ФЕЉТОН - ПОСЛЕДЊИ ПОГЛЕД НА РОДНИ И ВОЉЕНИ ГРАД: СССР је једини одлучио да прекине дипломатске односе са југословенском владом
СВАНУО је и 28. март дан кад је званично уведен у дужност краља.
Обукао је своју генералску униформу која је раније била припремљена, кад и није знао да ће је икад носити. Сад као краљ био је и Врховни командант југословенских оружаних снага.
У главној дворској соби за пријеме одржана је церемонија полагања заклетве. Најпре је краљ пред патријархом и у присуству чланова владе положио заклетву:
Ја, Петар II, преузимајући престо Краљевине Југославије и преузимајући своје краљевске дужности, кунем се свемогућим Богом да ћу изнад свега бранити јединство нашег народа, независност наше земље и целовитост наше територије; Да ћу владати у складу са уставом и законима који су донети и да ће свако моје дело бити за добро мог народа. Нека ме свемогући Бог води. Амин.“
Затим су председник владе Симовић и чланови Владе изговорили заклетве пред краљем и патријархом.
Присутни су били и митрополит Јосиф и владике: Николај, Петар и Иринеј.
Кад је служба била завршена краљ је са председником Владе извршио смотру мешовитог батаљона копнене војске и ваздухопловства који су били постројени испред патријаршије.
ЧЕТВРТОГ априла краљ Петар је добио приватно обавештење да је немачки напад планиран за рано јутро 6. априла. О томе је одмах известио председника Симовића, који како краљ закључује није то озбиљно схватио.
Краљ је одлучио да из Старог мермерног двора на Дедињу, где је иначе радио, пређе да спава у Бели двор који је имао склониште опремљено свом модeрном опремом, сопствену електричну централу и директну телефонску везу са председником Владе, шефом Генералштаба и командантима оружаних снага.
Последње вече у својој кући провео је са пријатељима. Вечерали су а затим певали старе српске песме као да су знали да је то последње вече које проводе заједно.
Око четири сата ујутру пробудила га је сирена која је огласила ваздушну опасност, а после неколико сати зачуле су се и прве бомбе. Погођен је стари двор. Спаваћа соба је била директно погођена, да је остао да спава у својој соби, био би жива мета. Страдало је и седам гардиста који су ушли у тунел да га искористе као склониште.Рат је почео.
ПРЕДЕДНИК владе Симовић за то време био је у Топчидерској цркви на венчању своје ћерке.. После другог напада и он је дошао до Двора. Обавестио је краља да је Југославија нападнута дуж целе границе и да су све комуникације уништене. Врховна команда била је евакуисана у Зворник на Дрини и рекао је краљу да и он треба да им се прикључи.
Краљ је позвао команду ваздухопловства и од њих је добио обавештења о ратним дешавањима, али и да је Мађарска објавила рат Југославији.
За Зворник краљ је кренуо са најосновнијим стварима. Београд је напустио аутомобилом у њега се више никад неће вратити. У мемоарима каже: „Кад смо пролазили Авалу, окренуо сам се последњи пут и погледао према Београду: мој вољени град је горео... “
Увече је стигао у Зворник и у њему остао неколико дана. У Зворнику га је посетио премијер Симовић и упознао га са тешком сутуацијом у којој се налазила наша војска. Мачек је одлучио да се врати у Загреб, а као свог представника оставио је др Крњевића.
Петар је затим је прешао у Хан – Пијесак где је остао два дана, а после тога кренуо за Сарајево јер је Врховна команда требала тамо да се састане. На путу ка Сарaјеву у Горажду сусрео се са градоначелником који је био одушевљен што је краљ његов гост. Тамо нико није ни знао да је рат почео, нити је извршена мобилизација. Разлог томе су покидане телефонске и радио везе које нису радиле недељу дана .
Наставили су пут, али их је успут стигао курир Врховне команде на коњу који је дошао са поруком да се не иде у Сарајево, већ на југ у Никшић у Црној Гори. После дуге вожње, приближавајући се Никшићу доживели су авио напад италијанских авиона.
Касно поподне стигли су у манастир Острог.Пoсле преспаване ноћи краљ је обавештен поруком Врховне команде да треба одмах да настави ка аеродрому Никшић где авиони чекају њега и владу да пребаце у Атину.
У поруци је обавестен о тренутној ситуацији у земљи и да ће врховна команда званично објавити капитулацију земље, чим авионима буде евекуисано што више људи.
И поред херојске борбе југословенских војника , свуда је била присутна издаја Хрвата и Словенаца. Пета колона је одрадила свој посао и разорила борбену снагу наше војске.
ПАТРИЈАРХ и краљ, нашли су се заједно у великој светињи манастиру Острог. Иако је Влада већ донела одлуку о напуштању земље, краљ се посаветовао и са патријархом кога је питао да ли би по његовом мишљењу требало да напусти земљу. Патријарх га је саветовао да иде, али је рекао да је он одлучио да остане пошто је сматрао да га као духовног вођу непријатељ неће дирати.
Одржана је кратка служба приликом које је патријарх молио за победу и дао благослов краљу за пут.
На аеродрому је била велика гужва и прилично расуло, огроман број људи чекао је да се укрца у авионе и да напусти земљу. Влада је при доношењу одлуке за одлазак у емиграцију била руковођена сличним одлукама осталих европских држава које су биле војно поражене у дотадашњем току рата.
Краљ је полетео са Никшићког аеродрома 14. априла 1941.
Војска је капитулирала, али су краљ и влада успели да избегну не пристајући на капитулацију земље, част је ипак била сачувана.
Слетели су у Грчку где се краљ сусрео са грчким краљем Ђорђем II. Пут су наставили ка Александрији а затим су отишли у Палестину где је у Јерусалиму 19 априла обновљен југословенски двор, а чланови владе су били смештени у италијанском манастиру Малтешког реда у Тантуиру.
МОСКВА је наредила нашем посланику да напусти земљу. СССР је била једина велика сила која је одлучила да једнострано прекине дипломатске односе са југословенском владом образлажући да после војне капитулације Југославија као држава више не постоји.
Кад је из Лондона стигла порука да краљ напусти Средњи исток и пређе у Британију у складу са тим заседала је Југословенска влада и 25.маја 1941 у Јерусалиму донела одлуку да се седиште Владе пребаци у Лондон.
Пре одласка на ново одредиште, краљ је посетио наше ваздушне снаге којима је Британски РАФ већ конфисковао авионе. Том приликом имао је сусрет са трансјорданским емиром Абдулахом који је чинио све да помогне југословенским снагама. Такође је посетио Александрију где је било неколико југословенских поморских једниница, као и део наших поморско-ваздушних снага стационираних у истом граду .
СУСРЕТ СА МАЈКОМ
КРАЉ Петар са делом Владе стигао је у Лондон 21.јуна 1941. Примљени су срдачно и пријатељски, можда као компензација за војну помоћ која је изостала. Краљ се после скоро две године видео са својом мајком краљицом Маријом. Ускоро је имао сусрете и са краљем Џорџом VI и његовом супругом краљицом Елизабетом у Бакингамској палати, али и са премијером Черчилом, који ће га у својим мемоарима назвати „одважни краљ –дечак“.
СУТРА: ЈУГОСЛОВЕНСКИ КРАЉ ПОСТАЈЕ СИМБОЛ ОТПОРА
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)