ПАМЕТАН САТ СКЕНИРА СРЧАНУ СЛАБОСТ: Велики помак у праћењу кардиолошких болести
ПАМЕТАН ЕКГ сат може сасвим прецизно да открије срчану инсуфицијенцију, у неклиничком окружењу, било где да се пацијент налази.

Фото: Shutterstock
То је, потенцијално, велики помак у праћењу ове болести срца, а колико би заиста био бенефит од примене вештачке интелигенције на пољу идентификовања пацијената са срчаном слабошћу, објаснио је Пол Фридман, председник Одељења за кардиоваскуларну медицину на клиници Мејо у Рочестеру:
- Тренутно дијагностикујемо вентрикуларну дисфункцију путем ехокардиограма, ЦТ скенирања или применом магнетне резонанце, али они су скупи, захтевају време и понекад недоступни. Могућност да се дијагностикује срчана инсуфицијенција на даљину са ЕКГ, уз коришћење потрошачког уређаја, као што је паметни сат, омогућава благовремену идентификацију ове потенцијално опасне болести у масовним размерама.
Људи са слабим срцем можда немају симптоме, али овај уобичајени облик срчаних болести погађа око два одсто популације и девет одсто људи старијих од 60 година. Када срце не може да пумпа довољно крви богате кисеоником, могу се развити симптоми, укључујући краткоћу дисања, убрзан рад срца и оток у ногама. Рана дијагноза је важна јер када се једном открију, постоје бројни третмани за побољшање квалитета живота и смањење ризика од срчане инсуфицијенције и смрти.
Први подаци су охрабрујући јер показују да дигитални алати омогућавају згодан и јефтин скрининг.
УВИД У КОНТРОЛНУ ТАБЛУ
СВИХ 2.454 учесника студије били су пацијенти клинике Мејо из целог САД и 11 земаља. Они су преузели апликацију коју је креирао Центар за дигитално здравље клинике Мејо како би безбедно отпремили податке са паметних ЕКГ часовника у своје електронске здравствене картоне. Учесници су пријавили више од 125.000 параметара, а клиничари су могли да погледају све ЕКГ на контролној табли уграђеној у електронски здравствени картон, укључујући дан и време када је било снимљено.
- Путем технологије можемо даљински прикупити корисне информације о срцу пацијента на приступачан начин који може задовољити потребе људи тамо где се налазе - рекао је др Заћи Атија, водећи научник на Одељењу за кардиоваскуларну медицину на клиници Мејо.
Оваква решења не само да омогућавају предвиђање и превенцију проблема, већ ће и на крају помоћи да се смање здравствени диспаритети и оптерећење здравствених система и клиничара, сматра Бредли Лајбовић, медицински директор Центра за дигитално здравље клинике Мејо.
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)