ФЕЉТОН - УТИЦАЈ НА ЕМОЦИЈЕ ЈАВНОСТИ: Средства манипулације у демократском систему су дозвољена
САВРЕМЕНИК Волтера Липмана Едвард Л. Бернајс, касније назван "отац РR", још двадесетих година прошлог века објаснио је да је демократија (коју капитализам држи као нужно зло) само условно "владавина народа и за народ", јер заиста "у теорији, сваки грађанин сам расуђује о јавним питањима и стварима које се тичу његовог приватног живота", али "у пракси, ако би сви људи понаособ морали да проучавају замршене економске, политичке и етичке податке укључене у свако питање, схватили би да не могу да закључе ништа".
И последица је да смо се ми "добровољно сложили да допустимо невидљивој влади да пропусти кроз сито податке и издвоји битне ствари тако да наше поље избора буде сужено до практичних размера. Од наших вођа и медија које они користе, ми прихватамо доказе и обележавање граница тема које су постављене као питања јавности". И амерички систем је практично функционисао према оваквој пројекцији одобрене манипулације, али није престао да гаји наратив о идеалној демократији.
То делује доста нормално и на први поглед безопасно, али Бернајс је разумео и одобравао да се то, у ствари, претвара у инжењеринг. Вест у идеалном облику настаје као опис стварности, али пошто је она као "симплификована и драматизована" створена да "утиче на инстинкте" публике, нормално је да кад већ постаји "невидљива рука", оних који су преузели контролу над бесловесним народом, да она ту и тамо може да се креира везана само за пожељне идеје, независно од реалних чињеница. Кад се то покаже као корисно онда се границе губе, а прати само корисност. Јер, шта би друго и могло бити важно у друштву чија је филозофија - прагматизам. Па, "у намери да утиче на инстинкте и базичне емоције јавности... саветник за пи-ар мора стварати вести око његових идеја... Он мора осамосталити идеје и развити их у догађаје који ће бити одмах разумљиви и могу привлачити пажњу као и саме вести".
БЕРНАЈС је волео је да цитира Наполеона, који је, наводно, својим генералима кад су настојали да у планирање операција уведу реална ограничења и околности одговарао: "Какве околности! Ја правим околности". Бернајсов однос према реалности и садржају вести пратио је ту мисао. Тако да је две деценије касније, 1947. он отворено говорио о "инжењерингу пристајања". Свој програмски текст у Аналима Америчке академије је тако и насловио и објаснио: "Кад се публика увери у здравље идеје, следи акција. Народ идеју проводи у акцију под сугестијом саме идеје, била ова идеолошка, политичка или друштвена. Они могу да усвоје филозофију која сугерише расну или верску толеранцију; они могу да изаберу покретање Њу дила, а могу и да организују потрошачки раскид. Али такав резултат се не постиже сам од себе. У демократији они могу бити принципијелно постигнути инжењерингом пристанка".
Бернајсово разумевање средстава манипулације у демократском систему је долазило из знања о несумњивим достигнућима "инжењеринга пристанка" америчких грађана и по најважнијим питањима у историјским преломима. У претходном делу смо показали два, али вреди томе додати још понеку илустрацију.
ПРИМЕР први: улазак САД у рат с Немачком. Кад је председник Рузвелт на Дан морнарице 27. октобра 1941. објашњавао како су две немачке подморнице напале два америчка разарача, исповедао се: "Настојали смо да избегнемо пуцање. Али пуцање је почело. И историја је забележила ко је први пуцао". Ова "Рузвелтова историја" је свесно заобишла чињеницу да су разарачи "Грир" и "Керни" ловили немачке подморнице као део тактичког навођења британским авионима који су их онда гађали подводним бомбама. Хитлер је, у ствари, настојао да избегне рат, али после оваквих операција то је било немогуће.
Плашећи се да то народу који није хтео у рат не би било довољно, Рузвелт је бацио јаче адуте: "Поседујем тајну мапу начињену у Немачкој од Хитлерове владе - планера новог светског поретка". Шта је тајни план? Немачки план против Јужне Америке, који црно на бело показује да "нацистички план није уперен само против Јужне Америке него и против Сједињених Држава". А да нико не би остао на страни противника рата, председник је одлучио да са својим народом подели још већу тајну: "То је план за укидање свих постојећих религија - протестантске, католичке, мухамеданске, хиндуистичке, будистичке, и јеврејске подједнако... На месту храмова наше цивилизације биће успостављена међународна нацистичка црква. Уместо Библије, речи из 'Мајн кампфа' биће наметнуте и установљене као Свето писмо. А Христов крст ће бити замењен са два симбола - свастиком и голим мачем... Бог крви и жељеза ће заменити Бога љубави и милосрђа." Какав избор остаје човеку после најаве овакве пошасти? Да попије чашу вискија, обује војничке чизме и распали по свему што је немачко!
АЛИ кад је све прошло, дошло је питање: откуд председнику те тајне? Кључне аргументе, како је утврђено, произвели су британски агенти које је предводио Вилијам Стивенсон, Черчилов "човек звани храброст", у операцији увлачења САД у рат. Познати амерички конзервативац Патрик Бјукенен се сетио овог догађаја док је покушавао да одговори на актуелно питање после избора Доналда Трампа за председника САД: шта стоји иза таласа негодовања који је преплавио америчку престоницу због "лажних вести", а које су наводно произвели стари пајтоси Владимира Путина из КГБ? Он је подсетио да су се Американци до Другог светског рата грозили "лажљиве британске пропаганде" из Великог рата о белгијским бебама које су Немци бацали у ваздух и дочекивали врховима својих бајонета, а која је помогла великој кампањи председника Вудроа Вилсона да их увуче у пакао Првог светског рата, на огромну корист Британске империје.
Међутим, ни америчкој историји нису стране "лажљиве пропаганде". Неколико илустрација: кад су Американци умарширали у Мексико Сити 1847. и отели суседној држави пола територије, позивали су се на упад мексичких трупа преко реке Рио Гранде. Тада конгресмен Абрахам Линколн питао је на ком се то месту тачно десило и никад није добио одговор. Или, кад је дошло време да се удари на Шпанце 1898. на Куби у хаванској луци је једне ноћи одјекнула експлозија на ту укотвљеном старом америчком броду "Мејн". Оптужени Шпанци су тражили да се оформи међународна комисија која би потврдила њихову невиност, али Ујка Сем је одбио. Сетите се операција у Сарајеву деведесетих са гранатама или бомбама које "нису могле да дођу са српских положаја", али су у трену приписиване Србима. Неутралне међународне комисије нису долазиле у обзир!
ЛАЖНЕ ВЕСТИ ЗА ОБЈАВУ РАТА
У ИСТОРИЈИ дезинформисања баш леп пример "фејк њуза" је кад су два северновијетнамска патролна чамца (?!) августа 1964. "насрнула" на америчке разараче "Медокс" и "Ц. Турнер Џој", а Конгрес је готово једногласно донео резолуцију која је одобрила (осмогодишњи) рат у Вијетнаму. Са таквим удубљивањем у проблем је 2003. Садам Хусеин оптужен да има биолошко оружје, а што је било довољно да се покрене операција "Ирачка слобода". Око те операције све је било лажно: инвазија је проглашена ослобођењем, легални председник је убијен као пљачкаш, доношење хаоса је представљано као увођење демократије, пљачка је представљана као економски напредак. Орвелова машта ту није добацивала ни до половине.
СУТРА: МАСАКРА НА ТЈЕНАНМЕНУ НИЈЕ БИЛО
Препоручујемо
ФЕЉТОН - СМРТ СЛОБОДНОГ НОВИНАРСТВА: Политика, медији и тајне службе су уско повезани
01. 04. 2022. у 18:00
ФЕЉТОН - ТАЈНЕ СЛУЖБЕ ПИШУ ТЕКСТОВЕ: Техника регрутовања за службе свуда је иста
31. 03. 2022. у 18:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)