ЦИСТЕ ВЕЋЕ ОД ШЕСТ ЦЕНТИМЕТАРА МОРАЈУ ДА СЕ ОПЕРИШУ: Величина и садржај туморске формације на ткиву јајника одређују начин лечења

И.К.

09. 10. 2021. у 11:00

ВЕЋИНА цисти на јајнику пролази спонтано. Међутим, код одређеног броја пацијенткиња ове туморске промене морају да се лече. Да ли ће да помогну хормонски лекови или је неопходна операција може поуздано да се утврди тек након 3Д ултразвучног прегледа и након анализе тумор-маркера. Такође, битан критеријум који утиче на избор терапије је и величина цисте.

ЦИСТЕ ВЕЋЕ ОД ШЕСТ ЦЕНТИМЕТАРА МОРАЈУ ДА СЕ ОПЕРИШУ: Величина и садржај туморске формације  на ткиву јајника одређују начин лечења

FOTO: Depositphotos

Докторка Александра Пикула, специјалиста гинеколошко-акушерске клинике "Народни фронт", каже да је хируршки третман неприкосновен код циста већих од шест центиметара:

- У савременој хирургији користи се углавном лапароскопски приступ, дакле без класичног реза на трбуху. Већ у току саме ове операције по одстрањивању цисте ради се хитна хистопатолошка анализа која експлицитно говори о природи цисте и даљем поступку хирурга. У случају да је налаз лош, пацијенткињу је пре интервенције неопходно припремити како би била упозната и спремна на неке могуће радикалније захвате.

Када би требало да се посумња на то да се на јајнику формирала велика циста може да укаже неколико специфичних симптома.

 - Велика циста може да притиска бешику, материцу и дебело црево, па се јављају и симптоми од стране тих органа - каже др Пикула. - То значи да учестало мокрење, лажни позиви на мокрење, осећај притиска и надутости у доњем делу трбуха или појава затвора могу да буду последица циститичног јајника. Дешава се да понекад циста притиска и ишијадични живац и изазива болове сличне ишијасу.

У већини случајева на појаву цисти није могуће да се утиче, јер оне настају услед генетске предиспозиције, као и због поремећаја хормоналних функција на путу између хипоталамуса, хипофизе и јајника. Ипак, неке факторе ризика могуће је смањити.

- На појаву циста утиче и то да ли је жена рађала, да ли је дојила, да ли је узимала хормонску контрацепцију, као и од начина исхране, нивоа витамина у организму, да ли пати од инсулинске резистенције и многих других фактора. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)