена која дође на преглед код дерматолога, посматра као неко чија кожа може бити под утицајем хормонског дисбаланса. Због тога се морају прво урадити лабораторијске анализе полних хормона - естрадиола, прогестерона, тестостерона и тако даље. Тестостерон јесте мушки полни хормон, али га у малој количини синтетишу и јајници. Овај хормон је прилично "моћан" и његова мала количина у женском организму супримира (гуши), велике количине женских полних хормона.

Зато пацијенткињи са високим нивоом тестостерона предлажем консултацију специјалисте гинекологије. Увек нагласим да та терапија не траје дуго, није доживотна, и доноси вишеструку корист младим пацијенткињама. Уколико се овакво стање не решава, осим тешких облика акни, такве пацијенткиње ће се даље борити и са гојазношћу, повећаном маљавости по телу и лицу, али и проблемима који се тичу репродуктивног здравља. У таквим случајевима само дерматолошка терапија не може да помогне - објашња др Докмановић.

Универзални третман - мит или реалност?

 - Свачији тип коже је различит, па самим тим не треба свако лице третирати на исти начин. Препарати које држе апотеке, дрогерије, козметичке радње, нису само лепа амбалажа и цена, већ одређене супстанце које имају директан утицај на вашу кожу. Маске за лице су све више популарне и јефтине, али и са њима може да се погреши. Важно је да обавезно прочитате упутство, на свакој од њих је назначено за који тип коже је намењена, али и за који проблем. Девојчице млађе од 14 година треба да буду опрезније, у смислу ограничавања стављања маски на једном месечно - саветује докторка Невенка Докмановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕСИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Откривено где ће Аргентинац после Интера