МУКА ВАМ ЈЕ, ИЛИ ПОВРАЋАТЕ ДОК ПУТУЈЕТЕ? Једноставан трик олакшава дуже вожње колима или аутобусом
МА колико да се радују одмору, многи зазиру од путовања због непријатних симптома које имају током вожње.
Чак 80 одсто људи бар једном у животу искуси мучнину током дуготрајног путовања колима или аутобусом, док трећина редовно пати од болести путовања. Иако је механизам настанка овог поремећаја јасан, још се не зна зашто поједине особе никада не искусе сметње приликом вожње, неки само понекад, а неки практично увек. Интересантно је да болест путовања никада не погађа онога ко управља моторним возилом, а због релативно праволинијског кретања авиона, тегобе узроковане дужим путовањем доста су ретке и у авио-саобраћају.
Болест путовања стручно се назива кинетоза, а у народу је углавном позната као морска болест:
- Кинетоза не представља болест у класичном смислу, већ тегобе до којих доводи настају због конфликта које нервни систем добија из различитих рецептора: унутрашњег ува, вида, рецептора у мишићима и тетивама - објашњава др Светлана Ваљаревић, специјалиста ОРЛ Клиничко-болничког центра Земун.
ФЛАСТЕР И ЛИЗАЛИЦА
ПРЕПАРАТИ који се код нас могу купити за спречавање болести путовања постоје само у виду таблета, што отежава њихову примену кад тегобе настану, јер их пацијент углавном поврати.
- У свету постоје лекови који се апликују у виду фластера, жвака или лизалица и они могу да се примене и када настану мучнина и повраћање - каже др Светлана Ваљаревић.
- Дакле, док особа путује, рецептори унутрашњег ува региструју дискретне покрете возила, убрзавање, успоравање, скретање, прелаз преко неравног терена. При томе, чулом вида не можемо да приметимо дискретне неједноликости у кретању, док рецептори у мишићима и тетивама увек дају информацију о мировању, јер се особа не креће, односно седи. Ово доводи до конфликта у обради информација од стране централног нервног система и настају последичне реакције организма у виду мучнине, бледила, презнојености, малаксалости, па и повраћања.
Оптерећење мозга који региструје да тело мирује а ипак се креће додатно се погоршава ако особа која пати од болести путовања током вожње чита или користи телефон.
- Тегобе могу да погоршају и јаки мириси у непосредном окружењу, висока температура, одсуство свежег ваздуха, глад, конзумирање кофеина или цигарета - каже др Ваљаревић.
Да би се мучнина и повраћање током путовања спречили, неопходна је одговарајућа терапија.
- У случају да особа крене да осећа симптоме кинетозе, може да их смањи затварањем очију, значи да "искључи" импулсе из чула вида - каже наша саговорница. - Од помоћи је и прелазак на предња седишта уколико се вози у аутобусу, као и дубоко дисање.
Докторка Ваљаревић саветује да они који пате од морске болести пола сата пре почетка пута попију таблету која ће да спречи настанак тегоба.
- У неком смислу лек може да буде и да сами себе возите, јер када човек управља аутомобилом, мозак даје предност информацијама битним за безбедну вожњу на путу у односу на информације које добија од чула за равнотежу и периферних рецептора и зато се не испољава болест путовања - каже др Ваљаревић.
Препоручујемо
ДИЈАБЕТИЧАРИ, ЈЕДИТЕ ЦРВЕНИ ЛУК: Регулише шећер, помаже код метаболичког синдрома
22. 07. 2022. у 14:50
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)