ТРОМБОФОЛИЈА ЧЕСТО ДОВОДИ ДО ПОБАЧАЈА: Обавезне анализе за жене које су имале три или више раних губитака плода

И. Ковачић

31. 08. 2021. у 13:00

ЖЕНЕ које су имале три и више раних побачаја, пре 12. недеље трудноће, или један каснији који се дефинише као губитак плода после 20. недеље, требало би да се упуте на тестове на тромбофилију. Знаци да би требало да се посумња на повећану склоност ка згрушавању крви су и појава тромбозе у току трудноће или након порођаја. И кад је резултат тестова позитиван, решења има.

ТРОМБОФОЛИЈА ЧЕСТО ДОВОДИ ДО ПОБАЧАЈА: Обавезне анализе за жене које су имале три или више раних губитака плода

FOTO: Depositphotos

Искуства са применом антикоагулантне терапије показују да се код правовремено постављене дијагнозе тромбофилије и примене адекватне терапије у великом броју случајева може очекивати да се трудноћа успешно изнесе.

Докторка Мирјана Ковач, виши научни сарадник Медицинског факултета у Београду и специјалиста трансфузиологије и хематологије Института за трансфузију крви Србије, каже да се тромбофилија дефинише као урођени или стечени поремећај хемостазе који доприноси повећаном ризику за развој тромбозе:

 - Овај поремећај може да буде повезан са ризиком за настанак компликација саме трудноће или са ризиком за развој венског тромбоемболизма у трудноћи, али то није разлог да не дође до зачећа. Дакле, ако жена има тромбофилију онда се ризик за појаву тромбозе значајно увећава. С друге стране, због присутне тромбофилије може доћи до промена на нивоу плацентарне циркулације, које условљавају појаву исхемијских промена на нивоу плацентарних крвних судова, што доводи до слабије опскрбљености плода свим потребним хранљивим материјама. То је разлог за губитак трудноће, заостајања у расту и развоју плода, прееклампсије или раздвајања плаценте.

Урођене тромбофилије настају као генетски одређени поремећаји, док су стечене последица антифосфолипидног синдрома.

 - У крви пацијената сa антифосфолипидним синдромом могу да се пронађу разна антитела на молекуле које зовемо фосфолипиди - каже др Ковач. - Ако се ради о примарном антифосфолипидном синдрому, он обично настаје код до тад здравих жена које немају ниједан проблем осим понављаних губитака трудноће. У том случају се у току тестирања могу открити две врсте антитела, лупус антикоагуланс (ЛА) који се открива коагулационом методом и две врсте антитела антикардиолипинска и бета 2 гликопротеин -1 антитела у ИгМ И ИгГ класи које се откривају методом ЕЛИСА тестирања.

Докторка каже да ова антитела доводе до компликација трудноће ометајући активност важног регулатора плацентарног система као што је анеxин 5, који има заштитну улогу за фетус. Додатно, могу да услове и појачану активацију тромбоцита, што опет условљава промене на нивоу циркулације у плаценти.

Када се установи тромбофилија код жена са претходним компликацијама трудноће треба да постоји индивидуалан терапијски приступ у зависности од типа компликација у претходним трудноћама и типа утврђене тромбофилије, наводи наша саговорница:

 - У случају дијагнозе присутног антифосфолипидног синдрома у трудноћи се примењује комбинација антикоагулантне терапије применом хепарина мале молекулске масе у комбинацији са малим дозама ацетилсалицине кислине - објашњава др Ковач. - Код урођених тромбофилија долази у обзир примена антикоагулантне терапије у профилактичким дозама, а кад је у питању најтежа тромбофилија, недостатак антитромбина, уз хепарин мале молекулске масе потребно је увести и супституцију са концентратом антитромбина.

Тестови

ПАЛЕТА дијагностике за утврђивање тромбофилије подразумева одређивање коагулационих тестова као што су одређивање биолошке активности антитромбина, протеина Ц и протеина С, теста резистенције на АПЦ и одређивање ЛА. Као допунски тестови раде се ПСР анализе за доказивање мутација F V Leiden и протромбин Г20210А, као и елиса тестови за доказивање АЦА И бета 2 ГПИ-1 антитела у ИгМ И ИгГ класи.

Докторка наводи да се антикоагулантна терапија укључује у раној трудноћи, и траје до краја трудноће и углавном код највећег броја жена још четири до шест недеља после порођаја. Уколико је трудница имала претходне тромбозе, са терапијом се наставља превођењем са хепарина на оралну антикоагулантну терапију, која је примењивана и пре трудноће.

Ефективност примењене терапије зависи од типа поремећаја.

 - Уколико се ради о генетски одређеној тромбофилији ефективност терапије је изнад 90 процената, код антифосфолипидног синдрома од 70 до 80 одсто, док је код дефицита антитромбина значајно нижа, посебно ако се не утврди тип дефицитантитромбина и на време не почне са применом супституционе терапије - каже др Ковач. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОТПУНО ИЗГУБИО КОНТРОЛУ: Гвардиола све више дивља, залетео се на два своја играча (ВИДЕО)