ФЕЉТОН - ЈУГОСЛОВЕНСКИ КРАЉ ПОСТАЈЕ СИМБОЛ ОТПОРА: У Лондону је одлучено да Петар студира међународно право и економију на колеџу Клер
НА ВЕЛИКИ национални празник Видовдан, краљ се обратио свом народу преко ББС. „Пошто је тог дана био 28.јуни – дан Косова, великог пораза српске војске од стране Отоманског царства – које је касније тако успешно повратило своју част – могао сам да начиним паралелу и појачам моју поруку наде. “
Петар је дочекан као херој. Славио га је Лондон и клицала му је читава Енглеска „Ево, овај млади, лепи краљ је пљунуо отворено у лице оном зликовцу Хитлеру, писали су најугледнији енглески листови. Једна мала земља, иако свесна да је њено супротстављање Хитлеру чин жртвовања унапред осуђен на приопаст, јер је немоћна да зарати са немачком ратном машином одбацила је гаранције Хитлера да ће је оставити на миру и ступила у рат против њега. То је била суштина писања енглеске штампе која је хтела да подигне морал свом народу .
Сваки корак краља Петра у јавности је био пропраћен опширним извештајима. О другим монархијама и шефовима савезничких држава у избеглиштву се није толико писало и тако говорило. Петру су широм енглеске организоване посете градовима и фабрикама . Често је у те посете одлазили са мајком краљицом Маријом. Обраћали су се енглеским радницима и грађанству и утицали на ширење борбеног морала .
Петар је тако постао симбол отпора Хитлеру. Његов брат принц Томислав у мемоарима каже „Углед Југославије и Петра постајао је све већи... у њему сам видео хероја у униформи коме се диви читава Енглеска. У Лондону је имао канцеларију у коју су долазили политичари на разговоре .“
Југословенска влада у Лондону могла је и даље да рачуна на неколико хиљада својих војника који су избегли заробљавање и пребаце се на Далеки исток. Ради се о морнаричким једницама са посадама бродова „Велебит“ и „Дурмитор“ као и подморнице „Небојша“, као и о делу југословенских ваздушних снага од петнаестак авиона са посадама.
Поред тога Влада је располагала и са 62 брода трговачке морнарице. Али и са знатним количинама златних резерви које је наша држава успела да благовремено изнесе из земље.
ЈУГОСЛАВИЈА је имала у том тренутку разгранату мрежу дипломатских представништва.
Посланства су била у: Каиру, Техерану, Анкари,Штокхолму, Лисабону, Сантиагу, Рио де Жанеиру, Буенос Аиресу, Берну и Вашингтону. Генерални конзулати у: Истанбулу, Њу Јорку, Монтреалу, Јерусалиму; Конзулати: Женеви, Чикагу, Цириху.
Значи емигрантска влада имала је обавезу да исплаћује плате не само члановима владе, већ и чиновницима,дипломатским чиновницима разних категорија, официрима, војницима ....
Виђање са Черчилом се интензивирало. Позван је да прати њега и његову супругу при обиласку обалске одбране југа у Доверу и Фолкстону .
По доласку у Фокстон, краљ Петар је извршио смотру почасне Гарде, после чега су се провезли дуж обале да изврше инспекцију обалске одбране и посматрали су вежбе у гађању.Краљ се први пут сусрео и са генералом Монтгомеријем који још није био тако познат.
У јулу 1942, годину дана после напада Немачке на Сојветски Савез , обновљени су дипломатски односи наше владе са СССР. При југословенском Двору постављен је стални совјетски посланик Богомолов, а у Москву је послат Станоје Симић као нови посланик краљевине Југославије.
ГЕНЕРАЛ Симовић је изненада 21. августа 1941. извршио реконструкцију владе, то је учинио без консултација са краљем и не питајући шефове политичких партија. Овим самовољним Симовићевим поступком он је почео да губи поверење. Краљ Петар је први пут после овога показао жељу и амбицију да заиста буде заштитник демократије и права политичких првака да учествују у креирању политике владе. Краљ је енглеском краљу Ђорђу и министру Идну изнео низ жалби на рад генерала Симовића, првенствено његовог неуспешног рада у војсци. Без обзира на основане оптужбе, краљ Џорџ и Идн су замолили краља да не мења Симовића јер он по њима оличава симбол југословенског отпора. Краљ је обећао да се од смене може суздржати само месец дана. Издржао је и више и до промене владе је дошло тек кад су се створили услови за смену почетком 1942. године.
Пунолетство краља Петра прослављено је 6.септембра 1941. године као скромна црквена свечаност у грчкој цркви, а велика свечаност је по налогу енглеског двора планирана и организована 16. септембра. Британски домаћини исказали су овом прославом највеће поштовање влади Краљевине Југославије и њеном владару. Благодарењу и молитви за здравље младог монарха присуствовали су најеминентнији гости британске престонице.
Енглески краљ и краљица, Џорџ и Елизабета, норвешки краљ Хакон са престолонаследником, велика војвоткиња и кнез од Луксенбурга, холандски кнез Бернхарт, председник Чешке републике Бенеш, представници Француске на челу са Де Голом и Пољске са Сикорским, премијер Черчил са члановима Владе, Југословенска краљевска влада и дипломатски кор.
„На прослави је говорио Кантерберијски надбискуп, све је било величанствено а врхунац свега је било одушевљено поздрављање света који се код цркве окупио да нам изрази подршку и дивљење“ , сећао се после много година принц Томислав.
КРАЉ Петар је имао амбиције да се обучава за пилота у Британском ратном ваздухопловству са циљем да се касније прикључи југословенским ваздушним снагама.Али ни југословевска ни британска страна нису биле задовољне том идејом. Одлучено је да краљ студира међународно право и економију у Клеру, једном од мањих колеџа у Кембриџу.
Пре него што је кренуо на студије провео је један викенд са краљем Џорџом и краљицом Елизабетом. Тад је упознао и њихове ћерке Елизабету и Маргарет. У мемоарима се тога сећа:
„..Био је то диван викенд и остао ми је у лепој успомени. Атмосфера је била пријатељска.
Моји домаћини су разумевали мој положај у изгнанству, а ја сам са своје стране био испуњен страхопоштовањем што сам био у присуству тако чувеног монарха као што је био краљ Џорџ VI, иако је он мој кум и звао сам га „ујка Берти“. “
Почеле су студије. Учланио се у веслачки Клуб Клер колеџа и отпочео тренинге. У слободно време постао је члан Универзитетске ваздушне ескадриле и овремено се по неколико сати обучавао на авиону типа „тајгер мот“.За време викенда кад год је то било могуће одлазио је до оближње Рафове бомбардерске постаје која је имала „линков-тренажере“.
Те јесени сусрео се са чехословачким председником Бенешом, кога је упознао још као дете, кад је долазио у посету краљици Марији. Посетио је и чехословачке трупе и Лимингтону.
Злочини у Хрватској
ОД ЈЕСЕНИ 1941. године када су почеле да пристижу вести о масакрима усташког режима над српским становништвом, ова тема је постала стални предмет разговора на седницама југословенске владе. Долази и до прве озбиљне кризе. Јурај Крњевић, главни хрватски министар, сматрао је да је то била само пропаганда и и није био вољан да изрази солидарност са жртвама. Све време се држао чврсто својих захтева о уставним гаранцијама за аутономију Бановине Хрватске, изазивајући нелагодност међу српским министрима.
СУТРА: СУДБОНОСАН СУСРЕТ СА ГРЧКОМ ПРИНЦЕЗОМ
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)