ФЕЉТОН - РУСКИ ЛУКАВИ ГЕНЕРАЛ УЛАЗИ У СУЛТАНОВ ХАРЕМ: Драгоцени накити су руском амбасадору Кутузову у Стамболу отварали сва врата
РУСКИ амбасадор у Стамболу генерал Михаил Кутузов се према зачецима реформи султана Селима III односио са пуном пажњом, заинтересовано и увек спреман да помогне сваковрсним саветима.
Управо је Кутузов први Петербургу послао најтачније податке о војној преобразби у Турској, посебно што се тиче формирања војних судова. Као успут, уз реч, амбасадор је, увек ненаметљиво али без узмицања, утискивао у султанову свест мисао о томе да Русија мора да има и да ће имати снажну флоту на Црном мору, и да Турска са тим мора да се помири. Крим је од сада за Турску, говорио би Кутузов, одсечени комад.
О омогућавању слободног пролаза за руске војне бродове кроз мореузе, Кутузов је заподенуо разговор само једном, и то као узгред. Суочивши се са жестоким супротстављањем турског вицеадмирала Серемет-беја, више се није враћао на ову тему, додавши само једно: када би се Турци и Руси удружили, нико не би смео да удари на мореузе.
Информација о овом моменту разговора је, преко француског повереника, стигла у Париз, а потом и у Лондон. Уз сву обазривост, али знајући Кутузовљев карактер и домишљатост, аутор допушта могућност да је то отицање информација организовао он сам. Руским дипломатама је остало само да ваљано пропрате реакције европских влада...
ЈЕДНОМ приликом је у посланству примио читаву колонију јерменских трговаца. „Зашто су долазили - није јасно, али многи од њих излазили су пуни одушевљења“, јављао је Селиму Серемет-беј. Вицеадмирал је гајио толико неповерење према Кутузову да је на сопствени ризик оформио службу која је пратила и бележила сваки покрет руског амбасадора-генерала. Кутузов је, наравно, врло брзо схватио ко су ,,њушкала“, и нетом је штедра милостиња спуштена у жалосно празне чиније дервиша што су се непрестано мотали око резиденције, посматрачи су ишчезли.
Када су преговори о трговинским тарифама и о висини такси за пролаз кроз мореуз запали у ћорсокак, Кутузов се опет осамио са документима из зеленог сафијанског портфеља; овога пута је дуго изучавао списак највољенијих и најутицајнијих жена султана Селима.
Следећег дана је запрепашћени Стамбол видео руског лукавца у врту који припада харему.
Према законима ислама харем или харам, што значи „забрањено место“, заједно са вртом који му припада, зверињаком и осталим што чини сарај, мора остати затворен за погледе мушкараца старијих од четрнаест година. Ономе ко прекрши ову забрану следила је сурова казна. Кад оно!
ГЕНЕРАЛ амбасадор је, наравно, ризиковао, али истовремено је врло добро знао шта ради.
Продорним, али галантним начином, учтивошћу и благоглагољивошћу, обилно зачињенима драгоценим накитом, срачунато изабраном према личним укусима житељки харема, изванредни руски посланик је покорио „падишахов розариј“.
Султан-валиде, Селимова мајка, и њене две најближе пријатељице схватиле су наговештаје о значају развоја трговине са Русијом. (Мајка Селима III била је Михри-шах, веома образована и паметна жена. Она је била кћер православног свештеника из Грузије, коју су отели разбојници и продали у сарај; постала је омиљена жена, пријатељица и саветница султана Мустафе III. Говорила је италијански и француски језик. Кутузовљев француски јој се веома допао.) Изванредног опуномоћеника примили су врло љубазно, а он, током читавог разговора, није подигао поглед према трима најлепшим женама Истока.
Како се само Селим смејао када му је заповедник страже, озбиљног и сметеног израза лица, дојавио да је Рус, ако је судити по његовом понашању, највероватније - главни евнух царице Катарине! А ,,најверодостојнији“ глас о визити коју је руски посланик учинио харему, и о поклонима које је руска императорка послала, по граду су брзо разнели исти онај „жустри Ахметка“ и још два-три човека из картографског бироа посланства.
Аутору овог текста је било потребно двадесетак година да установи имена жена које су се нашле у друштву са Михри--шах у султановом врту и које су се сусреле са руским амбасадором. Једна од њих била је Нахш-и дил, у девојаштву Еме де Ривери, омиљена жена Селимовог претходника, султана Абдул-Хамида. И, и мајка будућег султана-реформатора Мехмеда II. Селим, који није могао да има деце због заушки прележаних у детињству, одгајао је малог Мехмеда као рођеног сина. Преко Нахш-и дил, која га је подржавала у свим наумима, Селим је одржавао тајне контакте са Француском; омиљена рођака Нахш-и дил била је Жозефина де Богаме, у трећем браку Бонапарта.
ДРУГА Кутузовљева сабеседница била је Селимова рођена сестра Хатиџа-ханум, сјајно образована жена која је говорила неколико европских језика и која је примала жене европских дипломата. Хатиџа-ханум је имала пуно поверење свог брата Селима. У Кутузовљев сафијански портфељ одложен је папир следеће садржине: Хатиџа-ханум ,,под именом и у лику Јерменке“ често борави у приморским градовима Европе. Зашто? Чије задатке тамо извршава? О томе на другом месту. За нас је важно нешто друго: све три руже у „ђулистану и хулефа“, то јест „калифовом ружичњаку“, биле су компетентне у питањима која су разматрале са Кутузовим, и апсолутно није било случајно што су „учиниле променаду у право време и на правом месту“. Истина, у јавности је Кутузов инсистирао да је све била игра случаја.
Трговинска питања са Турском решена су за недељу дана. Султан је одустао од тога да судбину Турске веже за немирима потресену Француску. Поводом тог, у отоманској историји до тада нечувеног случаја - разговора иностраног амбасадора са житељицама харема, Селим је Кутузову за Катарину II предао богато украшену опрему за јахање - седло и узде.
Да ли је неискусни, бар што се тиче руског дворског поретка, турски амбасадор Мустафа Расих-ефенди, могао да се упореди са Кутузовим у трудољубљу? Окружен бесконачним низом војних смотри, парада, смена страже, потресен дивотом обнажених рамена руских лепотица, Мустафа Расих-ефенди је кући слао сваки пут све краће депеше.
ОНДА је и сасвим заћутао у току два месеца, јер га је императорка с пролећа 1794. године повела на забавно путовање о покладама; у међувремену је до те мере изгубио контролу над својим штабом да је Катарина, нимало се не пренемажући, била принуђена да напише гневно писмо канцелару Безборотку: потребно је предузети најхитније мере како би турски амбасадор „запретио својим људима да се не понашају у кући кнеза Вјаземског (посланичкој резиденцији) онако недолично како су се понашали у Москви, у кући кнеза Волконског, где су исекли све породичне портрете и разбили бисту кнеза Михаила Николајевича. А ако се тако понашају, треба их избацити без икаквих церемонија“.
Мир у области око Црног мора не само да је сачуван, већ је и учвршћен. Године 1799. био је закључен први руско-турски војни уговор. Руски војни бродови били су први који су прошли кроз Црноморске мореузе.
Селим је, како сведочи турски историчар, не једном топло помињао Кутуз-пашу. И Кутузов је време проведено у Стамболу сматрао најсрећнијим периодом свог живота. Михаил Ларионич Кутузов је заувек ушао у светску историју као један од највеличанственијих војсковођа. Ко зна како би изгледаиа историја, и то, можда, не само руска, да је Кутузов постао професионални обавештајац; „Ларионич“ би у том послу имао немале задатке...
Дипломатска активност
ПОДАЦИ које је генерал Михаил Ларионич Кутузов као амбасадор сакупио у Турској, не само да су добро послужили његовом наследнику на положају амбасадора у Стамболу, В. П. Кочубеју, него су и јако добро дошли приликом закључења Букурештанског мира 1812. године, тридесет седам дана пре Наполеоновог напада. Букурештански мир - потписивање мировног уговора са Турском - био је сам врх дипломатске активности будућег хероја Бородинске битке.
СУТРА: ШЕЗДЕСЕТ НЕПОТКУПЉИВИХ ГЕНЕРАЛА РУСКЕ АРМИЈЕ
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)