КАКО ДА САЧУВАТЕ ЗДРАВЉЕ ОЧИЈУ: Погрешно је уверење да са старењем вид неминовно пропада
ПОДАЦИ Међународне агенције за превенцију слепила (ИАПБ) показују да више од 1,2 милијарде људи на свету носи наочаре за вид, а према подацима исте агенције, уз редовне превентивне прегледе оштећење вида могло би да се избегне у више од 75 одсто случајева.
Многи код офталмолога одлазе тек кад је вид већ ослабљен, а здрављу очију би требало посветити исту пажу и као и здрављу виталних органа. То подразумева како избегавање фактора који могу да угрозе вид, тако и здраву исхрану која је веома важна за очи.
Редован преглед
Први офталмолошки преглед неопходан је већ у дечјој доби, између друге и треће године, да би се установило да ли постоје промене у диоптријском апарату ока и да ли су потребне наочаре. Код одраслих, уколико имају здраве очи, превентивни прегледи требало би да се раде једном годишње.
Наранџасто и зелено поврће
Правилна исхрана је важна како за цео организам, тако и за здравље ока. Одређене намирнице имају благотворан утицај на здравље очију, јер садрже потребне витамине, минерале, антиоксиданте и друге биолошки вредне материје које доприносе бољем виду. Најважнији природни пигменти за распознавање боја и јасан вид - зеаксантин и глутеин, налазе се у самом оку, у макули која је смештена на мрежњачи. Како организам не може сам да их ствара, веома је важно њихово уношење кроз храну, пре свега кроз наранџансто и зелено воће и поврће - шаргарепе, кајсије, диње, бундеву, броколи, спанаћ, блитву.
Избегавајте зрачење
Боравак у природи и природна светлост могу да спрече убрзан раст минуса. Ипак, када је напољу сунчано важно је да се очи заштите наочарима за сунце. Са друге стране, у затвореним просторијама, када смо изложени екранима рачунара, телефона, телевизора, савет је да се носе наочаре чија стакла имају заштиту од "плаве светлости". Овај вид заштите се препоручује свима који много времена проводе за компјутером, без обзира на то да ли имају диоптрију или не, јер се плаво светло акумулира на задњем делу ока и доводи до бржег старења и до дегенеративних промена.
Препоручујемо
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)