НА АНАЛИЗУ КРВИ ЈЕДНОМ ГОДИШЊЕ: Адолесценти често пате од анемије
АНЕМИЈА је код адолесцената прилично честа појава и зато је оправдано да се контрола крви у овом периоду живота ради бар једном годишње, каже професор др Милош Кузмановић, хематолог Института за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић".
Недостатак гвожђа и код младих се испољава израженом малаксалошћу, а неретко се јављају и слаба концентрација и поспаност. Лечење подрзумева надокнаду гвожђа, јер "појачана" исхрана није довољна.
Узроци недостатка гвожђа у адолесценцији су различити у односу на пол.
- Код девојака то су физиолошки губитак крви и поремећаји исхране услед дијете, селективног уноса намирница под утицајем друштвених мрежа и медија, али и веома озбиљни психијатријски поремећаји који се испољавају поремећајима исхране, као што је анорексија - каже професор Кузмановић.
- Чест разлог су и повећани губици крви због поремећаја менструалног циклуса, због чега се у лечење мора укључити и гинеколог.
Када је о младићима реч, наш саговорник каже да код њих до анемије услед недостатка гвожђа долази због наглог раста, током кога се знатно повећава маса мишића:
- Поред хемоглобина, гвожђе је и састојак протеина миоглобина, који је неопходан за оптималан метаболизам кисеоника у мишићима. Такође, период раста у адолесценцији је праћен и повећањем запремине крви и повећањем броја еритроцита, што доводи до релативног дефицита гвожђа.
Анемија по правилу прате малаксалост, губитак концентрације и поспаност.
- Сви ови симптоми развијају се постепено и особа се на новонастало стање релативно успешно адаптира - каже професор Кузмановић.
- Ипак, осећај малаксалости може да буде толико изражен да адолесценти престају са физичким активностима, јер не могу да прате темпо својих вршањака или имају значајних тешкоћа у праћењу наставе.
Недостатак гвожђа у организму је системски поремећај који утиче на функционисање великог броја органских система, а анемија је само један од начина на који се дефицит гвожђа испољава.
- На срећу, анемија због дефицита гвожђа код адолесцента се лечи врло једноставно: надокнадом, односно, применом препарата гвожђа - каже наш саговорник.
- Поред надокнаде гвожђа, у неким околностима су потребне мере за корекцију исхране. Само корекција исхране или нешто што се сматра "појачаном исхраном" нису довољни за корекцију дефицита гвожђа.
Озбиљнија дијагностика
ПОЈЕДИНЕ болести крви и системска обољења могу најпре да се испоље анемијом, каже професор Милош Кузмановић. Зато би даљу дијагностику, а нарочито лечење, требало препустити искључиво специјалистима који овај проблем могу да сагледају на свеобухватан начин.
Препоручујемо
ЈАБУКА ЧУВА БУБРЕГЕ: Ево које воћке могу драматично да смање оштећење овог органа
21. 11. 2021. у 16:16
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)