ФЕЉТОН - ЉУБОМОРНИ КЊАЗ СЕКАО ГЛАВЕ ЗБОГ СВОЈЕ НЕВЕСТЕ: Искомплексиран и неугледни књаз убијао је за сваку ружну реч изговорену њего
ПОРЕД немилосрдног и крвавог обрачуна са политичким противницима и црногорским брђанима ни тај радосни чин његове женидбе и краткотрајни брак са Даринком Квекић, није изгледа могао проћи без потреса и трагичних посљедица.
Љубомором и комплексима раздирани неугледни књаз, скидао је главе онима који би ружну ријеч рекли за његову невјесту, а Тука Максимовића из Никшићке жупе, најљепшег међу три хиљаде његових сватова, живота је коштало то што је млада, европски васпитана књегиња, похвалила његову љепоту.
Не зна се да ли је црногорског књаза љепотом опчинила млада, тек петнаестогодишња Квекићева ћерка Даринка (један хроничар из тог времена је за њу написао да је била “средњег раста и средње љепоте, али хитрог погледа“), или је и у овом случају око бацио на мираз трговачке кћери и могућу наклоност и помоћ Срба из Трста, тек Данило је истога часа потражио у Трсту најскупљи прстен и заручио Даринку.
Занимљива је такође и Данилова одлука да вјенчање обави епископ задарски Кнежевић и да за кума зове намјесника далматинског, аустријског фелдмаршала, барона Мамулу, што је све, наравно, имало одређени политички рачун.
Вјенчање је обављено само два сата након што су сватови приспјели на Цетиње, а весеље је потом трајало два дана. Записано је да је књаз Данило сјутрадан послије вјенчања, заједно са бароном Мамулом, извршио смотру око три хиљаде сватова и свадбара обучених у свечане црногорске ношње.
ВЕЗАНО за чин женидбе и вјенчања књаза Данила, који се трудио да све буде по европским узусима (изгледа да је за тај чин добио помоћ од 11.000 цекина из руске царске касе), остала је и једна занимљива анегдота. Наиме, мимо обичаја, послије вјенчања се догодило нешто што је до тада било просто незамисливо у Црној Гори: сватови и сви главари су прилазили редом и љубили руку младој књегињи. Сви сем старог сенатора и гласитог јунака и паметара Стевана Перкова Вукотића. То, наравно, није промакло књазу Данилу, а кад га је потом упитао зашто и он није пољубио књегињи руку, Стеван му одговорио:
- Душе ми, господару, заклео сам се да женску и турску руку никад нећу пољубити…
ОВА ПРИЧА се у предањима везује и за неке друге гласовите јунаке. Поред осталих и за знаменитог голијског сердара Дуку Канкараша. Епски пјесник Божо Ђурановић је о томе испјевао осмерачку „причу“. И он истиче како је књаз покушао да дисциплинује Црногорце и научи их европским манирима, али наглашава коликом се срамотом сматрало ако би човјек пољубио жену у руку :
"Женску руку пољубити | Срамота је било тада Макар била и царица Из бијелог Петрограда..."
Ђурановић потом описује како се с том муком суочио и Дука Канкараш, приклијештен између личног поноса и части и зловоље црногорског господара гласно одговорио:
"Богу сам се зарекао, На крст часни и свијећу: Никад женску, нити турску, Пољубити руку нећу!"
А на питање господара, ако би морао, коју би руку прије пољубио, женску или турску, гласити јунак одговара:
„Ја ниједну, господару! Но погинут воли прије, Јер за људе и јунаке, Смрт, при томе, златна ли је!“
Књаз Данило се , како даље наводи Божо Ђурановић ,наводно и на молбу саме књегиње Даринке, смиловао и опростио горштачком витезу и чак му, „због мушкости и смјелости“ на прси „припучио“ „орден с ликом руског цара.“
МЕЂУТИМ, поред овога, било је и мноштво интрига које су се препричавале по Цетињу, али и других оптужби противу књаза Данила па чак и да је убијао људе и за најмању ријеч у вези с књегињом Даринком. Такве оптужбе је износио и Ђорђије Петровић пошто је напустио Црну Гору. „Он убија људе и без икаквог суда као што је урадио и 1855. када је са књегињом ишао у Острог. Два Брђанина говораху о књегињи и један је рекао: 'О кад би само једном могао да је пољубим’, тога Брђанина Данило је одмах убио...
Војвода Симо Поповић наводи у својим ’Мемоарима’ да је књаз Данило наредио да се на Ријеци Црнојевића стријељају три Црногорца, под изговором да су били у завјери противу њега, а у ствари, што су се несташно изјашњавали о књегињи. Дука Лондровић у свом фељтону о Новици Церовићу наводи да се Туко Максимовић стријеља само зато што се љепотом више од свих сватова допао књегињи Дарнки, а то потврђује и Аница Шаулић у својој књизи о Новици Церовићу:
„Туко је био ванредне лепоте. Весео због почасти која му је указана позивом на књажеву свадбу, Туко је обукао најбогатије одело, ставио токе и оружје оковано у срми и злату.
Тако је Туко привукао пажњу свих гостију, па и књегиње, и она му се осмехнула.
У Туковом селу Ливеровићима живео је жупски кнез и он позавиде Туку на почасти. Био је жупски кнез у пријатељству са Туковом стрином, крчмарицом Андром и затражи од ње да му некако измами какву ружну ријеч о књазу или о књагињи..."
ВРАТИО се Туко из сватова и сјахао право пред крчмом своје стрине. Части Туко стрину и она њега. Кад, частећи се лозовачом, зађоше у разговор, упита Андра:
„Како ти, Туко, би у сватовима?“
„Лијепо ми би и прелијепо, у здравље господарево“.
„Виђе ли књагињу?“
„Глах је како тебе сада“.
„Бијаше ли, Туко, кака књагиња?“
„Бијаше лијепа ка бијела вила, остаде ми на срцу“.
Тако је рекао, али је захваљујући његовој стрини и жупском кнезу изашло да је рекао „волији би њу но цијелу Жупу”.
Кнез достави ово на Цетиње и од књаза дође заповест, ако је Туко тако рекао, да се сместа мушкета. Туко се бранио да није, али се његова стрина са својим сином закле да јесте.
Ражали се Новици када чу да ће стрељати оног лепог и веселог младића те оде књазу:
„Господару, зашто сте осудили на мушкет Тука Шћепанова?“
„Увриједио је књегињу“.
„Је ли то истина, господару? Има људи илава (зла) срца“.
„Иста његова стрина заклела се у Жупском манастиру“.
НА НЕСРЕЋУ, књаз није распитивао каква је Андра, а ни Новица није знао. Зато он само рече:
„Можете ли му опростит, господару? Да је и рекао зло, у пићу се много рече, није зло чинио. Тешко се подиже живот, а кажу да је Туко јединак“.
Књаз је ћутао, блед, док су му очи севале гневом. Није га лако било поколебати у одлуци коју је већ био донео. А та се одлука учврстила пуком случајношћу. За вечером, када се у вези са дијамантском гривном коју је кнегиња тога дана добила од свога кума намесника Далмације, генерала Мамуле, повела реч о свадби и о личностима које су на њој запажене, књегиња рече:
„Дане, долазе нам толики људи, како никад не дође онај младић што га зваху Туко?“
Новица, те вечери књажев гост, обори главу, знао је да је Туку тиме потписана пресуда.
Књаз погледа мрко своју младу жену, а ова, навикла на друге друштвене односе, гледаше га отворено. Тада књаз јетко рече:„Тај више неће доћи. Ми смо га мушкетали.“
НЕЋЕ СРПСКУ ПРИНЦЕЗУ
ДАНИЛОВА одлука да се ожени ћерком тршћанског трговца није наишла на одушевљење у Црној Гори, а то отприлике није било по вољи ни великим силама - Русији, Аустрији, Француској и Турској - које су будно пратиле шта се збива на Цетињу. Својеглави књаз Данило није много зарезивао за примједбе да се могао оженити са српског двора (принцеза Клеопатра Карађорђевић) већ је вјенчање и свадбу заказао за јануар 1855. године и одмах након званичне вјеридбе, обављене октобра 1854, почео припреме за весеље.
СУТРА: ПОЧЕЦИ ОСВЕТЕ ТОДОРА КАДИЋА
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)