ФЕЉТОН - ХРВАТИ И МУСЛИМАНИ НАПАДАЈУ УНПРОФОР
ПОЧЕТКОМ априла 1995, не чекајући крај прекида ватре закљученог на четири месеца од стране бившег америчког председника Картера, борбе су поново почеле са три стране.
Петог, муслиманске снаге нападају на три фронта: Бихаћ, Тузлу и Травник. Шестог априла, оне опседају Србе у Добоју. Осмог, Срби и Хрвати из Босне сукобљавају се на Динари.
Деветог, Срби и муслимани поново пуцају из тешког наоружања на прилазима Сарајеву.
Муслиманске снаге освајају врх Влашић, а њихов заповедник, генерал Алагић, отворено показује своје нападачке намере: „Са овог места имамо могућност да напредујемо у више праваца.“
У мају, хрватске снаге грубо заузимају западну Славонију, област припојену Хрватској, али већином насељену Србима. Оне заузимају управо Јасеновац. Прави симбол: ту су хрватски фашисти сместили логор смрти током Другог светског рата. Стотине хиљада Срба ту је страдало под страшним околностима. Неколико месеци касније, хрватски руководилац Туђман покушаће да уништи трагове фашистичког геноцида.
Али, већ сада хрватске трупе примењују фашистичке методе. Тако, њихови снајперисти, чак и њихова артиљерија жестоко нападају колону српских избеглица које беже, према сведочењу ОУН!
Почев од априла, закључује се да хрватске и муслиманске војске узимају за мете војнике ОУН-а. Десетог, хрватска војска убија пољског припадника Плавих шлемова, пуцајући на посматрачки пункт ОУН, у зони раздвајања Срба из Крајине. Четрнаестог, француски припадник Плавих шлемова убијен је у Сарајеву, док је стајао на куполи свог блиндираног возила. По речима људи из ОУН задужених да надгледају снајперисте, пуцањ је дошао из дела града под муслиманском контролом. Деветнаестог, Жипе то потврђује. Истога дана, у Горажду, три британска војника налазе се под ватром, а затим су рањени у експлозији муслиманске мине. Двадесетдеветог јуна, једног француског припадника Плавих шлемова убила је муслиманска мина. Двадесетог јула, муслиманске снаге бомбардују украјинске Плаве шлемове и уништавају њихову војну болницу. Осамнаестог августа, оне разоружавају британске Плаве шлемове у Горажду. Двадесетпетог, нападају и бомбардују њихов логор и приморавају их да напусте град.
ЗАПАДЊАЧКА средства јавног информисања увек су тврдила да једино Срби нападају ОУН. Наравно, и то се дешавало. Али, одједном, „Ле Монд“ мора да објашњава својим читаоцима како је убијено тринаест француских припадника Плавих шлемова и како је две трећине пуцњева „француски главни штаб приписао припадницима муслиманске паравојске“.
Зашто та закаснела искреност? Зато што су ти пуцњи на Плаве шлемове повезани и са противречностима између великих сила. С једне стране, Сједињене Државе и Немачка одавно траже победу Хрвата и муслимана. С друге стране, Француска и Велика Британија процењују да би „уравнотеженије“ решење боље послужило њиховим интересима, традиционално ослоњеним на Србију. Уосталом, крајем јуна, један француски високи војни званичник отворено изјављује: „Проблем је у томе што Сједињене Државе пружају војну подршку Бошњацима (муслимана), док смо ми, Европљани, неопредељени.“
Неопредељени? У ствари, Париз и Лондон увек су покушавали да искористе оквир УН како би се супротставили немачком и америчком продору у бившу Југославију. Дакле, не пуца се на УН само да би се уклонили сведоци који сметају, пуца се и зато што се оне, у том тренутку, чине као инструмент Лондона и Париза. „Сметача“.
На пример, у априлу 1995, муслиманске јединице стациониране у и око Сарајева ваде из скровишта своје тешко наоружање за чије постојање Унпрофор не зна. Француске трупе подносе извештај о тим чињеницама заповеднику Унпрофора у Сарајеву. Али, никаква акција неће бити предузета. Међутим, резолуције УН забрањују постојање таквог муслиманског наоружања у тој зони.
УПРКОС привидима, не смањују се неслагања између великих сила. Свакако, 11. јула Ширак захтева енергичну војну акцију, која би се ослањала првенствено на француске трупе. Уосталом, 22. и 23, три француска Миража бомбардују Пале, главни град босанских Срба. Чудновато, ЦИА је та која шири ову информацију и Вашингтон изражава своје „чуђење“ пред том француском једностраном акцијом. Заправо, чудновато је то што Вашингтон није престао да хушка против Срба, али када је Париз кренуо у напад, Вашингтон се држи на одстојању. У чему је смисао овог сплеткарења?
У ствари, Париз примењује јуриш агресивном политиком како би осигурао да Француска остане главна војна сила на терену. Али, на јуриш, јуриш и по. Ворен Кристофер прети Србима бомбардовањем „обилатим и одлучујућим, а не боцкањем које смо до сада примењивали“. Заиста, припремљени напади су веома тешки. Да би се припремила операција, написан је приручник НАТО који има 1.500 страница (!). А Пентагон наводи да се, „међу проучаваним могућностима налази и план који предвиђа разарање циљева у Југославији“. Односно, у Србији и у Црној Гори.
Дан после пада Сребренице, француски министар иностраних послова нагласио је „да је било присутно више хиљада муслиманских бораца и да нису бранили град. То је веома необично.“ (сиц) На тој конференцији за штампу „неко“ је шапнуо новинарима да су муслимани жртвовали град како би изазвали реакцију Запада. Стратегија горег? Још једном, западњачка средства информисања даће све од себе да истакну свирепости које су Срби починили (посебно у Сребреници), али прикривајући друге. На пример, 21. маја експерти УН говоре о костурницама које наводно чувају жртве хрватске офанзиве у Славонији. Неће бити никаквог медијског покривања.
НА СЕДНИЦИ Савета безбедности, иза затворених врата 31. јула 1995. Русија је хтела да се изгласа резолуција која би осудила бруталну хрватску офанзиву у Босни. Сједињене Државе и Немачка томе се изричито противиле и претиле да ће уложити вето. На крају, Савет позива све стране на „максималну уздржаност", не помињући Хрватску. Руски амбасадор је закључио: „Како хоћете да Хрвати не буду охрабрени једним таквим ставом?" Четири дана касније, заиста, хрватска војска започиње још крвавију офанзиву против Срба из Крајине.
КЛИНТОН И БОШЊАЦИ
КРАЈЕМ 1995, бивши амерички министар иностраних послова Хенри Кисинџер процењивао је да Клинтонова бошњачка политика не осигурава дугорочно интересе Сједињених Држава. „Најразумнији исход била би подела Босне између Србије и Хрватске. Покушај да се босанско српско становништво уједини у суверенитет Босне, „кршећи наш принцип самоопредељења и не узимајући у обзир вековну борбу Срба против муслиманске власти - противан је нашем националном интересу."
СУТРА: ЗАПАД НЕ РАЧУНА ЗЛОЧИНЕ ХРВАТА У КРАЈИНИ
Препоручујемо
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)