ЛОШ ПАПАНИКОЛАУ НАЈЧЕШЋЕ ЗБОГ ХПВ ИНФЕКЦИЈЕ: Без панике - Неуредан резултат не значи нужно и карцином

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

20. 09. 2024. у 12:00

ПРЕГЛЕД код гинеколога једном годишње под обавезно подразумева да се уради Папаниколау тест, да би се утврдило да ли на грлићу материце постоје промене које указују да је дошло до развоја карцинома. Код појединих жена, дешава се да резулати овог теста нису уредни, али то ипак не значи да имају рак.

ЛОШ ПАПАНИКОЛАУ НАЈЧЕШЋЕ ЗБОГ ХПВ ИНФЕКЦИЈЕ: Без панике - Неуредан резултат не значи нужно и карцином

Фото Shutterstock

У интервјуу за "Новости" професор др Весна Кесић, гинеколог-акушер из Београда, каже да када пацијенткиње имају абнормалан резултат Папаниколау теста то само значи да су у њиховом брису нађене ћелије које показују неке промене:

- Те промене су најчешће благе и не значе да постоји рак. Већини жена са абнормалним резултатом заправо неће бити потребнан третман. Неке од њих ће међутим, морати да буду лечене. Зато све жене са абнормалним резултатом морају да иду на даље преглед како би се избегао настанак рака.

о Шта подразумева абнормалан налаз Папаниколау теста?

- Постоји неколико могућих абнормалних резултата Папаниколау теста. Они се према важећој класификацији означавају као атипичне ћелије несигурног значаја (АСЦУС), налаз који указује на промене лаког степена (ЛСИЛ), налаз који одговара променама тешког степена (ХСИЛ) и ћелије сумњиве на присуство рака. Када се добије неки од ових налаза обавезно је урадити колпоскопију, детаљни преглед изгледа грлића материце.

о Како се поступа након колпоскопског прегледа?

- Уколико се колпоскопијом уочи постојање промена тешког степена, треба их одстранити како не би прерасле у рак. Једноставан третман који углавном може да се обави амбулантно је најчешће довољан. Такви третмани не утичу на даљи сексуални живот и могућност рађања.

Privatna arhiva

Професор др Весна Кесић

о Зашто налаз може да буде лош, а да не значи обољење?

- Када се добије налаз АСЦУС (атипичне ћелије непознатог значаја) то значи да ћелије не изгледају потпуно нормалне, али нису у потпуности абнормалне. У таквим случајевима не мора се радити о болести. Мора се пре свега искључити поремећај вагиналне средине или атрофија, а затим поновити брис.

о Који је узрок који доводи до промена ћелија на грлићу материце?

- Код младих жена узрок овог налаза, као и ЛСИЛ налаза (промена ниског степена) најчешће је инфекција Хуманим папилома вирусима (ХПВ). Зато се ообично прво уради ХПВ тест. Ово је инфекција која се преноси полним путем и веома је проширена, нарочито у млађим старосним групама. Сматра се да око 80 одсто људи има или је имало или ће имати ХПВ инфекцију. Најважније што треба знати је да је ова инфекција код здраве особе пролазна, као и већина других вирусних инфекција. У више од 90 одсто случајева особа које имају позитиван ХПВ тест, организам ће се спонтано изборити са овом инфекцијом.

о Да ли се ове абнормалне промене лече, иако не указују на рак?

- Код АСЦУС и ЛСИЛ налаза обично се предлаже праћење, јер се очекује да ће после извесног периода, који може да траје и до две године, доћи до спонтане елиминације вируса. Само код веома малог броја жена, код којих не дође до спонтане елиминације вируса, може се развити болест и то је последица ослабљеног имунитета, пушења, хормонске контрацепције или генетских фактора. Због тога се ХПВ сматра најважнијим, али не и довољним фактором за настанак рака грлића материце. Код жена са лезијама ниског степена постоји велика вероватноћа за спонтану регресију, због чега код њих није неизоставно потребан третман.

Начин лечења

о Које методе лечења промена на грлићу материце су на располагању?

- Постоји неколико подједнако ефикасних метода третмана. Криотерапија подразумева да се промењена регија замрзава, третман ласером је када се промена уништава ласером. Ексцизија омчом значи да се промена уклања танком металном омчом претходно загрејаном проласком струје, док конизација значи да се промењена зона уклања ножем, исецањем дела ткива грлића материце у облику купе. Битно је да се истакне да су третмани раних промена на грлићу материце углавном веома ефикасни и већина жена касније нема проблема. Од изузетне важности је после интервенције редовно одлазити на контролу, јер се код малог броја жена деси да се после извесног времена промене поново појаве.

о Када налаз дефинитивно упућује на обољење?

- Када се добије налаз Папаниколау теста АСЦХ то значи да постоје извесни наговештаји да би промене могле захтевати лечење. Цитолошка сумња на лезије високог степена, односно - ХСИЛ налаз указује да постоје промене тешког степена, то јест велика могућност за постојање тешке дисплазије. Тешка дисплазија или цервикална интраепителна неоплазија трећег степена (ЦИН3) има велики ризик за прогресију у карцином. Жене са оваквим цитолошким налазима морају одмах бити упућене да даље дијагностичке и ако је потребно терапијске поступке.

о Постоје ли друге дијагностичке методе које могу да се примене уместо Папаниколау теста да би се доказало обољење?

- По добијању абнормалног Папаниколау теста, пацијенткиња се неизоставно мора упутити на колпоскопију. Колпоскопија је детаљан преглед грлића материце под оптичким увећањем. Обавља се специјалним микроскопом који се назива колпоскоп. Као и Папаниколау тест, колпоскопија није болна, јер колпоскоп током прегледа остаје ван тела. Ако лекар види ишта сумњиво у току колпоскопије узеће са промењеног места мали узорак, звани биопсија. Узорак се потом шаље у лабораторију, где ће бити анализиран под микроскопом. Аномалије нађене у биопсији се сврставају у неколико категорија, што помаже лекару да одлучи да ли је потребно лечење. Промене уочене у биопсији се зову ЦИН (Цервикална интраепителијална неоплазија). У зависности од озбиљности промена, сврстане су у три категорије, од ЦИН 1 до ЦИН 3.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?