"СЛУЧАЈ У БАЧКОМ ЈАРКУ ЈЕ ЕКСТРЕМ": Ево шта кажу стручњаци - како да препознамо и спречимо вршњачко насиље

Новости онлајн

26. 05. 2021. у 20:42

ДВА ученика осмог разреда школе у Бачком Јарку терала вршњака, са сметњама у развоју, да их орално задовољи. Насилне сцене су снималии и слали својим пријатељима. Да ли смо као родитељи и друштво заказали? Ко је пред законом кривац за овакво дело: малолетник или васпитач?

СЛУЧАЈ У БАЧКОМ ЈАРКУ ЈЕ ЕКСТРЕМ: Ево шта кажу стручњаци - како да препознамо и спречимо вршњачко насиље

Фото: Депоситпхотос

Биљана Ћулафић, психотерапеут за породицу и трауме и Јелена Марковић из хуманитарне организације "Србија великог срца" биле су гости емисије "Усијање дана".

- Ово је екстрем, било је сличних случајева, млади данас имају све мање емпатије према другима, слабијима, животињама. Треба видети још кад је дете мало, па ако се уочи нешто, треба да се ради са тим дететом. А питање је да ли породица може да уочи такво понашање,а школа је ту да реагује, каже Ћулафић.

-  Сви који су прочитали вест осуђују починиоце, а мишљења су подељена ко је узрочник таквог стања код деце, одговорност имамо сви, од породице до школе и шире заједнице, каже Марковић.

- Често се дешава да неко популарно дете почне са насиљем, а да му се други придруже, и често се дешава да такав дечак или девојчица организују вређање, често је то психолошки трауматично, каже Марковић. 

- Деца која врше насиље врло често нису срећна, често иза тога стоји депресивност, васпитна запуштеност, она нису добијали пажњу од родитеља и није ни добила емпатију од родитеља. У школама нема довољно кадра, требало би да се појача сарадња са Дефектолошких факултетом, јер све је више деце са поремећајем у понашању, каже Ћулафић.

- Упутила би родитеље из те школе да попричају са децом и да не подсећају свог друга на то што се десило. А са дететом треба радити, што се пре почне са терапијом пре ће се излечити. Обично са таквим дететом успешно раде дефектолози. Треба и ојачати стручну службу школе. Ако дете има поверења у неку особу, оно ће рећи ако је нешто мучи. Натавници често реагују, али нису на жалост довољно обучени, и многи не умеју да препознају шта се детету десило. Очекујем да ће се у школи покренути дисциплинско-васпитни поступак и да се озбиљно разговара, тај поступак може имати велико васпитно дејство. Треба радити да злостављно дете има будућност, а ако ово прође некажњено, онда друга деца довијају лошу поруку. Њихови родитељи ће вероватно кривично одговарати, али мора да се ради и на развоју емпатије код злостављача - каже Ћулафић.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”