СТУДИЈЕ СПАВАЊА ОКТРИВАЈУ: Постоје шансе да више времена проводимо будни
ИСТРАЖИВАЧИ са Универзитета у Оксфорду открили су нову мету за испитивање сна у мозгу сисара - мождани кортекс. Рад је објављен у часопису Nature Neuroscience.

Фото: Depositphotos
Док се активност у кортексу обично користи у студијама спавања за снимање образаца спавања/будности, најновије истраживање из Оксфорда открило је да процеси унутар самог кортекса заправо могу да буду одговорни за контролу сна, као што су колико дуго спавати и колико дубоко се тоне у сан.
Студија је пратила активност мозга код лабораторијских мишева, који имају фундаменталне сличности у мозгу са људима у смислу анатомије и механизама спавања. Неурони у два подручја кортекса - неокортикалном слоју 5 и делу хипокампуса - били су "ућуткани" у мозгу мишева.
Када су неурони у тим деловима мозга били деактивирани, лабораторијски мишеви су одједном сваки дан остајали будни најмање три сата дуже. Практичан значај овог открића, научници објашњавају тиме да просечан миш живи отприлике две године, што значи да су током свог живота добили пуна три месеца "будног" времена.

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)