ФЕЉТОН - РАЗВОЈНИ ПУТ ЈЕДНОГ НОБЕЛОВЦА: Иво Андрић је био интегрални Југословен

Мирослав Јанковић

26. 11. 2021. у 18:00

ИМА мало људи који су тако дубоко продрли у Андрићеву животну суштину и интиму и толико дуго се задржали у његовом свету као што је био Родољуб Чолаковић Роћко. Тај криптокомуниста, најстарији члан КПЈ (од њеног оснивања), шпански борац, народни херој Југославије, револуционар и писац је можда најзаслужнији човек што је Иво Андрић (п)остао велики писац. И што је уопште поживео 83 године и доживео многе и силне почасти.

ФЕЉТОН - РАЗВОЈНИ ПУТ ЈЕДНОГ НОБЕЛОВЦА: Иво Андрић је био интегрални Југословен

Андрић и Чолаковић 1954. године / Фото Стеван Крагујевић

Тачно тридесет година су се ова два човека дружила и пријатељовала: од 1945. до 1975. А та прва година њиховог познанства је одредила Андрићеву судбину у свим наредним. Чолаковић је у првој послератној години мира и години великог личног, београдског немира у Андрићу, неком својом вољом, или нечијим мигом, или оштрим инстиктом или далековидном проценом повукао одмах и снажно Андрића у свој партизански, партијски загљај и спасао га, многи мисле, готово сигурне ликвидације, која се бесомучно изводила у том времену над истакнутим припадницима краљевског режима. А Иво Андрић није би само истакнути ројалиста, већ један од најистакнутијих.

У ЧЕМУ је посебна величина Чолаковићевог чина. У томе што је спасавајући Андрића спасао српску књижевност од дотадашње просечности, јер Андрић је дочекао ослобођење са три романа у рукопису. Спасавајући Андрића, Чолаковић је спасао "Госпођицу", "На Дрини ћуприју" и "Травничку хронику", три романа која Андрић, без приласка комунистичкој власти, сигурно не би успео да негде објави. У спасавање писца Андрића и његовог будућег великог дела Роћко је ишао за оним инстиктом у себи за којим је ишла и Вера Стојић: у питању је будући велики човек и уметник! И боље га је имати на нашој страни него немати, резоновао је Роћко. Јер, комунистима је био потребан неко виђен и са именом. Андрићу су у прилог ишле и неке околности: био је само лојални дипломата монархистичке Југославије - дакле, не толико политички већ само класни непријатељ. Био је интегрални Југословен а комунисти су продужили живот Југославији. За време окупације се беспрекорно владао: ништа није јавно писао и објављивао, а није потписао Апел српском народу који осуђује отпор окупатору. Декор нове власти, сем њега, попуњавају и Исидора Секулић, Александар Белић, Јосип Славенски, Јаша Продановић, Агустин Агустинчић и многи други. Ширење тог хора Андрићу је сасвим одговарало.

ПРВИ Чолаковићев потез у стресању ројалистичке прашине са Андрића је било његово укључивање у институције нове комунистичке власти. Андрић одмах 1945. године постаје народни посланик Републичке скупштине БиХ, а изборна база му је Травнички срез. Потом постаје народни посланик и Савезне Скупштине Југославије, па председник Савеза писаца Југославије, те председник или члан одбора или управа разних културно-политичких организација. Андрић бива просто затрпаван разним титулама... са циљем да се што пре заборави његова предратна биографија. Андрић и Чолаковић и приватно постају блиски: обојица су из Босне, жене им се друже, немају деце, баве се уметношћу и имају исто име - Милица. Временом ће Роћко заимати: велики стан у Београду, вилу на Хвару и приступ многим државним вилама и одмаралиштима, где ће Андрићи, Чолаковићи, Вуче... и пријатељи око њих бесплатно проводити не дане и недеље него месеце и полугодишта одмора и уживања. Андрићу, рафинираном хедонисти и наглашеном шкртом човеку, све то и те како одговара и годи.

РОДОЉУБ Чолаковић тако постаје друга најважнија личност у Андрићевој каријери и животу: након што га је поочим Тугомир Алауповић, његов професор из сарајевске гимназије и заштитник, касније министар вере и богоштовља у Краљевини СХС, одшколовао парама хрватског културног друштва "Напредак", превео из Загреба у Београд и потом углавио у дипломатију и друштвену мекоту нове државе. Роћко га је од краља превео Титу, отворио му широко сва велика врата и друге Југославије, и заштитио га, не само од било каквог прогона, већ и од тешке јавне речи. Повео га је за собом у народ, у послератну политичку агитацију да жене муслиманке скидају фереџе, да рудари обарају руске рекорде ископаног угља, да сељаци дубље ору и брже жању. На тим сусретима су се збивале разне догодовштине, које је Иво често бележио, стилизовао и касније препричавао. Ево неких. Андрића су присиљавали да често и мимо своје воље гостује и на разним књижевним вечерима, матинеима, колонијама, којих му је било преко главе... а где су им присутни на цедуљицама достављали питања. Неком грешком, једна цедуљица је доспела у Андрићеве руке, неки младић ју је по некоме послао својој девојци, која је одвојено седела у посебном реду са женскињем, а њој је писало: "Цицо, ја одох чим се сврши овај давеж, а ти пожури до цркве - чекам те у порти!"

КАДА су у тузланском крају, у селу Копачи, агитовали да муслиманке скидају фереџе, један мештанин је предложио да им се нареди да скину и димије. Након општег смеха, прича даље Андрић, неки Новица из делегације, шерет и довитљив, брзо је одвратио: "Скидање фереџа је државни задатак и посао, а димије нека свако слободно и даље скида својој жени." А када су били код какањских рудара, у делегацији са Андрићем је био и Бранко Ћопић. Један рудар је дуго и знатижељно гледао час у једног час у другог писца, не знајући ко је који. Напослетку се одважио и упитао: "А који је од вас 'На Дрини ћуприја'?"

Родољуб Чолаковић је, а у вези са Андрићем, имао још једну, специфичну улогу: непрестано је бдео и стражарио између Андрића и Крлеже, поготово након 1961. године, када је Иво добио Нобелову награду. Крлежа је био државни писац друге Југославије, Андрић је био високи краљев дипломата прве Југославије, помилован у другој на већ поменути начин.

Међу овом двојицом писаца ривалство и нетрепељивост планули су још у загребачком салону Евгеније Гојмерац око 1910. године, када су се први пут и срели и загледали у ту красотицу. Андрић је ту ватру међу њима на сваки начин гасио, као што је Крлежа стално потпиривао. Између њих је упорно дежурао Роћко: Андрића је истински волео и штитио, Крлежу је службено уважавао и морао да толерише. Јер, уз Крлежу је био лично Тито, његов пријатељ и заштитник, уз Андрића само Роћко и неколицина искрених пријатеља окупљених око Александра Вуча. Али, Андрића је највише штитило његово моћно књижевно дело, његово монашко ћутање на Крлежине уједе, и снага трпљења.

КРЛЕЖА ПРОВИНЦИЈАЛНИ ХРВАТ

KАДА је Крлежа потписао 1967. године Декларацију о положају хрватског језика, коју ће партијски врх јавно а и Јосип Броз ћутке одбацити и осудити, Чолаковић ће записати ове јетке ретке: "Тито га је извео из блата 1945. А он му враћа тиме што је стао на чело снага које желе да разбију Југославију. Уверен сам да је он устао против те шовинистичке харанге, све би то спласнуло и све би се свело на неколико усташких испљувака. Овако је, благодарећи свом пријатељству с Титом и свом угледу, многе завео на странпутицу и увалио у политичку диверзију. А сад се правда и петља као последњи никоговић." А сам Андрић је поводом овог догађаја само кроз зубе процедио: "Некада велики Југословен, сад постаје провинцијални Хрват, оно што је некада страшно жигосао."

СУТРА: СПОРОВИ ОКО ДИСЕРТАЦИЈЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији