ФЕЉТОН - СТУДИЈЕ ВОЈНИХ ВЕШТИНА У ВРЕМЕ ИЗБИЈАЊА РАТА: Заједно са групом питомаца Војне академије, краљ је одлазио на војне вежбе

Јевђа А. Јевђевић

07. 09. 2023. у 18:00

КРАЉИЦА Мајка и краљ Петар отишли су са Бледа дан пре 1. септембра и немачког напада на Пољаке. Док су стигли на станицу, у Београд, већ су обавештени да је Други светски рат почео. На Дедињу су остали тек толико да препакују торбе и наставили су директно за Тополу.

ФЕЉТОН - СТУДИЈЕ ВОЈНИХ ВЕШТИНА У ВРЕМЕ ИЗБИЈАЊА РАТА: Заједно са групом питомаца Војне академије, краљ је одлазио на војне вежбе

ШПАЛИР Краљ Петар поздравља окупљене официре, Фото Архив Југославије

Два дана касније Енглеска је објавила рат Немачкој, а за њом је следила Француска. Млади краљ је мислио да и Југославија и Румунија треба да уђу у рат на страни антихитлеровских снага, али југословенска влада је изјавила да се криза нас не тиче и да ћемо остати стриктно неутрални . Краљу се чинило да је овакав став владе био нечастан и да би краљ Александар да је жив сигурно понудио помоћ Пољској истог тренутка кад је била нападнута.

Краљ је овај свој став истицао пред пријатељима и био је веома срећан што је и његова мајка краљица Марија делила његово мишљење и критиковала држање наше Владе .

СВАКИ слободан краљ је тренутак користио за слушање нових вести и полако је почео да мења мишљење о држању наше владе по питању неутралности. Немачка је сву своју силу употребила у борби против ове херојске земље. Пољаци су се бранили веома херојски али нису ништа могли да учине са својом знатно слабијом војском, коњицом и ваздушним снагама против знатно надмоћнијих немачких штука и оклопних дивизија. Све шти су Британци и Французи урадили било је  што су објавили рат, послали неколико патрола у Сар и бацили хрпе летака у Немачку.

Овај рат је био велико разочарење за краља Петра који је очекивао да ће јака француска војска и британске експедиционе снаге извршити снажан напад на Зигфридову линију, а очекивао је и велике подвиге РАФ-а. Краљ је увидео да је наша влада исправно поступила јер да смо ушли у рат против Немачке били би смо збрисани чим Немачка заврши са Пољацима. У том тренутку Италијани су још мировали а краљу је било јасно да би нам у случају укључења Италијана у рат прети знатна опасност. Све ово учинило је да краљ схвати да је његова критика влади била прилично неоправдана.

Средином септембра, краљ се вратио у Београд где се у Дворцу на Дедињу припремао за почетак студија права и војних вештина. Такође је припремио и униформу питомца Војне академије. Краљ је био срећан због тога, била је то његова прва званична и „права“ војна униформа. До тад се сликао још као дете у војничкој униформи и копнене војске и морнарице, али ово је била униформа изузетне лепоте и представљала је његов потпуни раскид са дечаштвом. Постаје кадет Војне академије учиће школу после које ће постати официр као што су били и његов отац и деда и био је заиста поносан због тога.

ПРВОГ октобра је био представљен генералу Косићу који је постао његов нов гувернер као и професорима на факултету и официрима који је требало да му држе наставу.

Од предмета је учио: Римско право (које је мрзео), грађанско право, кривично право, уставно право, историју дипломатије, француску и немачку војну организацију, тактику, логистику, војно законодавство, војну дисциплину. Већину часова имао је у малој кући на Дедињу, а на Војну академију је ишао само приликом специјалне наставе.

За краљево образовање одабрани су најбољи стручњаци: професор Михаило Константиновић тада на положају министра предавао је Приватно право, ванредни професор Милан Владисављевић – Опште државно и међународно право, ванредни професор Милош Радојковић – Историју дипломатије, ванредни професор Милан Жујовић – Народну економију.

За војне предмете (тактику, фортификације, правила службе, историју ратне вештине) ангажовани су пуковник Миодраг Ракић, мајор Вјекослав Колб, а  неке предмете преузео је и његов гувернер генерал Косић.

Дани које је проводио у учењу били су прилично уједначена мешавина предавања и војних вежбања. Сваког јутра од 8 до 10.30 имао је два часа студија права; од 11 до 12 час из војних предмета; од 12 до 12.30 вежбе, прве недеље сам са капетаном а касније заједно са одељењем регрута. После подне је имао два часа од 3 до 5, један о историји дипломатије и три пута недељно часови опште ратне историје. После неколико недеља поподневни часови су се свели на само један недељно јер је војна обука заузимала сво преостало време.

Заједно са групом питомаца Војне академије, краљ је одлазио на оближњи војни полигон где су вежбали и учили се да примају заповести и да их дају, или су ишли на гађање која су се обављала неколико километара јужно од Београда где су упућивани у тајне лаких и тешких митраљеза, противавионских „бреда“ и „ерликона“ као и старих пиштоља 7,5 мм.

ПРИЛИКОМ упознавања Реноовог тенка из 1924. имао је из прве руке прилику да се упозна са дотрајалим наоружањем. Док је био у тенку, најпре је спала гусеница и војницима је требало двадесет минута да је врате, а затим после неког времена тенк се запалио.

Петар је био веоме обесхрабрен овим што је видео. Од педесет тенкова који су чинили главну снагу југословенског тенковског корпуса, четрдесет је било неупотребљиво.

Крајем новембра 1939. краљица мајка је отишла за Енглеску. Краљ је ако се не рачуна особље остао сасвим сам на Двору. Најближи од свог особља био му је Раденко, његов собар који је дошао код њега кад му је отац погинуо.

КРАЈЕМ маја 1940. године генерал Косић је ради бољег упознавања земље и околности у њој повео краља на путовање по разним деловима Југославије. Једне вечери кренули су возом за Крагујевац и следећег јутра су посетили највећу фабрику оружја у Југославији, која је у то време правила маузерке, лаке пушкомитраљезем, минобацаче калибра 81 мм и противавионске пушкомитраљезе калибра 12 мм као и муницију за њих.

Велики део машина у фабрици био је увезен из Чехословачке „Шкоде“ непосредно пре него су је окупирали Немци, а надзор и рад на њима су вршили чехословачки инжењери и радници који су дошли да покажу како се ради на њима, срећни што могу да наставе живот и рад у слободи. Краљ је био импресиониран брзином производње али и прецизношћу пушака.

Из Крагујевца су наставили за Краљево. Посетили су манастир Жича где су крунисани сви српски краљеви, а затим и државну фабрику авиона која је производила авионе за извиђање „бреге модел 1919“ и управо подешавала машине за производњу бомбардера „дорније 17“ према лиценци. Ту је краљ упознат са  чињеницом да су Немци дали погрешне спецификације и када су проверена мерења на четири авиона дорније који су испоручени из Немачке утврђено је да не одговарају тако да је због тога послата комисија у Немачку...

Ово је младог краља забринуло јер гомилали су се облаци над земљом и рат се приближавао, а наоружање наше војске је било никакво.

РАЗГОВОРИ СА СТРИЦЕМ

У СВОЈИМ мемоарима краљ Петар се сећа да је једном приликом дуго причао са стрицем, кнезом Павлом, о унутрашњој и спољној политици. Кнез је истакао да су краљеви погледи исправни и оправдани, али му је објаснио како смо ми и остатак цивилизованог и демократског дела света у беспомоћној ситуацији. Рекао је да је наша национална дужност да одржимо и изграђујемо сопствену земљу, да кад веће демократске нације крену у  офанзиву против Немачке, равноправно да узмемо учешће. Успео је да убедио краља Петра да је у том тренутаку то најисправнији став.

СУТРА: НАРОД КЛИЧЕ КРАЉУ И НОСИ ЊЕГОВЕ СЛИКЕ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име