ИНТЕРВЈУ ДОКТОРКА ЈЕЛЕНА ПЕТРОВИЋ ШУНДЕРИЋ: Могућности оперативног збрињавања пилонидалног синуса
ОД стања упале и начина на који хирург оперише ураслу репну длаку зависи да ли ће оправак да траје две до три недеље, или пацијент неће моћи да седи неколико месеци. Одлука је заједничка, и зависи од хирурга и пацијента. Иако би било логично да се увек одабере бржи опоравак, то није једноствано. Осим тога, већина пацијената није спремна да им рана након интервенције остане неушивена, па се с тога опредељују за дуготрајније лечење.
Докторка Јелена Петровић Шундерић, дигестивни хирург Универзитетског клиничког центра Србије у интервјуу за "Новости," каже да се хирургијом пилонидалног синуса (урасла репна длака) највише баве пластични хирурзи и специјалисти дигестивне хирургије, који се уже баве регијом ануса и дебелог црева:
- У овом пољу хирургије преклапајусе приступи пластичних и дигестивниххирурга, а свако заговара свој начин лечења и оба имају предности и мане.
Када се рана ушива, а када се оставља да спонтано зарасте?
- Хируршко лечење пилонидалног синуса захтева решавање упалног процеса и вађење ураслих длака. Приступ дигестивног хирурга своди се на поштедно исецање упалног ткива и екстракцију ураслих длака, уз решавање дефекта коже ушивањем или остављањем да спонтано зарасте. Циљ ушивања би био навлачење здраве коже преко дефекта, чиме би се повећала прокрвљеност те регије и подстакло зарастање, а спречило стварање дубоког жљеба између дебелог меса, у које би опет упадале длаке и ходањем се " укопавале" у поткожу. У случају хроничне упале и поновних операција саветује се да се дефект остави неушивен и спонтано зарасте уз свакодневну тоалету ране.
Може и безболно
Има ли нових неинвазивних приступа за лечење пилонидалног синуса?
- Један од новијих, модернијих начина лечеља је и третман ласером, којим се, након киретирања - чишћења упалног ткива, врши "заваривање" коже. Овакав третман је најмање болан и нуди брз опоравак. Пошто се код њега чешће јављају рецидиви, погодан је за поновно коришћење и некада лечење захтева више сеанси.
Колико времена је потребно да неушивена рана зацели сама?
- Време зарастања отворене ране варира од десетак дана до пар месеци. Али, пацијент може да седи, бави се спортом и другим активностима. Требало би разумети и постоперативни ток код тако отворене ране. Јер, неће она да зарасте одједном за неколико дана или недеља, већ ће се пацијент сваким даном све боље осећати и када дође до зацељења, они више ни не примећују да је у тој регији икада и постојао проблем.
Ипак, звучи некомфорно.
- Јесте, многи не могу да прихвате концепт отворене ране и спонтаног зарастања, које би довело до стварања ожиљка без длака и даље могућности урастања, па се обраћају пластичним и реконструктивним хирурзима. Они раде потпуно исецање упаљеног ткива, укључијићи и здраву кожу и поткожу до мишићног ткива, а након тога раде реконструкцију ушивањем или кожним режњевима. Резултати су често задовољавајући у смислу спречавања враћања болести, али мора се имати на уму да пацијент не сме да седи и по пар месеци, а компликације као што су крварења и инфекције су далеко опасније. Осим тога, након овакве интервенције остаје велики ожиљак у виду заравњене бразде између дебелог меса.
Ко је склонији урастању репне длаке, жене или мушкарци?
- Епидемиолошке студије показују да од пилонидалног синуса око четири до пет пута чешће оболевају мушкарци. Та инциденца варира у свету у зависности од расе, грађе карлице, чврстине длаке, коже и степена маљавости. Битно је да нагласим да су скорашње студије, које су се бавиле проценом порекла ураслих длака, дошле до закључка да се чешће у тој регији налазе власи опале косе главе, него телесне маље те регије.
Колико су честе интервенције због урасле репне длаке?
- Појава пилонидалног синуса у свету варира, а у просеку се јавља код око 26 пацијената на 100.000 становника. Не лече се сви хируршки, јер неки синуси не дају симптоме и не јављају им се упале. Постоји и људи који нису расположени за хируршко лечење, па самостално цеде гној, пију антибиотике, стављају облоге и некако се саживе са својим стањем.
Продор бактерија
Да ли је пилонидални синус увек болно стање?
- Не, може да буде потпуно асимптоматски, тачније случајно виђен приликом неког рутинског прегледа као проширење поре на бразди између дебелог меса, из којих могу да вире појединачне или чак праменови длака. Ако се деси продор бактерија кроз те отворе може да дође до стварања апсцеса, болног отока, који као и сваки упални процес у неким ретким случајевима, нарочито код имунокомпромитованих особа, може довести и до сепсе. Такође, нелечене упале које се често понављају могу након дужег времена довести и до трансформације упалног ткива у малигно, што би на крају захтевало потпуно другачији приступ и лечење по онколошким принципима.
На којим деловима тела најчешће урастају длаке и долази до формирања гнојне упале?
- Длаке могу да урасту на било ком делу тела, а нарочито у прегибима у којима је већа маљавост, као што су препоне, пазушне јаме и између дебелог меса. Већу склоност упалним процесима везаним за корен длаке имају људи са масном кожом, склоном акнама. Код њих се јављају дубоке упале са инфекцијама лојних, знојних, па чак и лимфних жлезда и такво стање се назива супуративни хидраденитис. У том случају неопходан је агресивнији хируршки приступ.
Који специјалисти се најучесталије баве проблемом упаљене репне длаке?
- Највише тих интервенција ураде дигестивни хирурзи (проктолози), док се проблемима урасле длаке на другим деловима тела највише баве пластични и реконструктивни хирурзи.
Да ли је урасла и упаљена репна длака најкомпликованија за санирање?
- У случају када гнојна, поткожна упала власи није узроковала и упалу жлезда, може да се каже да је пилонидални синус најтежи.
Препоручујемо
НОВЕ МЕТОДЕ ЗА ЕФИКАСНИЈЕ ЛЕЧЕЊЕ: Овом техником ломе наслаге у крвним судовима
31. 08. 2021. у 16:00
БОРАНИЈА "ОБАРА" ХОЛЕСТЕРОЛ: Изразито дијетална намирница богата влакнима
30. 08. 2021. у 09:39
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)