ИНТЕРВЈУ ПРОФЕСОР ДОКТОР ТЕОДОРА БЕЉИЋ ЖИВКОВИЋ: Тестирање на инсулин је модерно , али није увек и - потребно
КАДА јетра није осетљива на инсулин, она стално, а највише ноћу, прави и отпушта шећер у крв. Када масно ткиво није осетљиво на инсулин, из њега се отпуштају слободне масне киселине, које уништавају бета ћелије панкреаса, и подстичу синтезу холестерола и триглицерида у јетри.
Другим речима, неосетљивост на овај кључан хормон ствара терен за дијабетес, повишене масноће у крви, али и за масну јетру, док високе вредности инсулина у крви, преко бубрега, повећавају притисак. Иако је механизам инсулинске резистенције, односно отпорности ткива на инсулин добро познат, ово обаљење се неретко и погрешно дијагностикује, и беспотребно лечи.
У интервјуу за "Новости", професор др Теодора Бељић Живковић, ендокринолог и директорка Клинике за интерне болести Клиничко-болничког центра "Звездара" каже да је сада у моди да лекари тестирају осетљивост на инсулин, али то није увек потребно:
- Тачно се зна да када човек има дијабетес, гојазност, кардиоваскуларну болест и масну јетру, да има и инсулинску резистенцију. Не треба ништа тада тестирати и доказивати. Инсулинску резистенцију би требало "тражити", ако постоји стерилитет. Или, код жена у менопаузи, које су уморне, депресивне, добијају у тежини, лоше спавају и стално имају потребу за слаткишима.
* Шта је у ствари инсулинска резистенција?
- Инсулинска резистенција је стање у којем је концентрација инсулина у крви већа него што нормално захтева ниво глукозе у крви. Уколико се стање повишеног инсулина не третира, неретко се повезује и са онколошким обољењима.
* Како се ово стање лечи?
- Инсулинска резистенција се лечи тако што се отклања оно што је довело до тога да мишићи и други органи не реагују на инсулин. Обично је то стрес и недостатак времена да се припрема здрава храна и да се вежба. Тешко је прилагодити унос хране тако да се губе килограми, једноставније је бити физички активан. Кретање, аеробне вежбе, вежбе са отпором, вежбе за истезање су лек који "откључава" ткива да реагују на инсулин.
* Када су потребни лекови?
- Лек метформин, који многи узимају због овог стања помаже, али није свемоћан. Нарочито "не ради" код гојазних девојака. Оно што је мање познато је да лекови за гојазност могу да смање инсулинску резистенцију.
* Како се утврђује постојање инсулинске резистенције?
- Пацијенту се ради орални глукоза толеранс тест са праћењем нивоа инсулина на пола сата. Лабораторије се разликују у референтним вредностима за инсулин на таште. Ниједна не даје "нормалне" вредности након 30, 60, 90 и 120 минута од узимања воде са 75 грама шећера. Једноставни начин тумачења теста је ако је ниво инсулина 10 пута већи него на почетку, постоји инсулинска резистенција. Након 180 минута инсулин би требало да падне на почетне вредности.
* Зашто се оболева од инсулинске резистенције, јер чињеница је да не оболе сви који нису физички активни?
- Генетски фактори су кључни за настанак, а потом фактори средине, као што су некретање, стрес, извесна храна, стероиди. То је проблем модерног доба, актуелизован са гојазношћу, која даље води у хроничну упалу и оксидативни стрес. Има лекова за дијабетес и кардиолошка обољења, која поправљају осетљивост на инсулин. Ти исти лекови не делују толико ефикасно када је инсулинска резистенција проблем стерилитета и Алцхајмерове болести.
ВИШЕ СПОРТА У ШКОЛАМА
* Колико је честа инсулинска резистенција?
- Честа је. Имамо успешне спортисте, али нисмо спортски оријентисана нација. Нема спорта у школама, колико је било у ранијим годинама. Нема терена за спорт. Нема безбедних стаза за бицикле. Чак нема ни слободних тротоара. Зато имамо гојазност младих, пораст броја оболелих од шећерне болести и проблем са стерилитетом. Морамо се индивидуално, али и организовано, кроз месне заједнице, борити и бити више дисциплиновани.
Препоручујемо
БАДЕМ ДА САЧУВАТЕ ЗДРАВО СРЦЕ: Помоћ у борби против дијабетеса и Алцхајмерове болести
17. 09. 2021. у 11:00
ГЕНЕТСКИ ДИЈАБЕТЕС: Ова болест повећава ризик за компликације у трудноћи
02. 09. 2021. у 16:40
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)