ФЕЉТОН - У ТОКУ АГРЕСИЈЕ СРБИЈА НИЈЕ ОСТАЛА У МРАКУ: НАТО се устремио на разводна постројења и далеководе, "срце и крвоток" целог система

Лазар Бечејац

03. 05. 2023. у 18:00

УПРКОС прокламованом циљу да се агресија на СРЈ изводи да би се спречила наводна хуманитарна катастрофа на Космету, НАТО снаге су, противно свим међународним конвенцијама и противно Повељи Уједињених нација, више од два месеца бомбардовале цивилне циљеве.

ФЕЉТОН - У ТОКУ АГРЕСИЈЕ СРБИЈА  НИЈЕ ОСТАЛА У МРАКУ: НАТО се устремио  на разводна постројења и далеководе, срце и крвоток целог система

Рад на обнови далековода, Фото Из књиге "ЕПС током НАТО агресије"

Изазвана је хуманитарна катастрофа, не само на Космету, већ и у целој Србији, па и шире, имајући у виду да су уништавана постројења која су направила праву еколошку катастрофу у целој Европи. Непријатељ се посебно окомио на енергетику, знајући |да је она основ привредног, али и свакодневног живота цивила. Деловањем на електроенергетске објекте и њиховим разарањем, непријатељ је остављајући Србију у мраку, желео да сломи дух народа и да га, у цивилизацијском смислу, врати за цео један век уназад.

- У директним дејствима разорним бомбама на 11 електроенергетских постројења ЕПС, НАТО алијанса је уништила девет кључних трафостаница и разводних постројења ЈП „Електроисток“. Из погона је избачен и 21 најважнији далековод - каже Миодраг Милошевић, директор „Електроистока“.

Није случајно, како каже директор Милошевић, што се непријатељ окомио на високонапонску мрежу, на трафостанице, разводна постројења и далеководе, јер су они „срце и крвоток“ електроенергетског система. Уништавањем ових постројења избацују се из погона највеће електране, а велики градови и највећи део Србије остају без електричне енергије и у мраку. Бестијалност агресора огледа се у чињеници да је у року од месец дана, од 2. до 31. маја шест пута „кидисао“ на најважнија високонапонска постројења и то четири пута их бомбардујући „графитним“ касетним бомбама и два пута класичним и касетним разорним бомбама. Херојски је подвиг, како каже Миодраг Милошевић, то што је електроенергетски систем пет пута „подизан од нуле“. Запослени у „Електроистоку“, уз помоћ екипе из „Минела“, „Енергомонтаже“ и дистрибутивних предузећа и, наравно, сви запослени у ЕПС остварили су, како је то у јавности речено, право чудо.

Србија није остала у мраку.

БОМБАРДОВАНА су, истиче Радмило Антић, помоћник директора за развој и експлоатацију преносне мреже, кључна високонапонска постројења у Новом Саду, четири најважније трафостанице у Београду, затим 400-киловолтна трафостаница у Нишу, веома важно разводно постројење на напону 220 киловолти у Бајиној Башти, разводно постројење при ТЕ „Костолац Б“ и још разводно постројење при ТЕНТ-у А и при ТЕ „Колубара А“.

Агресор није, по речима Драгана Милановића, директора сектора Техника, оставио на миру ни велике индустријске потрошаче. Потпуно су разорене трафостанице „Бор 3“ и „Смедерево 3“. Гађане су разорним бомбама три пута, тако да не остане „ни камен на камену“. Већ после првог бомбардовања ова постројења су избачена из погона, а привред- ни гиганти, РТБ и Железара у Смедереву, остали су без електричне енергије. Поновљена, још два бомбардовања, израз су бесмислености агресије и беса команданата НАТО, који нису остварили своје циљеве.

Штете начињене у високонапонској преносној мрежи, по наводима директора „Електроистока“ су огромне. Потпуно је уништено 18 енергетских трансформатора, а 13 је оштећено. Оштећено је на десетине далековода на напону од 400, 220 и 110 киловолти.

Срушено је и 25 носећих и затезних стубова а из погона је избачено 19 далековода. Велика штета је што је уништено 12 специјалних стубова далековода од обреновачких електрана преко Саве. Из погона је, на тај начин, избачено за дуже време пет далековода на напону 220 киловолти и два на напону 400 киловолти... Упркос бомбардовању, екипе „Минела“ и „Електроистока“ су успеле да поправе оштећења на два далековода на прелазу Дунава код Винче, према Панчеву.

ПРВИ пут, како наводи Војислав Танкосић, помоћник директора за инвестиције, код нас су вађена потопљена далеководна ужад из Дунава. Помогле су и посаде Југословенског речног бродарства. За више пута бомбардовано Панчево обезбеђена је електрична енергија.

У „Електроистоку“ помињу штету само на крупној опреми. Наводи се да је оштећено 47 манипулативних поља (далеководних, трансформаторских и спојних) на напону 110 киловолти. На напону 220 kV уништено је 15, а на највишем, 400 kV напону чак 19 манипулативних поља... Треба знати да свако поменуто поље садржи више прекидача, растављача, струјних мерних трансформатора, напонских трансформатора и одводника пренапона. Ниједан од поменутих елемената не стаје мање од 10 хиљада немачких марака.

Поставља се питање - ако је више од трећине уређаја у преносној мрежи трајно уништено а још толико оштећено, како је уопште електрична енергија допремана до потрошача?

Одговор би, како каже Миодраг Милошевић, могао да гласи - захваљујући патриотизму и залагању запослених у ЕПС-у, али...

Прошле године, кад је „Електроисток“ славио четири деценије постојања истакнуто је да је то фирма за углед. Ове године углед је стављен на највеће искушење. „Електроистоковци“ не само да су потврдили висок реноме свог предузећа, већ су га и повећали. Уложени су у то храброст, знање и велики труд, истиче директор Милошевић.

ПОКАЗАЛО, како каже Михајло Бадњаревић, помоћник директора за правне послове, да је добра кадровска политика дала праве резултате. „Електроисток“ може да се поноси својим људима. Уз то, добро постављена организација предузећа и у рату је беспрекорно функционисала.

Електроистокови стручњаци и монтери нису показали само знање и упорност, већ, како каже Драган Милановић, испољили су велику инвентивност у проналажењу правих и хитних решења. Подразумева се да су у свом раду блиско сарађивали, пре свега, са Диспечерским центром ЕПС.

Све што је могло да се поправи на лицу места, то је урађено. Ако је, примера ради, једно далеководно поље било мање оштећено, са њега су склањани уништени уређаји, а на њихово место стављани добри из других поља која су остала ван погона. То су - како каже Миодраг Милошевић, ипак, привремена решења, али, у том тренутку, проблеми су решавани на задовољство народа.

Електропривреда Србије у току агресије на нашу земљу претрпела је велику штету, јер је потпуно уништена или оштећена трећина преносних капацитета ЕПС. Већ у првим данима бомбардовања непријатељ је почео да, уништавајући друге објекте, онеспособљава капацитете електродистрибутивних предузећа, да би крајем априла почео директна ракетирања капацитета за пренос електричне енергије.

Погинуло 10 радника

ЗА ВРЕМЕ агресије НАТО алијансе на СРЈ погинуло је и десет радника ЈП Електропривреда Србије. Из ЈП Површински копови „Косово“ погинули су Љубиша Перић, Стојан Виленица, Славиша Пшаковић, Милан Здравковић и Славујко Милетић, а из ЈП Подземна експлоатација угља Ресавица Миливоје Главичић и Драган Вељковић. Међу погинулима су и Живомир Пантелић из ЈП Рударски басен „Колубара“, Бранко Миленовић из ЈП Електродистрибуција Лесковац и Милен Милојковић из ЈП Електродистрибуција Ниш.

СУТРА: БИТКА СА ВРЕМЕНОМ ЗА СЛЕДЕЋУ ГРЕЈНУ СЕЗОНУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове