АФРОДИЗИЈАК, ЗАЧИН И ЛЕК: Пробајте капар – биљку која је спасла Зид плача
КАПАР је зачин познат још из античких времена, а приписују му се како лековита тако и афродизијачка својства.

Фото: Shutterstock
Капари су у давна времена били саставни део народне медицине и њима су се лечиле многе болести и стања, на првом месту анемија, артритис и гихт. Често су се употребљавали и против надутости, с веровало се да јетру и бубреге штити од разних оболења.
Модерна истраживања су потврдила антиоксидантска својства капара због удела полифенола, посебно биофлавоноида, а доказано је да превентивно делују на болести кардиоваскуларног система и канцерогених оболења.
Његова ароматична својства су садржана у цветним пупољцима. Садржи витамин А, као и витамине Ц и Б. Богат је минералима као што су калцијум, калијум, гвожђе и фосфор. У народној медицини се препарати од капра користе за лечење проширених вена и других проблема везаних за циркулацију крви. Капар стимулише апетит и варење, истовремено смањујући надутост. Етерична уља се користе за масажу. Добијање есенције из корена своју примену налази код чирева.

Фото: Free Images Pixabay
Ако сте се питали шта је капар вероватно ћете чути да је у питању природни лек за алергије. Капар има велику моћ у заштити тела од алергена (полен и прашина). Његови активни састојци се користе за добијање лека којим се могу редуковати најчешћи симптоми алергија.
Бобице, односно неотворени цветни пупољци , сматрају се идеалним и за ублажавање реуматских болова. Такође, приписује им се и благотворно дејство на бубреге. Научници су недавно потврдили да обилује биљним стеролима који спречавају болести срца и крвних судова јер снижавају лош холестерол у крви.

Фото: Free Images Pixabay
За капар се везује и легенда која каже да се у време када су Римљани напали Јерусалим тамо нашао дечак по имену Тсалаф који је стајао на западном зиду и гађао Римљане стрелицама да не би ушли у град. Римљани су одлучили да у град уђу са северне стране и остали су запањени кад су видели да су се борили против само једног малог дечака. Према веровању, пре него су римске стреле погодиле дечака, он се претворио у биљку капар чије трње је уболо римске војнике, они су попадали и тако је западни зид Јерусалима остао нетакнут. Управо тај зид данас познајемо и као Зид плача којег сваке године посете милиони ходочасника.
БОНУС ВИДЕО - Рецепт за уштипке од спелте: Готови су за један минут
Препоручујемо

ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?
МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.
04. 04. 2025. у 16:40
Коментари (0)