ЛЕЧИТЕ ШТИТНУ ЖЛЕЗДУ: Игнорисање болести доводи до проблема са срцем, менталним здрављем и неплодношћу

Ду.К.

13. 06. 2022. у 14:50

СВАКИ десети становник Србије има неки проблем са радом штитасте жлезде, али је много оних код којих поремећај рада овог органа није дијагностикован, упозорили су стручњаци поводом овогодишње Међународне недеље штитасте жлезде.

ЛЕЧИТЕ ШТИТНУ ЖЛЕЗДУ: Игнорисање болести доводи до проблема са срцем, менталним здрављем и неплодношћу

Фото Shutterstock

Професор др Јасмина Ћирић, из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦС, рекла је да се процењује да је више од 1,6 милијарди људи у свету у ризику од поремећаја штитасте жлезде, а да је више од 120 милиона њих без дијагнозе, са симптомима као што су умор, гојазност и депресија.

Разлог је што су симптоми поремећаја рада штитасте жлезде, једног од најчешћих обољења у свету, често замаскирани.

- Нелечени проблеми са штитастом жлездом могу довести до озбиљних компликација као што су проблеми са срцем, менталним здрављем и неплодношћу - каже проф Ћирић.

Зато је важно подићи свест код људи на које симптоме да обрате пажњу и на време се обрате лекару, сматра професор др Милош Жарковић из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦС.

Чињеница је, ипак, да понекад лекари говоре сувише стручно и неразумљиво за пацијенте када описују проблеме са штитастом жлездом, па је добра комуникација и разумевање између лекара и пацијената од велике важности и води ка бољем исходу лечења.

Фото: Free Images Pixabay

- Добра комуникација између пацијента и лекара је од виталног значаја. Када је комуникација добра, пацијенти и њихови лекари су у стању да поштују једни друге, деле осећања, воде отворене и искрене дискусије и договоре се о правим циљевима лечења и неге. Као резултат тога, студије су показале да добра комуникација доводи до бољих исхода лечења - рекла је професор др Биљана Недељковић Белеслин из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦС.

Појачана активност штитасте жлезде је 10 пута чешћа код жена него код мушкараца.

Најчешће је присутна код људи старосне доби између 20 и 40 година, мада се може појавити и у било ком другом животном добу. Хипертиреоидизам је превише активна штитаста жлезда и настаје када се у крвоток излучи превише хормона штитасте жлезде, што доводи до убрзаног метаболизма у телу. Кључни симптоми могу да буду: губитак тежине, анксиозност и повећано знојење. Хипотиреоидизам је супротно стање од хипертиреоидизма - име које се даје недовољно активној штитастој жлезди. То значи да штитаста жлезда не производи довољно хормона, што доводи до успоравања метаболизма, а кључни симптоми могу бити: умор, гојазност и депресија.

Грејвсова болест је најчешћи узрок хипертиреоидизма, њу има више од 70 одсто пацијената са хипертиреозом. То је аутоимуна болест у којој имунолошки систем грешком напада штитасту жлезду, узрокујући њен раст и њену превелику активност. Људи са Грејвсовом болешћу обично имају приметно истакнуте или испупчене очи, због подизања очних капака.

Фото Shutterstock

И гушавост може бити канцерогена

НЕКИ пацијенти имају отечен предњи део врата због увећане штитасте жлезде, познатији као "гушавост". Величина варира од особе до особе и у већини случајева не изазива никакве симптоме. Код озбиљних случајева, симптоми могу да укуључују кашаљ, стезање у грлу, промуклост и тешкоће са гутањем или дисањем. У већини случајева гушавост није канцерогена, али у једном од 20 случајева, може бити знак рака штитасте жлезде.

БОНУС ВИДЕО - Вежбе за рамена: Ослободите се напетости након дуготрајног седења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици