УЗ ХРКАЊЕ СЕ БРЖЕ СТАРИ: Занимљиви резултати истраживања, чешће и здравствене тегобе

В. Н.

07. 04. 2022. у 19:50

СТУДИЈА објављена у часопису Sleep показује да поремећај дисања при спавању, као што је хркање, може да убрза старење. Иначе, хркање је један од уобичајених показатеља здравствених тегоба.

УЗ ХРКАЊЕ СЕ БРЖЕ СТАРИ: Занимљиви резултати истраживања, чешће и здравствене тегобе

Фото Shutterstock

Студија је показала да овај поремећај дисања у сну може да "остари" тело особе за 215 дана. Научници су анализирали здравствено стање 622 одрасле особе, њихово спавање и метилацију ДНК. Резултати су показали да су жене склоније бржем биолошком старењу од мушкараца ако хрчу при спавању.

Међутим, аутори студије напомињу да је у том смислу потребно додатно истраживање којим би се утврдило да ли лечење поремећаја дисања при спавању услед хркања може да смањи епигенетско убрзано старење.

БОНУС ВИДЕО - УКУСНИ КАВИЈАР: У свету је јело богатих, а у Србији су га некада јели масовно и звали "рибљи ајвар

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: Са тиме би могли заузети средње велику европску државу

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"

РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.

10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (0)

ИЗВОР ЗДРАВЉА И РАДОСТИ ЗА ЧИТАВ ЖИВОТ: Мајчино млеко нема замену