ОПРЕЗ - НЕ УЗИМАЈТЕ ОВЕ ЛЕКОВЕ НА СВОЈУ РУКУ: Медикаменти против прехладе могу да доведу до озбиљних здравствених проблема
СЕЗОНА грипа и других респираторних инфекција увелико је почела.
Већина инфицираних опоравак обезбеђује бројним лековима против прехладе, што и јесте савет лекара. Али, када је о срчаним болесницима реч, као и о оним који болују од хипертензије, чира на желуцу и дванестопалачном цреву, као и онима са болестима бубрега, саветује се опрез јер медикаменти против прехладе могу да оборе температуру или отпуше нос, али да погоршају опште здравље.
- Лекови против прехладе, већином као активне састојке садрже антипиретике и симпатомиметике. Ове супстанце могу да узрокују нежељена дејства, пре свих, код срчаних болесника - каже професор др Слободан Јанковић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу.
Како објашњава наш саговорник, антипиретици су лекови који снижавају телесну температуру, смањују болове и упалу у организму, а симпатомиметици су лекови који имитирају активност нашег симпатичког нервног система, који иначе убрзава рад срца, подиже крвни притисак и смањује проток крви кроз руке и ноге.
- Особа која је иначе здрава, односно нема хронична обољења, када има прехладу и узме ове лекове, обично неће имати нежељена дејства, али ће свакако осетити да јој срце брже куца, температура ће пасти и осећаће се боље - прича професор Јанковић. - Међутим, пацијенти које имају болесно срце, на пример ангину пекторис, прележан инфаркт срца, уграђене стентове у коронарне артерије срца и слично, или имају повишен крвни притисак, када узму ове медикаменте могу да имају погоршање. Због убрзаног рада и веће потрошње кисеоника може се провоцирати напад ангине пекторис, а због сужења крвних судова може доћи до повећања ионако високог крвног притиска. Друго, неки антипиретици могу оштетити слузокожу желуца и провоцирати крварење, а после дуже примене слабе функцију бубрега.
Расте број оболелих
ВИРУС грипа ове сезоне регистрован је у Србији теачно пре месец дана. Како показују подаци Завода за јавно здравље Београда, он још није званично регистрован на подручију престонице, али су у порасту обољења слична грипу. Према извештају овог Завода, у периоду од 28. октобра до 3. новембра на територији града од акутних респираторних инфекција (АРИ) оболело је 10.945 особа са бројем новооболелих од 650,94 на 100.000 становника, а од обољења сличних грипу (ОСГ) 677 или 0,26 новооболелих на 100.000 становника. У односу на претходну извештајну недељу од 21. 10. до 27. 10. број оболелих од АРИ је мањи за 11,5 одсто, а број оболелих од ОСГ је већи за више од 27 одсто.
Због свега наведеног професор Јанковић истиче да се једино парацетамол може безбедно користити код наведених пацијената, јер нема та нежељена дејства, а успешно снижава телесну температуру и ублажава бол:
- С обзиром на то да се лекови против прехладе могу набавити и без рецепта, фармацеути би требало да приликом њиховог издавања упозоре пацијенте на могућа штетна дејства, и да их не саветују особама са обољењима срца, хипертензијом, активним улкусом желуца или дванаестопалачног црева, и са обољењима бубрега - каже наш саговорник.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)