ФЕЉТОН - СРБИЈА НИЈЕ ОДГОВОРНА ЗА ПОЧЕТАК СВЕТСКОГ РАТА: Обавештајна служба Аустро-Угарске је била врло слаба
ЧУДАН је био наш став 1914. године. Нико се пред судом није извлачио, поготово не оптуживао друге да себе извуче.
То се види и из записника саслушања и из стенографског записника суђења. Једноставно смо мислили наше је да извршимо атентат, примимо на себе сву одговорност, а после, што је рекао Принцип Илићу, а Илић опет мени, „После нас потоп”. За она три месеца спремања атентата нити смо се договарали, нити смо о том мислили, шта ћемо, кад нас власти ухвате, успео атентат или не. Тако је било са мном и мојим друговима, а по свему судећи и код других, па и код Принципа и Данила Илића.
Према записницима о првом саслушању – најпре Принцип, па онда остали, дали су основне податке о спремању атентата. Тако су дали податке о својим везама у Београду Цигановићу, Шарцу, Танкосићу, преко којих су добили оружје и преведени преко Дрине све до Тузле.
Само по себи се поставља питање, да ли је војвода Војин Танкосић радио на своју руку или се са неким договарао и уз његову сарадњу дао оружје Принципу и друговима и пребацио их преко границе. Од самог почетка, још 1914, било је разних претпоставки и тврђења, заснованих не на сигурним доказима. Прво, истражни органи судски у Сарајеву, зачудили су се како је била слаба обавештајна служба Аустро-Угарске у нашим земљама, посебице у Србији од 1908. до 1914. Она није знала за ствари о чему су већ врапци цвркутали по крововима, и ђаци расправљали у школи и код куће. Од 1908. чули су нешто о Народној одбрани основаној у то доба за време међународне кризе због проглашења анексије Босне и Херцеговине. За време балканских ратова 1912. и 1913. аустриске власти осећале су у својим југословенским земљама подземне покрете и роварења против себе. Одакле то потиче и ко стоји иза тога није се знало ни у Сарајеву, ни у Бечу и Пешти. Више [се] слутило, но што се стварно знало, да иза тога стоји Србија. Али, како, у ком облику и како се дејствује, није се знало, нити су имали сигурних података. Покушаји да се за време анексионе кризе око Босне и Херцеговине 1908–1909. то докаже: Загребачки процес виђеним Србима и Фридјунгова афера – у то време, не само што нису успели, но су и много штете нанели Аустро-Угарској код међународног јавног мњења. После 1909. и за време балканских ратова, ствари се нису поправиле.
НЕМИРИ у југословенским покрајинама Монархије [су] се повећали, положај погоршао, а није се знало како да се томе стане на пут. И опет оптужбе против Србије нису биле засноване на неком озбиљном доказном материјалу. Има да захвали само неопростивом пропусту једног српског обавештајног официра капетана Првановића, да је оставио поверљиви материјал у Лозници, који се односио на поверенике српске обавештајне службе. Ни у почетку Првог светског рата није било сигурних података за рад Народне одбране у Босни и Херцеговини пре 1914. године. Поред свега тога и јавност у Монархији и политичке власти, па и истражни органи 1914. тражили су доказе против ове организације.
Нису их могли наћи. Разумљиво зашто не. Народна одбрана није ни учествовала у спремању атентата у Сарајеву. Насупрот, људи, што су спремили пребацивање атентатора и оружја из Србије у Босну крили су од људи Народне одбране на граници шта се ради. Тако [о] спремању атентата није знао ни Божа Миловановић, трговац и главни повереник Народне одбране за источну Босну. Већ сам споменуо, да Јаков Миловић, повереник Народне одбране на граници и исто тако поверљива личност Боже Миловановића, није био обавестио Божу да је превео преко границе Принципа и Грабежа, а отпратио их моме брату Вељку.
КАД ЈЕ после атентата пребегао у Србију и јавио се Божи Миловановићу, он га је најурио натраг у Босну. Ту је ухваћен и страдао је. Мој брат Вељко био је свестан шта ће му се догодити ако се открије његова улога у преношењу људи и оружја за атентат. Ипак није ни покушао да пребегне у Србију. Његова жена, моја покојна снаха Јованка, у више наврата ми је причала да је после атентата разговарала са Вељком о могућности пребегавања у Србију.
Увек је говорио да неће с тиме да оптерећује људе у Србији, и да неће да остави на цедилу Керовиће, које је он и увукао у целу заверу. Зато је после атентата остао у селу Прибоју, и ту сачекао жандарме да дођу из Тузле и да га ухапсе. Ни истражни судски органи у Сарајеву нису од њега и његових сарадника могли сазнати више о учешћу људи из Народне одбране у спремању атентата у Сарајеву.
Према томе они су морали остати на ономе што су им окривљени признали у току истраге: везе њихове у Србији нису ишле даље од комитског војводе Војина Танкосића и нижих пограничних органа на Дрини. То је било сувише мало да би се могла доказати одговорност српске владе за спремање атентата против аустриског наследника престола а тиме и њена одговорност за почетак Првог светског рата. Осећало се то врло добро у истражном материјалу и образложењима оптужбе и пресуде Окружног суда у Сарајеву атентаторима и њиховим сарадницима.
ДИСКУСИЈА у европској јавности и научним круговима после светског рата наставила се о питању одговорности за почетак тога рата и после његовог завршетка поразом Немачке и распадом Аустро-Угарске монархије. Сад се обратила пажња и на улогу тајне официрске организације „Уједињење или смрт” – иначе познате и под именом „Црна рука”. Ми сами смо почели о томе објављивати материјале после Првог светског рата. Први мој професор на Универзитету Станоје Станојевић, да би компромитовао Николу Пашића – објавио брошуру „Крв словенства”. У њој је навео неке несигурне податке да је Пашић знао за атентат, и да га је спремила „Црна рука”. То је био знак за оне немачке и аустриске историчаре који су се бавили одговорношћу за почетак Првог светског рата, да почну трагање у том правцу.
О тајној организацији „Уједињење и смрт” и њиховом главном човеку Драгутину Димитријевићу – Апису постоји велика историска литература. Посебице се много писало и од чланова те организације и од њихових непријатеља – радикала у земљи, па од страних историчара о улози те организације у спремању Сарајевског атентата. Питање је било тим осетљивије, што је главни човек те организације Драгутин Димитријевић био у то време шеф обавештајне службе Главног генералштаба Србије. Људи те организације били су у оштром сукобу са владом Николе Пашића пре рата и у току рата 1914–1917. године.
РАСТУРАЊЕ "ЦРНЕ РУКЕ"
РЕГЕНТ Александар и влада Николе Пашића су 1917. растурили "Црну руку" и позатварали њене главне вође са пуковн[иком] Драгутином Димитријевићем на челу. Њега, мајора Вуловића, Рада Малобабића и једног учесника у атентату Мухамеда Мехмедбашића, који је пребегао најпре у Црну Гору па онда Србију, оптужили су да су покушали атентат на наследника престола Александра. Димитријевић и Вуловић, који је у пролеће 1914. био заповедник пограничних стража на Дрини, и Раде Малобабић, главни повереник обавештајне службе, осуђени су на смрт и стрељани у Солуну. Приликом њихових саслушања пред Војним судом у Солуну оптужени су саслушавани и о њиховом учешћу у спремању Сарајевског атентата.
СУТРА: ДО РАТА БИ ДОШЛО И БЕЗ АТЕНТАТА У САРАЈЕВУ
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)