МОЗАК ПАТИ БЕЗ УГЉЕНИХ ХИДРАТА: Како да спречите или бар успорите опадање когнитивних способности

В. Н.

15. 10. 2021. у 14:00

ПРЕМА Светској федерацији неуролога, здравље мозга директно утиче на способност особе да комуницира, доноси исправне одлуке и води здрав начин живота.

МОЗАК ПАТИ БЕЗ УГЉЕНИХ ХИДРАТА: Како да спречите или бар успорите опадање когнитивних способности

Фото: Depositphotos

При томе, бројни фактори доприносе нормалном функционисању овог органа, укључујући обрасце спавања, вежбе и исхрану.

Исхрана има огроман утицај на когнитивно здравље, које подразумева способност логичког размишљања, учења и памћења. Више студија је потврдило да ако се једе погрешно, може да дође до разних упала нервног система. Њихова последица је неретко слабљење памћења, али и низ других здравствених тегоба.

Ако пратите ових пет савета можете да заштитите нервни систем од инфекција.

Опрезно са шећером

Када је потребно да мозак ради "пуном паром", често се претерује са уносом шећера. То је зато јер функција мозга увелико зависи од нивоа глукозе у крви, која је мозгу главно гориво. Међутим, превише шећера изазива ослобађање високих нивоа инсулина, а овај хормон блокира приступ различитих аминокиселина у мозак, што последично слаби памћење.

Обавезан извор  енергије

У жељи да победе вишак килограма, многи се олако одричу угљених хидрата у исхрани. То може да буде лоше по здравље мозга, јер су ове хранљиве материје за њега врло значајне. Наиме, престанак узимања угљених хидрата, који телу обезбеђују енергију, може да доведе до нестабилности нивоа шећера у крви, па чак и епизоде хипогликемије. То узрокује "замагљивање" мозга, појаву збуњености, па чак и кратког губитка свести.

Превише алкохола

Иако алкохол штетно утиче на цело тело, посебно је опасан за мозак. Испијање више од препоручених једног до два пића дневно може да утиче на способност мозга да функционише најбоље. Превише алкохола с временом мења ниво неуротрансмитера, који су хемијски гласници који помажу можданим станицама у комуникацији.

Прескакање оброка

Мозак користи 20 одсто телесне енергије и то је прва ствар која пати када је енергија из хране ограничена. Када се оброци прескачу, тело прелази у компензацијски начин функционисања покушавајући да створи глукозу за мозак и уравнотежи шећер у крви на сигуран, избалансиран ниво. То се може манифестовати као пад енергије, узнемиреност и немогућност концентрације. За здравље мозга, корисно је доручковати у року од једног сата након буђења, а затим јести уравнотежен оброк свака три до четири сата у току дана.

Више задатака током јела

Ако практикујете да још нешто радите док једете можте да доведете нервни систем у дисфункцију. Најпре ћете да преварите мозак да нисте унели довољно хране, иако то није тачно, а затим могу да наставе да се нижу други лажни осећаји. Јер, обављање послова док се једе значи да се ремети контакт са сигнализацијом ситости, а с временом нервни импулси почињу погрешно да сигнализирају и у случају других радњи. n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА КРСТОВДАН: Погледајте зашто је важно да се током овог празника радујете