УКУСАН, ХРАНЉИВ И ЛЕКОВИТ: Уживајте у кестену – добар је и за дијабетичаре и ако имате проблем са глутеном
УКУСАН, хранљив и лековит, то су разлози да се кестен у ово доба године што чешће нађе на трпези.
Фото: Shutterstock
Због високог садржаја биљних влакана и сложених угљених хидрата, кестен брзо изазива осећај ситости, а то је врло пожељно у контроли телесне тежине. Комбинација калцијума, фосфора и магнезијума коју садржи плод кестена има изузетан утицај на здравље костију и зуба. С обзиром на то да је богат и витаминима Б групе, омогућава добро здравље нервног система и спречава неуролошке промене и обољења.
Садржи све есенцијалне амино-киселине, што је посебно значајно за особе које су на веганској исхрани, старије и спортисте. Користан се препоручује и у исхрани дијабетичара јер се из њега споро апсорбују угљени хидрати и не подиже нагло ниво инсулина.
Брашно од кестена је намирница без глутена, што кестен чини идеалним у исхрани особа са целијакијом и оних који су у различитој мери осетљиви на глутен. Кестен је добар и у борби против анемије - са високим је садржајем гвожђа и у комбинацији са неким свежим воћем (због витамина Ц) помаже код анемије и умора.
Има и ефекат кардио-штита, тиме што садржи добре масноће и обезбеђује добру пропорцију омега три и шест масних киселина. Због ниског садржаја натријума, а високог калијума, одличан је у исхрани особа које болују од хипертензије. Његово диуретично дејство чини га погодним за особе код којих се задржава вода у организму.
Богат биљним влакнима, омогућава добар рад цревног система, добро стање бактеријске флоре, спречава констипацију и поремећаје црева што све заједно благотворно делује и на имунитет.
Препоручујемо
ЈАЧАЈУ ИМУНИТЕТ, УБЛАЖАВАЈУ БОЛ И - ГРЕЈУ: Једите љуте папричице, идеалне су за зиму
03. 12. 2022. у 18:50
СВАКО ЈУТРО ТРИ ЛЕШНИКА: Зелени инфо - Спречите формирање камена у бубрегу
20. 11. 2022. у 18:50
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Колику пензију има Ангела Меркел? Бројка ће вас изненадити! А то није крај - једна ствар донела јој богатство
АНГЕЛА Меркел у пензији живи боље него икад!
20. 04. 2026. у 12:46
Коментари (0)