ФЕЉТОН - ВИСОК СТЕПЕН ХРАБРОСТИ ОДГОВОРНОСТИ И ЗНАЊА: Циљ агресора је био да се спречи производња и пласман електричне енергије
ЗА време агресије НАТО алијансе на нашу земљу, Електропривреда Србије дошло је до изражаја високи степен организованости, стручности, одговорности и храбрости запослених и њихово богато искуство и знање, које се годинама прикупљало, усавршавало, преносило и повећавало код наших стручњака
Крсто Вуковић, директор Дирекције за производњу и пренос
МАШИНЕ СУ САЧУВАНЕ
ЗA стотинак година постојања, никада нису забележена оваква раза- рања електроенергетских постројења. Одмах на почетку ратних дејстава, добро смо проценили да ће НАТО кад-тад почети са дејствима чији је циљ хуманитарна катастрофа. Нажалост, били смо у праву.
Агресор је увек атаковао на преносна постројења чији су испади узроковали испаде кључних производних капацитета. Последице сваког следећег напада биле су све компликованије за санирање, нарочито после рушења далековода који спајају велике производне центре са великим потрошачким подручјима.
У таквој ситуацији, сви наши термокапацитети су морали да обуставе производњу, па је снабдевање било покривено углавном из хидроелектрана. Та чињеница је сама по себи стварала многе нове проблеме у организацији преноса енергије, јер се највећи број хидроелектрана налази на ободу електроенергетског система.
СВЕ време рата посебан проблем је био шта чинити са акумулацијама хидроелектрана. У случају напада на неку од брана, постојала је реална опасност од великог поплавног таласа. Да до тога не би дошло, требало би акумулације испразнити; с друге стране, отварао се про- блем како производити електричну енергију. Због тога је формирана група војних и ЕПС-ових стручњака која је пратила и процењивала ситуацију.
Термо јединице велике снаге (у ТЕНТ-у, „Костолцу Б“, „Косову Б“) први пут су после изградње дуже времена остале без снабдевања електричном енергијом. Ипак, резервно напајање преко дизел-агрегата је одлично функционисало, па у електранама ипак није било проблема.
Према, до сада сагледаним последицама, и поред честих укључивања и искључивања која су повремено доводила до нестандардних режима напона и фреквенције, није се прекорачивала граница коју велика постројења могу да издрже. По свему судећи, ни секундарне последице честих искључивања капацитета великих снага нису опасне. То је још један доказ високе стручности особља у диспечерским центрима, преносним објектима и електранама. Укратко, и заштитна опрема и људи - који, ако је требало, нису напуштали своја радна места ни кад су у близини падале бомбе - реаговали су на највишем нивоу.
Слободан Бабић, Генерални директор ЕПС
НАРОД ЈЕ ДАО НАЈБОЉУ ОЦЕНУ О РАДУ ЕПС
ЗА ВРЕМЕ агресије НАТО алијансе на нашу земљу, Електропривреда Србије у потпуности је разумела свој приоритетни и патриотски задатак - да мора више и боље да ради и да тако најбоље и најплодотворније доприноси одбрани земље.
То смо остварили захваљујући високом степену организованости, стручности, одговорности и храбрости запослених у Електропривреди Србије. До пуног изражаја је дошло богато искуство и знање, које се годинама прикупљало, усавршавало, преносило и повећавало код наших стручњака.
У условима ратног окружења и разарања, ми смо, дакле успели, да искористимо све те вредности које ЕПС има. Истовремено, ниједног тренутка нисмо чекали да нас неко други подсећа на то шта је наша патриотска и радна обавеза.
Најбољу оцену о томе како смо и колико смо успешно радили у данима агресије на нашу земљу, дао је народ!...Народ је Електропривреди Србије дао велику подршку и добре оцене, али се у наредном периоду, периоду обнове и изградње наше земље, морамо још боље организовати да би те похвале у потпуности и још једном оправдали.
Истовремено, желео бих да искористим прилику и да се у име ЕПС-а захвалим потрошачима и пословним партнерима на великом разумевању, стрпљењу и указаној подршци. Та подршка је упућена на хиљаде и хиљаде адреса запослених у Електропривреди Србије, који су даноноћним, пожртвованим и стручним радом обавили велики патриотски задатак.
Такође треба да се истакне изузетна сарадња са Министарством рударства и енергетике у Влади Републике Србије, даноноћним договорима и контактима са министром Животом Ћосићем, као и стална координација са Владом Србије. Влада Савезне Републике Југославије и надлежно савезно министарство су такође на време били обавештавани о свим мерама које стручњаци ЕПС-а предузимају како би се у што краћем року обезбедила електрична енергија, прво за најважније, а затим и све остале потрошаче.
Проф. др Драган Костић, председник Управног одбора ЕПС-а
СВАКИ РАДНИК СВЕСТАН КОЛИКО ДОПРИНОСИ ОДБРАНИ ЗЕМЉЕ
Електропривреда Србије, а она постоји више од једног века, није била изложена већим изазовима и непосреднијем нападу од овог који је уследио после агресије снага НАТО алијансе на нашу земљу. Циљ напада је био да се спречи и онемогући једна цивилизацијска тековина - производња и пласман електричне енергије. Тако се 20. век завршава једним парадоксом - на његовом почетку, свет је био импресиониран проналасцима и применом патената српског генија, отелотвореног у Николи Тесли а на крају овог века тај свет је суочен са тежњом да се српском народу ускрати право на ту цивилизацијску тековину.
Природа напада на објекте ЕПС, уз коришћење нових метода ратовања, до сада незабележених у безумљу које собом носе оружани сукоби, јасно је показала да је у овом сукобу „легитимни циљ“ био један народ. Нема производа који је више доступан човеку а који је истовремено незаменљив услов за нормалан живот, него што је то електрична енергија. Зато је извесно да онемогућавање производње и испоруке електричне енергије има антицивилизацијски и геноцидни карактер.
У условима агресије на нашу земљу, ЕПС је предузео све организационе, структуралне и функционалне припреме и промене, у односу на пословање у времену мира, чиме је омогућена производња угља и електричне енергије, њен пренос и дистрибуција, у складу са захтеви- ма утврђеним ратним енергетским билансом. Правовремено доношење одлука и одлучност у њиховој примени значајно су допринели реализацији тог задатка.
Али, оно што је био незаменљив услов за остваривање тих задатака била је свест сваког радника да уредним и високопрофесионалним обављањем поверених му послова, доприноси укупној безбедности земље и њеном снажењу у одлучном отпору агресору. Тако су се радници Електропривреде Србије нашли на првој линији одбране уставноправног суверенитета и територијалног интегритета земље.
Наравно, у остваривању тих задатака ЕПС није био сам. Значајан допринос у стварању укупног амбијента пословања дала је својим одлу- кама и непосредном помоћи Влада Србије са својим ресорним министарствима. Велику помоћ ЕПС је имао и од пословних партнера који су, и сами суочени са ратним разарањима, своје потенцијале ставили у функцију обезбеђења услова за успешан рад Електропривреде Србије.
Престанком ратних дејстава ЕПС је у сасвим другачијем контексту односа. Неопходно је да се наставе започети, па прекинути ремонти на рударским и електроенергетским објектима, који у овој години, и по обиму и структури, морају бити сложенији него ранијих година. Томе треба додати и санацију оштећења услед ратних дејстава.
Уверен сам да ће достигнути ниво свести, као и правовремено доношење одлука и одлучност у њиховом спровођењу, обезбедити да се и овај задатак успешно обави у интересу земље и сваког грађанина.
Користим прилику да се захвалим свим радницима и стручњацима ЕПС, посебно онима који су радили где су ратна дејства била већа, на испољеној одлучности да се одупру агресору и да тако дају допри- нос одбрани своје земље, као и на високом професионалном односу према пословима на којима су били распоређени.
Ратно безумље
ПРИРОДА напада на објекте ЕПС, уз коришћење нових метода ратовања, до сада незабележених у безумљу које собом носе оружани сукоби, јасно је показала да је у овом сукобу „легитимни циљ“ био један народ. Нема производа који је више доступан човеку а који је истовремено незаменљив услов за нормалан живот, него што је то електрична енергија. Зато је извесно да онемогућавање производње и испоруке електричне енергије има антицивилизацијски и геноцидни карактер.
СУТРА: СПРЕЧЕНЕ ХУМАНИТАРНЕ КАТАСТРОФЕ У ГРАДОВИМА
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)