НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ: Грађани се више информишу преко породице и пријатеља него преко медија
ВИШЕ од 70 одсто грађана Србије је током пандемије дало примат личним контактима као каналима информисања, пре свега породици и пријатељима. На другом месту су друштвене мреже, а тек на трећем телевизија, резултати су ЦеСИД-овог истраживања у оквиру програма "Нова писменост” који спроводи организација Пропулсион у партнерству са Америчком агенцијом за међународни развој (УСАИД).
У данима када се обележава глобална Недеља медијске и информационе писмености под покровитељством Унеска, подаци истраживања указују да се у протеклих годину дана бележи благи пад индекса медијске писмености са 3,91 на 3,88 (на скали до 6), што говори у прилог јачању личних односа науштрб поверења у медијске садржаје услед преплављености различитим, збуњујућим и контрадикторним информацијама о корона вирусу и ситуацији у земљи.
С друге стране, индекс дигиталне писмености расте, па је тако са 10,5 скочио на мало више од 11 (на скали до 15). То је и објашњење чињенице да су друштвене мреже на другом месту на листи канала информисања испитаника (67 одсто). Грађани су били принуђени да савладају коришћење различитих апликација и дигиталних алата током пандемије.
Када је реч о темама које грађане највише занимају, у самом врху су спорт и политика, док је и даље актуелна пандемија на петом месту. Чак 59 одсто испитаника наводи да жели да се информише све док им то не омета свакодневне обавезе, а популација млађа од 25 година наводи да их не интересују актуелна дешавања у земљи и свету.
Први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић изјавио је да је процес медијског описмењавања комплексан, а да је за тумачење садржаја у медијском простору потребна развијена читалачка писменост и способност критичког мишљења.
- Деца и млади су веома осетљив аудиторијум, а да би постали компетентни корисници медија, осим овладавања технологијом, потребно је да науче да изграде критички став. У томе је потребна подршка, искуство и мудрост одраслих, како родитеља тако и наставника. Кроз образовни систем ученици у Србији имају могућност да овладају основама медијске и дигиталне писмености. Кроз планове и програме наставе грађанског васпитања и матерњег језика у основним школама обрађују се теме које јачају капацитете ученика у сфери медијске писмености. Осим тога, кроз изборни предмет Језик, медији и култура у гимназијама се додатно потенцира образовање у овој области. Информатичку писменост ученици, такође, стичу у основној школи и то кроз предмете Дигитални свет у првом и другом разреду, а од петог до осмог разреда у оквиру предмета Информатика и рачунарство. Школа има јасно дефинисану образовну улогу и васпитну функцију. Потребно је да родитељи и школа, синергијски раде на сталном упознавању са актуелним променама у сфери дигиталне технологије - рекао је министар Ружић.
- Медијско и дигитално окружење је комплексно и не постоји лако и брзо решење да га одмах боље разумемо и савладамо. Свима нама, било да смо родитељи, наставници, деца, државни службеници, инфлуенсери или новинари, треба у томе подршка, јер смо у сталном процесу учења. Кључ је у томе да разговарамо и подстичемо квалитетну размену знања међу генерацијама – између оних млађих који су дигитално спретни, али им недостаје животног искуства да препознају ваљане информације и оних старијих који лакше препознају истину, али немају довољно развијене дигиталне вештине - наводи Дарко Соковић, директор програма Нова писменост.
Подаци поменутог истраживања рефлектују медијске навике и понашање грађана, али и њихов однос према медијској и дигиталној писмености у протеклих годину дана. Налази откривају и успешно прилагођавање грађана Србије дигитализацији и новим условима живота изазваним пандемијом. Истраживање је спроведено на репрезентативном узорку од 1.188 грађана Србије, узраста од 12 до 60 година, наглашава Слађана Коматина, истраживачица ЦеСИД-а.
Програм "Нова писменост” ради с грађанима, медијима, компанијама, образовним системом, инфлуенсерима и државном управом како би се најбоље праксе медијске, информационе и дигиталне писмености нашле међу темељима савременог и конкурентног српског друштва.
Препоручујемо
МАЊАК СНА, ВИШАК КИЛОГРАМА: Недостатак физичке активности укључује и лош одабир хране
27. 10. 2021. у 15:34
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)