КОРИСНОСТ ПРАВОВРЕМЕНЕ ДИЈАГНОСТИКЕ: Ако бол у грудима не попусти за 20 минута одмах зовите Хитну
КРАЈ годишњег одмора и повратак радним обавезама могу да буду окидач за срчани удар. Зато би, упућују лекари, првог радног дана требало добро испланирати решавање нагомиланих обавеза, јер смањивање стреса прија кардиоваскуларном систему, нарочито оном чије здравље је већ нарушено. Охрабрујуће је да је срчани удар могуће и предвидети, и на време се јавити лекару.

Фото: Depositphotos
Професор др Бранко Белеслин, кардиолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да је честа појава да пацијенти неколико дана пред срчани удар осећају краткотрајне болове у грудима, малаксалост и имају осећај прескакања срца.
Болови иза грудне кости, наручито они који се шире према врату, раменима, руци, праћени малаксалошћу и презнојавањем су разлог да се у што краћем периоду потражи помоћ лекара.
После 40 минута мишић одумре
КАДА дође до срчаног удара, рок да се успостави крвоток у зачепљеној коронарној артерији је од 20 до 40 минута. Након тог времена почиње одумирање срчаног мишића. Онај део срца који није добијао крв пропада и умире, а на том месту формира се ожиљак.
- ЕКГ, лабораторијске анализе и по потреби рендген срца и плућа или ултразвук срца, основне су претраге које би пацијенту требало да се ураде како би се потврдио или искључио инфаркт миокарда - каже наш саговорник.
Свако кардиоваскуларно обољење с разлогом се сматра подмуклом болешћу, јер први срчани удар у животу, код наизглед здраве особе, може да буде фаталан.
- Најчешћи разлог напрасне смрти јесте срчани удар и тешки поремећаји ритма који га прате - каже др Блеслин. - Зато је важно да се пацијенти хитно јаве лекару ако се јаве болови у грудима, праћени несвестицом, и ако трају непрестано и дуже од 20 до 30 минута. Обавезно је да се прво позове служба Хитне помоћи, јер самостални одлазак у здравствену установу може да буде фаталан пошто се тиме срчани мишић додатно излаже напору и потенцијалном ризику од нежељених догађаја.
Препознавање и спречавање срчаног удара не штити само од напрасне смрти, већ и од оштећења срчаног мишића.
- Када се предузму одговарајућа дијагностика и лечење скоро да и не дође до оштећења срчаног мишића или је оно минимално и практично не утиче на квалитет живота пацијената - каже др Белеслин.
- У супротном, обимно оштећење миокарда води у срчану слабост.
Да би се спречио настанак срчаног удара, као и његово поновно јављање најважније је, упућује професор Белслин, да пацијент престане да пуши, здраво се храни, рекреира по мери својих могућности, узима лекове за контролу крвног притиска, шећерне болести и постизање оптималних вредности масноћа.
Препоручујемо

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)