OKРЕПЉУЈУЋЕ ВИНО СА ЛИСТОВИМА КОКЕ: Кад је избио Други светски рат деривате амфетамина одиграли су кључну улогу у победама Вермахта

Пише: Слободан Рељић

09. 07. 2025. у 18:00

У ПАРИЗУ је 1863. - пошто је читао радове једног италијанског лекара кога су инспирисали текстови Сигмунда Фројда - корзикански фармацеут Анђело Маријани изнео на тржиште производ предстваљен као „окрепљујуће вино“. У вино бордо су се потапали листови коке.

OKРЕПЉУЈУЋЕ ВИНО СА ЛИСТОВИМА КОКЕ: Кад је избио Други светски рат деривате амфетамина одиграли су кључну улогу у победама Вермахта

ОСНИВАЧ Џон Стит Пембертон је био амерички фармацеут и творац кока-коле, Википедија

Та питка смеша је била подржана и „Корзиканчевом неодољивом маркетиншком техником“: он је смислио начин како да најславније личности свог времена повеже са својим пићем. И неколико папа и државних владара добило је на поклон сандуке тог вина. После је сакупио изјаве тих личности и направио албум који су илистровали познати уметници. Увек је налазио начина да се говори о његовом вину.

Кад је у Сједињеним Америчким Државама, на једном од најважнијих Корзиканчевих тржишта, уведен закон против конзумирања алкохола то се одразило и на продају „окрепљујућег вина“. Вино са коком се, ипак, продавало до 1910.

Један од дистрибутера напитка у Америци званог French Wine of Coce био је и Џон Пембертон који је и сам имао завршену фармацеутску школу и прво држао апотеку у Колумбусу, у Џорџији. Као војник Конфедерације у грађанском рату био је тешко рањен и постао зависник о морфијуму. После рата Пембертон се преселио у Атланту. Као лек је продавао и „француско вино са коком“ и то за свакакве тегобе - од проблема с живцима, са пробавом све до главобоље и импотенције.

Памбертонови проблеми настају 1885, кад Атланта уводи забрану продаје алкохолних пића.

Морао је из овог пића „извадити“ вино. Месецима је мешао и мућкао. Кокаин и кофеин из биљке коле су неподношљиво горки. Додавао је шећер, а онда лимунску киселину, па ароматична уља. У мају 1886. имао је сируп који је помешан с газираном водом у Џекобсовој апотеци (Jacob’s Pharmacy) у Атланти продаван за 5 центи чаша.

Име сирупу од шећерне трске, кокаина из листа коке и кофеин из коле даће Пембертонов књиговођа Франк Робинсон: Соса-Со1а, према два главна састојка. Исписао је име руком, белом бојом на црвеној позадини, променивши слово „к“, у ријечи „кола“, у слово „ц“. Речи, соса и со1а, повезао је цртицом.

Тако је настао кока-кола бренд, за који тада нико није могао ни помислити да ће постати најпознатији у свету. Регистрован је 1893. у америчком Бироу за патенте. Пембертон је умро две године касније у 57. години живота, са уштеђевином од 50 долара. Тајну формулу за припремање напитка већ је био продао апотекару Аси Кандлеру.

КАНДЛЕР је освежавајуће пиће претворио у прворзредно профитабилну робу. Ускоро је био један од најбогатијих људи у Атланти и почео да отвара фабрике за израду сирупа прво у Даласу, па у Лос Анђелесу и Филаделфији. Последње године XIX века Coca–Cola Company је потписала први уговор с  једном компанијом за пуњење боца. Аса Кандлер је знао тајну формулу сирупа, продавао га компанији а она флашира и дистрибуира кока- колу. То је постало лиценца на којој је утемељен јединствен дистрибутивни систем.

Више него њен укус кока-колу је чудом начинио Кандлеров приступ агресивној рекламној кампањи. То је постало незаобилазно кад је 1906. из кока-коле уклоњен кокаин, јер су наркотици забрањени за употребу.

У раним вечерњим часовима 20. октобра 1909. владини агенти су на државној линији у Тенесију пресрели камион који је превозио 40 барела и 20 кашика кока-кола сирупа из Атланте у фабрику за флаширање у Чатануги. Заплена је извршена на основу Закона о чистој храни и лековима (1906) којим је увођен ред на неконтролисану продају производа чији су састојци били тајна. Нови закон је захтевао од произвођача да на етикетама назначе количине алкохола, морфијума, опијума, кокаина, хероина и марихуане због могућности да производе „тешку зависност“.

Али тужба против Кока-коле се није односила на „коку“ с којом је фабрика у Атланти флертовала, јер „ни у најранијим годинама није се могао наћи траг кокаина“. Шеф савезног Бироа за хемију Харви Вашингтон Вили је проблем налазио у - кофеину. У додавању кофеина пићу које се рекламирало као стимулативно пиће које „снажи уморно тело и бистри уморни мозак“, а „напитак је тржишно усмераван на децу“. Суд се држао форме, те је ослободио Кока-кола компанију кад је утврдио да кофеин „није додатак“ него „основни састојак“ пића.

Тих година (1915) ће се креирати и кока-кола флаша, за коју се такође тврди да је таква (кон- туре женског тела) да подсвесно утичу на купца. Тада ће се Кандлер повући а онда постати градо- начлник Атланте, компанију Соса-Со1а преузима Роберт Вудраф, који ће постати познат као Мг. Соса-Со1а. Он ће сва знања и напоре усмерити на адвертајзинг.

КOKA- KOLA постаје пиће за масе, одмиче се од кокаина који је већ прокажен као наркотик, „али довољно је другачије назвати молекуле и дати им медецински raison d’etre  па да оно што је било постало опасна дрога добије лице хитно потребног производа“ (Де Ситер, 2019). Кока кола је наставила да гаји подсвесну везу с наркотиком, а он наставља свој самосталан живот.

У медицини, на пример, др Теодор Морел, лични лекар Адолфа Хитлера, био је редован купац производа апотекара Мерка из Дармштата. И, „кад је избио Други светски рат, неке од ових супстанци одиграле су кључну улогу у војним победама Вермахта, чији су војници масовно конзумирали деривате амфетамина и то по наређењу војних лекара“ (Де Ситер, 2019). То није било случајно.

Чињенице показују да је Немачка после Првог светског рата постала водећа земља у свету у производњи синтетичких дрога. Гигант ИГ Фарбен из Франкфурта ујединио је велике произвођаче 1925, а већ следеће године „земља је била водећи произвођач морфијума и светски првак у извозу хероина: 98 одсто производње је ишло у извоз. Између 1925. и 1930. године произведена је 91 тона морфијума, што је било 40 одсто светске производње...

Немци су били лидери и у производњи других супстанци: компаније Мерк, Борингер и Кнол контролисале су 80 одсто светског тржишта кокаина. Мерков кокаин из Драмштата био је најбољи производ на свету и пирати у Кини су штампали милионе његових лажних налепница. Хамбург је био највеће европско тржиште сировог кокаина: сваке године пролазиле хиљаде тона кроз луку легално“ (Ohler, 2017).

И кад су немачке трупе 1. септембра 1939. кренуле кроз Пољску „рат је разумеван као нешто што је требало одрадити, а дрога се узимала као нешто што је помагало посади тенка да се не упушта много у размишљање шта ради - чак и кад је тај посао убијање: ‘Сви су свежи, расположени, дисциплина изванредна. Мало еуфорије и повећана жеља за акцијом.

Ментална храброст, врло стимулисана. Нема инцидената. Ефекат је дуготрајан. После узимања четири таблете, удвостучи се јасност и виђење боја.’ Такође, мало халуцинација, које се доживљавају као пријатност, покреће људе који ће се осетити победу. ‘Не осећа се глад. Посебна предност је што се осећа повећана жеља за радом. Ефекат је тако јасан да није основан на имагинацији’“( Ohler, 2017).

Војник Хајнријех Бел (1917-1985), исти онај који ће после постати писац новеле Где си био Адаме? и добитник Нобелове награде за књижевност пише писмо родитељима са фронта: „Молим вас, не заборавите, да ми следећи пут у коверти пошаљете первитин... Ако можете пошаљите ми више первитина... и мало сланине, ако је могуће, да испржим с кромпиром“ (Ohler, 2017). Војник Бел није био никакав изузетак на фронту.

НОВА РЕЛИГИЈА КАПИТАЛИЗМА

KЊИГОВОЂА у апотеци Џона Пембертона у Аталанти, Франк Робинсон Робинсон, који је урадио прву етукету за кока колу,  није био светстан да је нацртао - икону. Тако је религија  капитализма, после деиконизације коју је спровела Римокатоличка црква, добила свог великог иконописца. А икона, у тривијалном облику, се вратила у дехристијанизовани Запад. Они су ту индустријализовану слику назвали - бренд.

 СУТРА: РОМЕЛОВА ВОЈСКА ОСВАЈА ФРАНЦУСКУ НА ДРОГАМА  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

15 година извештавања о одрживом пословању