ГОЈАЗНОСТ ЗБОГ НИСКОГ ТИРОКСИНА? Упозорење стручњака - Само један хормон у дисбалансу може да наруши комплетно здравље

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

04. 06. 2024. у 07:30

ПРОБЛЕМИ са метаболизмом, недостатак енергије, промене расположења, лош сан и друге бројне телесне функције у великој мери су регулисани дејством хормона.

ГОЈАЗНОСТ ЗБОГ НИСКОГ ТИРОКСИНА? Упозорење стручњака - Само један хормон у дисбалансу може да наруши комплетно здравље

Фото: Shutterstock

Када се њихов однос у организму наруши, што је често последица старења, али и неких обољења, квалитет живота са здравственог аспекта се радикално мења. Оно што још више забрињава је чињеница да се мали број ендокринолога уско стручно бави хормонима, а отежавајућа околност је што се њихово стање тешко дијагностикује, односно захтева индивидуалан приступ и анализе које су ретко када покривене здравственим осигурањем.

У интервјуу за "Новости" професор др Владимир Илић каже да су хормони незаменљиви хемијски гласници који управљају нашим телесним функцијама:

Privatna arhiva

професор др Владимир Илић

- Њихово одржавање у равнотежи је од суштинског значаја за физичко, ментално и емоционално благостање током читавог животног века. Они играју доминантну улогу у регулацији раста и развоја, као и развоју полних карактеристика и репродуктивних капацитета. Такође, контролишу метаболизам, глад и жеђ. Неравнотежа може изазвати промене тежине, дијабетес и друге метаболичке поремећаје. Хормони утичу на расположење, циклус спавања и когнитивне функције. Флуктуације могу изазвати анксиозност, депресију, умор и проблеме са памћењем. Затим, укључени су у имунолошку функцију, кардиоваскуларно здравље и густину костију, а дисбаланси су повезани са кардиоваскуларним обољењима и остеопорозом.

о Да ли процес старења неминовно доводи до хормоналног дисбаланса и зашто?

- Старење је повезано са прогресивним опадањем функционалних способности организма. Када говоримо о ендокриним жлездама као што су штитаста, надбубрежне и полне жлезде, промене се дешавају због три кључна фактора:смањења производње хормона, смањења осетљивости рецептора и због тога што наступају промене у начину на који тело разграђује и користи хормоне. Све ово може довести до споријег уклањања хормона из крвотока, што даље утиче на њихов баланс. Осим наведеног, лоша исхрана, недостатак физичке активности, недовољно сна и велика количина различитих лекова такође могу утицати на хормоналну неравнотежу код старијих особа.

Фото: Shutterstock

о Како је све могуће испитати хормонални статус појединца?

- Испитивање хормонског статуса појединца није тако једноставно као што се можда чини. Специфични тестови и приступ процени хормонског статуса зависе од старости, пола и здравствених проблема појединца. То је сложен процес који укључује комбинацију тестова крви и тестирање статуса рецептора, уз свеобухватну процену психофизичког стања пацијента. Нагласио бих да када год се тестира функционисање ендокриног система, неопходан је персонализовани приступ јер само тако је могуће идентификовати хормонску неравнотежу и спровести одговарајућу стратегију лечења.

о Који хормони су кључни за испитивање?

- Најчешће се у лабораторијама одређују хормони штитасте жлезде, код сумње на Хашимото или хипертиреозу, полни хормони код полицистичних јајника, поремећаја менструалног циклуса и еректилне дисфункције код мушкараца, или ниво инсулина заједно са гликемијом за дијагнозу инсулинске резистенције и дијабетеса. Међутим, тестирање статуса хормонских рецептора је још један важан аспект, посебно у случајевима попут инвазивног рака дојке. Овај тест помаже у одређивању присуства и нивоа хормонских рецептора, што је посебно важно код одређивања даље терапије.

о Дакле, те анализе су велике и различите?

- Да, јер свеобухватна евалуација укључује више од тестова крви. Лекар узима у обзир и различите факторе као што су симптоми, историја болести и резултати других лабораторијских тестова, као што су статус витамина и електролита, ензиме јетре, ниво липида, функције бубрега...

Гојазност

о Имају ли хормони утицај на то што се многи после 50. године угоје?

- Хормони имају кључну улогу у регулисању метаболизма и телесне тежине, посебно како људи старе. Најважнији су тироидни хормони (Т3 и Т4) који контролишу потрошњу енергије тела и одређују брзину метаболизма, инсулин и кортизол који регулишу ниво шећера у крви и складиштење масти, као и лептин и грелин који утичу на ниво апетита.

о Колико је за тумачење хормоналног статуса појединца битна стручност јер мали број лекара се бави овом проблематиком?

- Стручност лекара је кључна за тачно тумачење хормонског дисбаланса, јер хормони имају широк спектар ефеката на тело. Док неке хормонске неравнотеже нису озбиљне, попут оне да високе вредности паратироидног хормона указују на недостатак витамина Д, друге могу довести до озбиљних здравствених проблема ако се не лече. Зато је неопходно потражити медицински савет од здравственог радника. Лекари супспецијалисти ендокринологије, најбоље су опремљени да дијагностикују и лече хормонску неравнотежу. Међутим, број ових стручњака је релативно мали у поређењу са распрострањеношћу хормонских поремећаја.

о Да ли је истина да мале промене у неком конкретном хормону могу да имају широк спектар ефеката на целокупно здравље?

- Наравно, јер сваки хормон има специфичну улогу, али истовремено делује у међусобној интеракцији са другим хормонима. Ове интеракције омогућавају фино подешавање различитих телесних функција, као што су метаболизам, раст, репродукција, расположење и одговор на стрес. На тај начин се одржава хомеостаза - унутрашња равнотежа у организму. Зато мале промене у једном хормону могу имати широк спектар ефеката на целокупно здравље.

Фото: Shutterstock

о Који су то обично хормони чији дисбаланс може да утиче на комплетно здравље?

- Инсулин и глукагон регулишу ниво шећера у крви. Инсулин снижава, док глукагон подиже ниво шећера када је потребно. Хормон тироксин, који производи штитаста жлезда, игра кључну улогу у регулацији метаболизма. Када је ниво тироксина низак, метаболизам се успорава, и обрнуто. Кортизол, познат и као хормон стреса, има комплексну интеракцију са другим хормонима током стресних ситуација. Висок ниво кортизола може утицати на производњу других хормона попут инсулина и естрогена. Естроген и прогестерон су кључни за репродуктивно здравље жена. Естроген стимулише раст ендометријума (слузокоже материце), док прогестерон одржава ову слузокожу како би се припремила за могућу трудноћу. Вазопресин и окситоцин међусобно регулишу социјално понашање и емоције. Вазопресин утиче на агресивно понашање и обрамбене реакције у одређеним ситуацијама, док окситоцин стимулише емоционалну блискост и поверење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

ОСТАВКА? АЈДЕ, СЛЕДЕЋЕ ПИТАЊЕ... Прва изјава Пиксија након слетања у Београд