СВАКА ПЕТА СТАРИЈА ЖЕНА ЖРТВА НАСИЉА: Црвени крст Србије упозорава да је ризик од злостављања најстаријих све већи

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

27. 05. 2021. у 08:45

СТАРИЈЕ жене имају мање финансијских средстава, па често остају у насилној вези ради пуког преживљавања.

СВАКА ПЕТА СТАРИЈА ЖЕНА ЖРТВА НАСИЉА: Црвени крст Србије упозорава да је ризик од злостављања најстаријих све већи

Фото Илустрација архива

Оне чешће живе у институционалном смештају и у ризику су од насиља. Једна од седам старијих жена, односно више од 68 милиона њих широм света, доживело је неки облик насиља, показују подаци Црвеног крста.

У Србији је, према проценама Републичког завода за статистику, у 2019. години 20,7 одсто житеља имало 65 и више година. Процене су да ће до 2041. готово сваки четврти становник бити старији од 65. Будући да жене живе дуже од мушкараца, ризик од психичког, физичког и сексуалног насиља већи је него код мушкараца, објашњава Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије.

- Према подацима Светске здравствене организације, чак 15,7 одсто старијих доживи неки облик насиља, а код нас, према истраживању Црвеног крста Србије, тај је број нешто већи од 19 одсто. Најучесталији облик је финансијско и психичко насиље - каже Тодоровићева.

На основу података Светске здравствене организације, два од три запослена у институционалном смештају пријављују да су извршили неки облик насиља над корисницима.

Током короне још учесталије

ИСТРАЖИВАЊА у Великој Британији показала су да се насиље над старијима током ковида 19 повећало од 17 до 37 одсто.Најучесталији облици над старијим женама били су финансијско злостављање и занемаривање, а следе психичко и физичко насиље.

У нашој земљи, међутим, такво истраживање не постоји.

- Насиље над старијим женама је јавноздравствени и проблем родне неједнакости, и представља кршење људских права. Оставља велике последице на њихово физичко и ментално здравље. Ипак, већина истраживања усредсређена је на жене током репродуктивног периода (15-49 година), а врло је мало података о врстама и обрасцима насиља над женама старијим од 50 - објашњава наша саговорница.

У оквиру пројекта"Оснаживање старијих жена: Превенција насиља кроз промену социјалних норми у Аустрији и Србији"(ЕмПреВ),који финансирају ЕУ и Аустријска развојна агенција, Црвени крст Србије едуковао је 32 волонтера и запослених на тему превенција насиља над старијима. Од 15. маја до 15. јуна, поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над старијима, одржаће едукације 200 старијих жена и 200 геронтодомаћица.

Према подацима последњег истраживања "На ничијој земљи, родно засновано насиље над старијим женама у Србији", 16 одсто припадница нежнијег пола, старости 65-74 године, доживело је неки облик насиљапосле навршене 65. Овај вид насиља је прилично прикривен и жртве се ретко одлучују да га пријаве. Старије госпође углавном, према речима Тодоровићеве, трпе насиље из страха, стида, економске зависности, али су јаки и патријахални обрасци.Од навршених 15 година живота чак 40 одсто старијих жена доживело је неки облик насиља од садашњег или бившег партнера, док јеу претходних годину данато искуство имало7,7 одсто њих. Најраспрострањеније је психичко насиље.

Старије особе доживљавају гурање, шамарање, ударање, гађање предметима, нападе оружјем или им дају превелике дозе средстава за умирење или антипсихотика. Оне су жртве и вербалног и невербалног емоционалног злостављања. Циљ је да особа доживи менталну бол, тескобу или стрес. У психичко насиље спада употреба агресивног говора, угњетавање, манипулација, насилнички однос, уцена, викање, претње, називање погрдним именима, понижавање, изолација и обраћање старијима као деци.

Примери финансијског насиља су одузимање пословне способности, злоупотребе пуномоћја, преваре, нестанак новца или добара, вредних ствари, баријере у управљању сопственим средствима, непоштовање права на наслеђе, злоупотребу и крађу чекова, кредитних картица, новца, пензије, изнуда, ситуација када старију особу лажу колико нешто кошта.

Ту је и сексуално насиље, затим занемаривање и непружање помоћи, хране, одеће, уточишта, здравствене заштите и медицинске неге, као и напуштање старије особе која има потребу за негом. Самозанемаривање се односи на саму старију особу која, због умањених капацитета или менталних ограничења, не води бригу о основним потребама и често одбија туђу помоћ.

Жене између 65 и 74 године су под већим ризиком од физичког и сексуалног, а оне преко 74 од психичког и финансијског насиља. Насиљу погодује и зависност жене, њена социјална изолација и усамљеност, оптерећење негом неговатеља...
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”