ВОДЕЋИ КРИВАЦ ИЗНЕНАДНЕ СМРТИ ЛАКО МОЖЕ ДА ПРЕВАРИ: Први симптом "прескакање" срца, а тест од 30 секунди спашава живот
МНОГИ људи имају поремећаје срчаног ритма или аритмију, а да то ни не схватају. Најчешћи тип је атријална фибрилација или лепршање преткомора, која узрокује неправилан и често необично брз откуцај срца.

Фото Shutterstock
Атријална фибрилација драстично повећава ризик од можданог удара, а ако се дијагностикује, може да се лечи.
У Србији се процењује да од око 24.000 можданих удара који се десе на годишњем нивоу, готово сваки пети је узрокован најчешћим поремећајем срчаног ритма.
- Оно што остаје забрињавајуће јесте велики број људи којима није дијагностикована аритмија и не знају уопште да живе са повећаним ризиком од можданог удара. Проналажење људи са овом скривеном претњом мора да буде приоритет - каже професор др Сир Нилеш Самани, док др Труди Лобан додаје:
- Поремећаји срчаног ритма су водећи узрок изненадне смрти и разорних можданих удара. Много мали број људи је тога свесно -.
Важно је препознати знакове упозорења на аритмију, а ево шта треба да знате:
Атријална фибрилација је најчешћи поремећај срчаног ритма у старијим старосним групама.
Многа стања могу да изазову проблеме са срчаним ритмом, укључујући поремећаје штитне жлезде, инфекције и апнеју у сну. Окидачи такође могу да укључују стрес, кофеин, дуван, алкохол, дијеталне пилуле и лекове за кашаљ или прехладу.
Знакови упозорења
Кључни знаци упозорења, према речима лекара, јесу осећај ударања или треперења у срцу или грудима, вртоглавице, осећај несвестице, недостатак даха, нелагодност у грудима и осећај претераног умора. Ове ствари не значе аутоматски да се ради о проблему са срцем, али је важно да проверите све симптоме.
- Не доживљавају сви ове симптоме и, у неким случајевима, пацијенти уопште не могу да осете симптоме - упозорили су доктори.
Како измерити срчани ритам?
Постоји много начина на које срчани ритмови могу да се мере, обично помоћу ЕКГ-а (електрокардиограма). Можете и сами да проверите свој пулс код куће.
Најлакши начин да откријете аритмију јесте да опипате свој пулс, а тиме и срчани ритам - да ли је неправилан, пребрз или преспор? Тако једноставна ствар, као што је провера ритма од 30 секунди, може буквално да вам спаси живот.
Када пронађете свој пулс, одржавајте чврст притисак и бројите откуцаје 30 секунди, а затим помножите са два да бисте добили пулс у откуцајима у минути. Ако вам је срчани ритам неправилан, требало би да бројите један минут и да не множите.
(Мондо)
БОНУС ВИДЕО:
УМЕСТО ЛОКОМОТИВЕ: Погледајте како снагатор из Аустрије вуче комплетну железничку композицију
Препоручујемо

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Велика превара кружи градом у Србији - не наседајте
10. 06. 2023. у 10:32

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (1)