МОЗАК ПАТИ БЕЗ УГЉЕНИХ ХИДРАТА: Како да спречите или бар успорите опадање когнитивних способности
ПРЕМА Светској федерацији неуролога, здравље мозга директно утиче на способност особе да комуницира, доноси исправне одлуке и води здрав начин живота.
При томе, бројни фактори доприносе нормалном функционисању овог органа, укључујући обрасце спавања, вежбе и исхрану.
Исхрана има огроман утицај на когнитивно здравље, које подразумева способност логичког размишљања, учења и памћења. Више студија је потврдило да ако се једе погрешно, може да дође до разних упала нервног система. Њихова последица је неретко слабљење памћења, али и низ других здравствених тегоба.
Ако пратите ових пет савета можете да заштитите нервни систем од инфекција.
Опрезно са шећером
Када је потребно да мозак ради "пуном паром", често се претерује са уносом шећера. То је зато јер функција мозга увелико зависи од нивоа глукозе у крви, која је мозгу главно гориво. Међутим, превише шећера изазива ослобађање високих нивоа инсулина, а овај хормон блокира приступ различитих аминокиселина у мозак, што последично слаби памћење.
Обавезан извор енергије
У жељи да победе вишак килограма, многи се олако одричу угљених хидрата у исхрани. То може да буде лоше по здравље мозга, јер су ове хранљиве материје за њега врло значајне. Наиме, престанак узимања угљених хидрата, који телу обезбеђују енергију, може да доведе до нестабилности нивоа шећера у крви, па чак и епизоде хипогликемије. То узрокује "замагљивање" мозга, појаву збуњености, па чак и кратког губитка свести.
Превише алкохола
Иако алкохол штетно утиче на цело тело, посебно је опасан за мозак. Испијање више од препоручених једног до два пића дневно може да утиче на способност мозга да функционише најбоље. Превише алкохола с временом мења ниво неуротрансмитера, који су хемијски гласници који помажу можданим станицама у комуникацији.
Прескакање оброка
Мозак користи 20 одсто телесне енергије и то је прва ствар која пати када је енергија из хране ограничена. Када се оброци прескачу, тело прелази у компензацијски начин функционисања покушавајући да створи глукозу за мозак и уравнотежи шећер у крви на сигуран, избалансиран ниво. То се може манифестовати као пад енергије, узнемиреност и немогућност концентрације. За здравље мозга, корисно је доручковати у року од једног сата након буђења, а затим јести уравнотежен оброк свака три до четири сата у току дана.
Више задатака током јела
Ако практикујете да још нешто радите док једете можте да доведете нервни систем у дисфункцију. Најпре ћете да преварите мозак да нисте унели довољно хране, иако то није тачно, а затим могу да наставе да се нижу други лажни осећаји. Јер, обављање послова док се једе значи да се ремети контакт са сигнализацијом ситости, а с временом нервни импулси почињу погрешно да сигнализирају и у случају других радњи. n
Препоручујемо
ВЕЖБАЈУЋИ ПОБЕДИТЕ ЗИМОГРОЖЉИВОСТ: Редовна рекреација јача капацитет плућа
08. 10. 2021. у 17:00
ДУЊА ЗА БОЉИ ИМУНИТЕТ: Чај који делује умирујуће и отклања несаницу
08. 10. 2021. у 15:30
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)