ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПРЕКРЕТНИЦА У ЛЕЧЕЊУ КАРЦИНОМА: Анализа базне мембране ћелија помоћи ће у раном откривању метастаза?

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

25. 03. 2024. у 07:30

ТИМ научника из Данске и Немачке предвођен професором др Рафаелом Реутеном са Медицинског факултета University of Freiburg и професором биофизике Хауке Клаусен-Шауманом са Munich University направио је први корак ка раној дијагностици формирања метастаза.

ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПРЕКРЕТНИЦА У ЛЕЧЕЊУ КАРЦИНОМА: Анализа базне мембране ћелија помоћи ће у раном откривању метастаза?

Фото Shutterstock

Развили су методу за анализу базалне мембране у људском телу јер су њене механичке особине кључни фактор током метастатског процеса, а резултати студије објављени су у Nature Protocols.

- Уверени смо да ће објављивање ове методе у облику детаљног протокола омогућити да се приближимо раној дијагнози формирања метастаза. Користећи протокол, научници широм света моћи ће да идентификују да ли различите особе поседују различиту механику базалне мембране и да ли оне имају везе са формирањем метастаза - објашњава др Реутен и додаје да је базална мембрана структура екстрацелуларног матрикса - протеинске масе изван ћелија, која окружује све крвне судове, многе органе, а такође и туморе.

У прошлости се претпостављало да је базална мембрана само баријера коју ћелије рака морају да превазиђу уз помоћ сопствених механизама. Међутим, професор Реутен и професор Клаусен-Шауман успели су да покажу да су механичка својства базалне мембране сама по себи одлучујући фактор који утиче на метастазу ћелија рака, а самим тим и на прогнозу пацијената са раком - што је базална мембрана мекша и што мање ћелија рака превазилази ову баријеру смањује се могућност метастаза и продужава преживљавање.

Са Клиником за акушерство и гинекологију Универзитетског медицинског центра у Фрајбургу и одељењем за патологију у Ригсхоспиталет у Копенхагену, научници су сада објавили алат за анализу у облику детаљног и разумљивог водича корак по корак, који показује како одредити механичка својства базалне мембране у људским плућима. Тим је, такође, ставио на располагање научној заједници полуаутоматски софтвер за анализу података мерења и идентификацију базалне мембране. Овај софтвер ће у будућности постати још моћнији уз помоћ вештачке интелигенције.

Зашто се брже шири

НАУЧНИЦИ предвиђају да ће се новом методом доћи до важних налаза у истраживању рака зато што, иако тумори преобликују многе структуре у телу како би задовољиле своје потребе, независно од таквих промена које имају везе са раком, појединачна механичка својства базалне мембране имају пресудан утицај на процес метастаза. Стога би могло да буде могуће, сматрају истраживачи, да одређени механизми базалне мембране чине неке људе у принципу рањивијим за развој метастаза.

Базална мембрана је дебљине од само 100 до 400 нанометара (отприлике један десетхиљадити део милиметра).

- Локализовати га тачно у ткиву, измерити његова механичка својства и прецизно разликовати од околног ткива био је изузетан изазов. Успели смо да решимо ово комбинацијом оптичке микроскопије и микроскопије атомске силе - наводи биофизичар Клаусен-Шауман, а нови протокол сада проширује ову процедуру тако да укључује базалну мембрану људских плућа што је чини изводљивом за неискусне кориснике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу