СВАКА ТРЕЋА ОСОБА У СРБИЈИ ПУШИ: Број пушача расте упркос чињеници да највише умиремо од рака плућа у Европи

Б. Р.

01. 06. 2022. у 14:04

СВАКА трећа пунолетна особа у Србији пуши, а сваки седми основац је активни пушач, показују последњи подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

СВАКА ТРЕЋА ОСОБА У СРБИЈИ ПУШИ: Број пушача расте упркос чињеници да највише умиремо од рака плућа у Европи

Фото: Удружење

Карцином плућа свакодневно однесе 13 живота и по томе је Србија међу водећим земљама у Европи. Међутим, упркос чињеници да су више од 90 одсто оболелих од рака плућа пушачи, забрињавајуће је да број оних који конзумирају дуван у нашој земљи стално расте, а поготову међу млађим генерацијама.

Деца почињу да пуше већ у основној школи, између 13 и 15 године. Најчешће користе електронске цигарете које су им занимљиве због различитих укуса и арома. Из тог разлога, међу тинејџерима су популарни и наргила барови. Овај неповољни тренд потврђују и статистички подаци Института "Батут", по којима је 40 одсто тинејџера до своје 15. године пробало цигарете.

Како бисмо скренули пажњу младима на штетност дуванског дима и послали поруку да је рак плућа једини рак који можемо превенирати једноставним престанком пушења, Удружење за борбу против рака плућа "Пуним Плућима" организовало је флешмоб у којем је 50 плесача у Кнез Михаиловој извело плесни перформанс уз песму ДИМензија здравља, коју је написала ћерка члана удружења пацијената. Перформанс и песма имају за циљ да на симболичан начин покажу колико је дувански дим штетан за наше здравље. Са друге стране, на овај начин желимо да упутимо и речи подршке оболелим од рака плућа да нису сами и да истрају у борби са раком, јер се данас са раком плућа може живети.

Фото: Удружење

Поред чланова удружења пацијената и лекара са Клинике за пулмологију УКЦ Србије, присутни су били и представници здравствених институција, Института за онкологију и радиологију Србије, као и деца из основних школа, деца из студија глуме, бројни суграђани.

- Циљ нашег Удружења је и превенција оболевања од рака плућа, а то можемо постићи борбом против пушења, као главног узрочника болести. Превасходно, треба да радимо на смањењу конзумације цигарета код деце и младих. Зато шаљемо јасну поруку јавности о штетности дуванског дима. Била сам пушач двадесетак година. Када смо сазнали да супруг има карцином плућа, обоје смо престали да пушимо. Иако је до тада говорио да не може да остави цигарете, када је добио дијагнозу, одмах је престао да пуши. Како бих му била подршка и ја сам тада престала са пушењем. Нажалост, он је закаснио са престанком пушења. Преминуо је у 56. години. Зато апелујем да не чекате да се разболите! Оставите цигарете чим пре - рекла је Оља Ћоровић из Удружења "Пуним плућима".

У Србији од рака плућа сваке године оболи 7.000, а на жалост готово 5.000 особа изгуби битку са овом опаком болешћу. Данас, иако се добије ова дијагноза не треба губити наду, јер уз помоћ савремених терапија, које се у Србији добијају о трошку осигурања, рак плућа више не мора бити смртоносна, већ постаје хронична болест. Пре две године држава је препознала проблем пацијената и увела савремене имунолошке и циљане терапије за лечење рака плућа, уз помоћ којих оболели у највећем броју случајева могу дуги низ година квалитетно да живе. Тренутно је скоро 600 људи на савременим терапијама, а у Удружењу "Пуним плућима" се надају да ће их бити све више. Наду им је дало и обећање надлежних из РФЗО да ће у најскорије време проширити индикације и повећати број оболелих који примају савремене имунолошке и циљане терапије.

Обраћајући се присутнима др Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију УКЦ Србије истакао је да је поред примарне превенције, у шта спада престанак пушења и едукације младих да не почињу да пуше, изузетно важно незанемаривање симптома.

- Рак плућа је подмукла болест, касно даје симптоме јер су плућа велики орган, па се озбиљнији симптоми јављају тек када процес нарасте и до неколико центиметара. Симптоми су кашаљ, отежано дисање, болови у грудима, губитак апетита, губитак телесне тежине, а после, ако траје, јављају се и озбиљнији симптоми као што је искашљавање крви. Зато би сви пушачи старији од 50 година, требало једном годишње да ураде снимак плућа. Свакако да је скрининг нешто што би могло да промени статистику. Током ковида откривали смо и рак плућа. Те пацијенте смо успешно оперисали и излечили - објаснио је др Стјепановић.

Мирјана Смиљанић, 57. годишња чланица удружења "Пуним Плућима" из Београда једна је од оних пацијената која верује да је карцином плућа добила управо због цигарета.

- Била сам пушач више од 30 година. Дневно сам пушила паклу цигарета. Мислила сам да нема шансе да добијем рак, јер су ми плућа увек била добро и нисам имала друге хроничне болести. Одувек сам била здрава и нико у ближој породици ми није имао рак. Међутим, пре скоро три године сам почела да кашљем. Мислила сам да је алергија, али кашаљ је био упоран и након прегледа и дијагностике, добила сам шокантну вест. Рак плућа. Оперисана сам и након тога прописана ми је хемиотерапија од које ми је било толико лоше да сам губила наду у позитиван исход. Имала сам срећу да је тих дана имунотерапија стављена на позитивну листу лекова, а да су анализе показале да могу да је примам. Од кад сам на имунотерапији, сада већ пуне две године, имам осећај као да нисам болесна. Возим ауто, идем на пијацу, играм се са унуцима, немам никакве тегобе - закључује Мира Смиљанић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

Публика извиждала Новака Ђоковића после меча