НЕ ИГНОРИШИТЕ БОЛ И ОТОК У НОЗИ: Висока температура и врућине утичу неповољно на вене

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

01. 08. 2023. у 09:50

ВИСОКА летња температура и дуготрајно излагање врућини утичу неповољно на вене.

НЕ ИГНОРИШИТЕ БОЛ И ОТОК У НОЗИ: Висока температура и врућине утичу неповољно на вене

Фото: Јутјуб принтскрин

Посебно су у повишеном ризику пацијенти који већ имају проширене вене или су имали упалу вена, упозорава у интервуу за "Вечерње новости" доцент др сци. мед. Звездан Стефановић, начелник васкуларне хирургије КБЦ Звездара.

Он објашњава да висока температура, неактивност, недовољна рехидратација, односно неузимање довољно течности, првенствено воде, доводе до накупљања крви у већ проширеним венама. Мења се густина (вискозност) крви и може доћи до тромбозе.

* Шта се, онда, препоручује?

- Пливање и ходање помажу у нормалној циркулацији венског крвотока уколико нису претеране активности које се могу одразити на срце и плућа. Ово се односи на пацијенте који већ болују од болести срца или плућа.

* Ко најчешће тражи помоћ због ових тегоба?

- Пацијенти који се јављају у амбуланту због тегоба са венама су све млађи. Раније смо имали ситуацију да су код женске популације проширене вене и тегобе са венама дупло чешће, а сада исту заступљеност имамо и у мушкој популацији. То објашњавамо и већом едукацијом и подизањем свести о сопственом здрављу. Јављају се пацијенти и испод 18 година, и преко 90 година, који су покретни на неки начин и интересују се за стање својих крвних судова.

* Које проблеме са венама најчешће виђате у пракси?

- Патологија је различита. Раније је било највише пацијената са узнапредовалим стадијумом венске болести. То су стадијуми (од трећег до петог) код којих се види промена боје коже -тамнија, сува, отоци и јако увећане, изражене вене, па до оних где се јављају ране на потколеницама, које могу бити мање, али и захватати велики део доњег екстремитета.

FOTO: Privatna arhiva

др Звездан Стефановић

* Јављају ли се пацијенти на време?

- Последњих година све више је пацијената са почетним стадијумима (први - проширени капилари, други - видљиве проширене вене), чак и они који немају видљиве знаке али имају тегобе у виду осећаја тежине у ногама, свраба, пецкања,стезања...

* За вене није добро ни много стајања, ни много седења.

- Генетика има велику улогу у настанку обољења, а фактори ризика су и професије које захтевају вишесатно стајање или седње, физичка неактивност, гојазност, исхрана и начин живота.Нека обољења могу узроковати појаву тромба у венама, а трудноћа због повећаног притиска у стомаку може изазвати отежану венску циркулацију - враћање крви ка срцу, и довести до тромбозе посебно код пацијенткиња које већ имају проблеме са венама.

Прво преглед па чарапе

* Да ли је исправно носити компресивне чарапе да би се смањио ризик од болести вена?

- Превентивна терапија је набоља терапија. Ношење компресивних чарапа је пожељно и код оних који дуго седе или стоје. Седње и стајање доводе до накупљања крви у венама ногу, због силе земљине теже, појаве отока и код здравих особа, а посебно код пацијената са хроничном венском болешћу код којих може доћи до тромбозе. Постоји више врста и модела компресивних чарапа са различитим степеном компресије индикованих за одређене стадијуме венске болести. У случају самосталног одабира компресивних чарапа потребно је знати какво је стање артерија ногу. Код пацијената који имају артериску инсуфицијенцију, зависно од стадијума, компресивне чарапе само могу да погоршају постојеће стање.

* Како се планира лечење зависно од стадијума болести вена?

- Почетни стадијуми од нултог (нема знакова, присутни само симптоми) до другог (мање изражене проширене вене) могу се лечити конзервативно - медикаментима, геловима, мастима и компресивним чарапама у циљу смањења тегоба и погоршања. Од другог (јако изражене вене) до петог је потребна операција, како би се спречило даље напредовање болести и компликације.

* Шта се предузима у случају акутне упале вена?

- Код акутне упале неопходан је хитан преглед васкуларног хирурга ради постављања праве дијагнозе и тежине болести. Треба урадити колор доплер крвних судова - видети локализацију тромба, карактеристике - да ли је свеж, флотирајући (нестабилан)..., узети лабораториске анализе и зависно од тих налаза и стања пацијента предузети одговарајуће лечење.

* Шта је то што пацијент не сме да игнорише као знак болести вена?

- Алармантни знаци који упућују на венску тромбозу - површну: са или без црвенила коже, оток и палпабилна тврдина регије проширене вене, бол, температура... Ако је тромбоза дубока, симптоми су: изненадни бол, оток ноге, затезање листа, промена боје коже... Треба напоменути да се изненадни бол јавља и код акутног обољења артерија, само је тада кожа хладна, бледа у дисталним делу - стопалу. Лечење је зависно од дијагностике и налаза од оперативног до медикаментозног (антикоагулантна терапија, антиагрегациона терапија, антибиотици, аналгетици),употребе масти, гелова и компресивних чарапа или еластичних завоја.

Фото: Јутјуб принтскрин

* Колико то обично траје?

- Дужина лечења може бити од неколико дана до више од годину дана и зависи од стадијума болести. Неки пацијенти који долазе у амбуланту са раном на потколеници су се лечили на разне начине више од 10 година.

* Да ли се операцијом проблем трајно решава?

- Код пацијената код којих је операција индикована, треба да доведе до излечења (зарастања ране), уклањање проширених вена, смањење или уклањање отока и тегоба, побољшање квалитета живота.Преоперативна припрема је неопходна да би операција била што безбеднија. Постоји више модалитета оперативног лечења - од класичне операције (вађења површних вена), минимално инванзивних - ласерске, радиофреквентне, интервенције са лепком, пеном, паром, до ултразвучних. Све више је и интервенција из естетских разлога (односи се на капиларе -телеангиектазије). Сваки пацијент је са тегобама и променама које су индивидуалне и захтева посебан приступ и план лечења.

* Може ли увек да се примени мање агресиван захват?

- Минимално инванзивне операције омогућавају да пацијент иде кући после интервенције, бржи опоравак и мању трауму за организам. Треба напоменути да операција вена није уклањање свих вена већ само оболелих, а да током времена могу да се појаве на другом месту, зависно од начина живота, понашања и, наравно, генетике. Компресивне чарапе треба носити и после операције (касније због превенције, мањег степена компресије).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?