ФЕЉТОН - ПРВИ КОРАЦИ У ХОТЕЛУ „КЛЕРИЏ“ У ЛОНДОНУ: Од раног детињста Петар је гајио интересовање за аутомобиле и технику

Јевђа А. Јевђевић

04. 09. 2023. у 18:00

МЛАДИ престолонаследник имао је срећно детињство. Као и сва деца тог ранга имао је дадиље и гувернанте.

ФЕЉТОН - ПРВИ КОРАЦИ У ХОТЕЛУ  „КЛЕРИЏ“ У ЛОНДОНУ: Од раног детињста Петар је гајио интересовање за аутомобиле и технику

Престолонаследник Петар у соколској униформи , Фото Из књиге "Повратак краља Петра II Карђођевића"

Пратио је своју мајку на бројним путовањима широм земље. Доста времена су проводили у Београду, али су одлазили и у Тополу постојбину династије као и Словенију где су имали једну од званичних резиденција.

У фебруару 1924. године мали Петар је са својом мајком провео три месеца у Француској. Боравили су у вили Трианон у сен-Жан Кап Фера, коју је неколико година раније краљ Александар купио за своју сестру кнегињу Јелену. Пошто су путовали тајно, име малог краљевића Петра за ту прилику било је гроф од Авале.

Петрова прва дадиља била је Енглескиња Бел која је пре тога радила у грчкој краљевској породици. Она и њена храна су успели да толико угоје Петра да је, како он сам каже „личио на мали балон“.

Исте године у јулу први пут је био и у Енглеској. Дадиља Бел је желела да иде на одмор у своје место Харугејт, па су Петрови родитељи дозволили да и он пође са њом. Тако је краљевић са својом дадиљом провео неколико недеља у Харугејту. Крајем септембра кренули су натраг у Југославију и пошто су се враћали преко Лондона одсели су у Хотелу „Клериџ“ Тамо је начинио прве кораке вођен нежним рукама господина и госпође Сирмеј.

Млади престолонаследник провео је два месеца септембар и октобар 1925. године у месту Селце које се налази тридесетак километара удаљено од Сушака. За време одмора принц је био смештен у вили Одилон у Селцу, а у његовој пратњи је била његова дадиља Мис. Бел и ордонанс официр капетан В.Спужић .

НА БОЖИЋ 1927. добио је свој први аутомобил играчку. Волео је да се вози тим аутомобилом и као и свако друго дете било га је тешко одвојити од те драге играчке. Код њега се још у најранијем детињству јавила љубав према аутомобилима и техници. Као младић био је добар возач и често је сам возио кола кад је одлазио на разне обиласке земље.

У штампи је развој престолонаследника Петра праћен је са великим интересовањем и пажњом. Сваком догађају у његовом животу и сваком  кораку придаван је велики публицитет.

Пошто је припреман за владара наше земље од најранијег детињства навикавао се на протоколарне обавезе, почасти али и дужности. У раном детињству проводио је доста времена са својом мајком и дадиљама али увек у оквирима крутог протокола што се тиче одеће и наравно понашања.

Школовање је започео са шест година кад је су се он и његови преселили у Бели двор на Дедињу.За њега је припремљена посебна учионица и први учитељ ми је био професор  Тихомир Костић који је свакодневно долазио у Двор да би га подучавао. Часови су започињали молитвом а затим наставом из националних и природних наука.Посебна пажња је посвећена његовом физичком  одгоју, соколским вежбама, планинарењу и јахању које је посебно волео .

ОД 1929. године кад је Југословенство уздигнуто као национална идеологија , нагло је почело и јачање Сокола као словенске витешке организације. Кад је формиран Соко Краљевине Југославије, краљ је одлучио да на чело за старешину постави свог сина престолонаследника Петра.  Као „Соко“ Учествовао је на великом Видовданском соколском слету 1930 у Београду, а каснији велики слетови одржавани су у разним центрима наше отаџбине под Његовим  покровитељством.

Принц је у раној младости почео да учи понешто и о аутомобилима. На излете га је возио шофер Божо који је био опрезан возач, познат и као „дечји шофер“. При одласцима на излете Петру су дозвољавали да седи поред шофера и да рукује пумпом која је у то време била потребнa да би се одржавао довод бензина.Шофер га је учио како да мења точак, крпи пробушену гуму и скоро све што треба да научи о колима .

Краљевићи Петар и Томислав су добили 1933. нову гувернанту била је то млада Норвежанка, мис Елен Мецоу која је дошла да помаже мис Краутер. Имала је само двадесетдве године и деца су је звала „Смуцо“. Те зиме су зимовали на Бледу и она је малог престолонаследника научила да скија .

Петар је у својим мемоарима закључио да се његово детињство завршило у априлу 1934. године. Тад му је било десет година и завршио је Основну школу. Краљ Александар је изнајмио хотел у Херцег Новом у Бококоторском заливу. На одмор су допутовали у краљевским вагонима.  Путовали су два дана: од Београда преко Ужица, Сарајева, Мостара, Хума до Херцег Новог. Са престолонаследником је пошла краљица Марија и два млађа сина, принчеви Томислав и Андреј, Мис Крауди, Смуцо и два ађутанта.Дане су проводили на плажи купајући се или пецајући или на излетима.

КАО СТАРЕШИНИ Сокола краљевине Југославије престолонаследнику Петру „соколци“ су приредили посебан дочек. У његову част одржан је  јавни час 20. мају у Мељинама. Престолонаследник Петар и краљевићи Томислав и Андреја су дошли у соколским униформама што је изазвало салве одушевљења.

У августу 1934.стигао је из Енглеске професор Сесил Перот. Он је постао тутор краља Петра. Био је то типичан енглески џентлмен, врло савестан и предузимљив, намеравао је да постави добру основу за будућност краља Петра и да на најбољи начин утиче на његову владарску и животну спрему.

Упознавање са Перотом било је у Херцег Новом и постепено. Најпре су ишли заједно на пливање. Перот је желео да се приближи Петру и у томе је и успео. Оставио је на њега утисак доброг спортисте и постали су добри пријатељи. Кад су се зближили Перот је једног јутра тестирао Петра. Постављао му је питања из историје, географије, математике и енглеског.  Петар је једва успевао да пише на енглеском, а у математици је био сасвим лош. Перотов план за образовање престолонаследника је био да се свако јутро користи за учење, а поподне је слободно. Тако су сваког јутра учили а поподне су заједно бродом одлазили у потрагу за пећинама. То је била Перотова идеја и он је те „експедиције“ претварао у практичне часове  географије и геологије.

ДОК су били у Херцег Новом, краљ Александар је нашао особу која је била задужена да са Петром вежба и да му даје часове пливања и фискултуре. Био је то морнар, груб и висок човек по имену Мајник. Петар га се сећа као друштвене особе која је стално пратила њега и Перота на њиховим пецачким излетима и истраживањима .

Недалеко од Херцег Новог у Тивту била је главна база и арсенал Југословенске краљевске морнарице. Тамо је увек било неколико разарача, подморница, чистача мина или других малих пловила. Пeтра је све то јако занимало и било му је дозвољено да их обилази и прати на маневрима или вежбама у торпедовању. Тог лета Петар је научио много о поморству и како функционишу ти бродови. Недалеко од Тивта налазила се летачка база и центар за тренажу. Једног дана одржани су маневри одбране залива . Краљ Петар са одушевљењем даје опис ових маневара у својим мемоарима.

ВОЈНА ПАРАДА

ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИКОВ седми рођендан прослављен је 1930. врло свечано.  Краљ Александар је одлучио да на рођендан свог сина наследника подари Југословенској војсци нове заставе. За ту прилику приређена је до тад невиђена војна парада на којој су учествовале  најбоље чете из свих југословенских пукова и цео Београдски гарнизон. Сви су марширали испред краља Александра који их је посматрао са коња.

СУТРА: СВЕ ОЧИ ЕВРОПЕ УПРТЕ У НАЈМАЛАЂЕГ ВЛАДАРА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности