КАКО ЈЕ ИСТОРИЈА СРБИЈЕ СТВАРАНА УЗ ПОМОЋ МАСОНА: И кнез Милош је био слободни зидар

Милорад Бошњак

16. 08. 2020. у 06:00

НЕПОРЕЦИВЕ су историјске чињенице, које ширу јавност доводе до истине: тајним братствима Европе - Слободним зидарима (масонима), Темпларима и Розенкројцерима - владарски Обреновићи и они из побочних фамилијарних линија, и те како су били потребни.

КАКО ЈЕ ИСТОРИЈА СРБИЈЕ СТВАРАНА УЗ ПОМОЋ МАСОНА: И кнез Милош је био слободни зидар

Фото: Фото - документација "Новости"

Као што су европска езотеричка друштва и тајне службе заузврат били потребни Обреновићима. И тако су стварани сакривени концепти српске историје! То су мало разјашњена тајна (гео)политичка деловања Обреновића, без којих не би било ни оновремене, камоли садашње самосталне српске државе.

"Ништа ми није љубезније од мојега рода. Но, уколико га више љубим, утолико сам више дужан истину и правду говорити"! (Доситеј Обрадовић, просветитељ европски и српски, часни делатник братства Слободни зидари). Тај цитат је мото нашег истраживања, које нема никакву политичку предоређеност, већ само трагање за истином.

ТРЕБА ли Србију и Европу подсећати колико им је Доситеј допринео, као један од просветитеља, у (пред)револуционарним временима пре избора Обреновића на политичке и војно-дипломатске позиције, затим и кнежевске, па тајно пројектоване краљевске? Као што је допринео и појединим монархијама у Европи свог доба, масонским ложама блиским каснијим владарским Обреновићима.

Доситеју је то монашко име дала СПЦ, тако му је гласило и кодно име у - слободном зидарству! Јавним и тајним радом, задужио је све владаре из куће Обреновића, али и Србију у целини. Лајпциг је, по масонским изворима из северне Италије, највероватније место где је у ложу инициран (примљен у братство Слободни зидари) Доситеј Обрадовић. Неки му иницијацију приписују ложи у Трсту, неки у Венецији, где је сигурно био инициран Петар Петровић Његош. У част Доситеја, као масона, названа је београдска ложа "Доситеј Обрадовић" основана двадесетих година 20. века, под "светлошћу" (заштитом) тадашње Велике ложе "Југославија". И њен рад је обновљен.

Историјски извори указују да су Обреновићи који су били на челу Србије (не сви) припадали масонерији

Са тајним европским братствима и њиховим "филијалама" у Србији, Обреновићи су били најуже повезани. Због тајности и (ис)трајности у прошлом и времену које ће доћи, тајна братства су опстала. Али, владарски Обреновићи нису од 1903. године опстали као династија, осим биолошки доказаних потомака, из побочне породичне линије од Господара Јакова.

ПОЛИТИЧКИ односи Обреновића са тајним друштвима подразумевали су и обавештајну делатности. То је време кад се тајне службе велесила увелико развијају, и у ондашњим комуникацијским условима имају све више утицаја на државну политику. Ако се може говорити о државничкој премудрости кнеза Милоша, то се пре свега односи на његово разумевање потребе да има обавештајну службу, коју му је створио народни кнез Васа Поповић. Помоћу ње је надмудривао иностране и тајне службе конкурентских политичких интересних група у Србији.

За Васу Поповића поједини аутори су навели да је био масон, али за ту његову припадност нема доказа. Неки од њих су га погрешно поистоветили са Василијем Поповићем, чланом масонских ложа "Српска задруга" и "Светлост Балкана", основаних у Београду 1881. године - кад кнез Милош ни кнез Васа одавно нису били живи! О Васи Поповићу, Милошевом најоданијем шпијунском и дипломатском мисионару, још ће бити речи.

ИПАК ИМА ТРАГОВА

ПУБЛИЦИСТИ присталице Обреновића, чијих дела има у државним и приватним архивима, нису оставили много докумената о заслугама Обреновића за Србију, испослованих сарадњом са тајним друштвима, као ни њихови противници. Код једних и других, осим изузетака, има мало радова и о деловању опозиције Обреновићима уз помоћ тајних друштава за Србију и против Србије, односима побочних Обреновића са тајним братствима. Трагова о томе има у актима и литератури у поседу архивиста у Хрватској и Италији.

ГЕОПОЛИТИЧКИ, на државничко делање кнеза Милоша, као и његовог претходника Ђорђа Петровића Карађорђа, утицао је француски император Наполеон Шарл Бонапарте (1769-1821) освајањима по Европи, Русији и стварањем илирских провинција у регионалном комшилуку. Његову изреку "шта је историја, него прича која је опстала?" примениће готово сви Обреновићи у свом државотворном раду.

Постоје верзије о Наполеону као "брату" масона: да је инициран у ложи на Малти, те на Корзици, у "Великом Оријенту" у Паризу, али и да није припадао масонерији. Међутим, масони су били његови рођаци, поверљиви људи у власти и војсци. Многи од њих су били као велики мајстори и други часници ложа, у чијим записима се Наполеон спомиње као масон. У Француској и освојеним областима, он је промовисао моралне постулате масонерије, надасве просветитељске! Својим освајањима, на крају катасрофалним, "извозио" је Француску револуцију из 1789. Да ли би Наполеон тако поступао да и сам није био слободни зидар?!

УТИЦАЈ Наполеонових освајања на борбу Србије за национално ослобођење од Турске био је велики. Нарочито војни успеси против царске Русије а затим и пораз који је доживео од ње, тада верујућег ослонца Србије. Кроз те геостратешке етапе су пролазиле и друге велесиле, што је директно и индиректно успоравало или убрзавало српски замах националноослободилачке борбе. Иако неуспешан, Први српски устанак, почет 1804. под вођством Карађорђа, кад је Наполеон био на врхунцу војне моћи и власти, учинио је да Србија у Европи важи као бастион слободе.

Доситеју је то монашко име дала СПЦ, тако му је гласило и кодно име у - слободном зидарству

Други српски устанак, који је водио Милош Обреновић, дигнут је у Такову 1815. кад је Наполеон већ претрпео катастрофалне поразе и расуло и био прогнан. То расуло није снашло све његове креаторе француске тајне политике, поготово из редова масона, који ће после бити повезани са тајном дипломатијом Милошеве Србије.

"АКО једног дана нека од словенских земаља буде постигла политички или културни утицај у Европи, целокупна стара историја мораће да се пише изнова!" Аутор ове програмске мисли, мало познате широј српској јавности иако далекосежне по значају, од владавине Обреновића до наших времена, јесте Едбард Мајер (1855-1930), немачки историчар, који је иначе био масон. Он је директно утицао на политику Обреновића, као њихов масонски "брат" и драгоцени саветодавац и информатор! Име му пишемо по изворима из слободнозидарске литературе, мада га неки други извори именују као Едуард, Едвард... Био је европски чувен професор на катедри Древне историје на универзитетима у Бреслауу, Берлину... Ложа у Берлину се сматра као "Исток" Мајерове иницијације у трећи степен, као масона мајстора. Хамбург је вероватно место иницијације Мајера у први, ученички степен.

ИСТОРИЈСКИ извори указују да су Обреновићи који су били на челу Србије (не сви!) припадали масонерији. То исто важи и за многе из побочних линија. Александар В. Тодоровић и Бранко С. Божанић, књигом "Кнез Милош владар и масон"(Вукотић медија, Београд 2017) доказују да је и он био масон.

То доказује и цитат групе масона Срба и Хрвата из Аустроугарске, писан 1890. ијекавицом "Већини наше свеславенске ббр. (браће масона) који су на Вjечном Истоку (преминули) и нас живућих частни узор за националноослободилачки рад са лл. (ложама) код нас и у Европи, био је рад србске и ббр. из иностранства у вријеме кнеза Милоша Обреновића, брата Слз. (Слободних зидара)". Овај текст се налази у приватном архиву у Италији, а дат је на увид аутору овог фељтона.

СУТРА: Устанак под темпларском заставом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (2)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство