4 ВРСТЕ МУТАЦИЈЕ КОРОНЕ МОГУ ДА БРИНУ- Докторка Куљић Капулица: Постоје и оне са великим последицама

27. 05. 2021. у 08:38

ВИРУСОЛОГ докторка Нада Куљић Капулица истиче да су мутације у природи сваког вируса, те да не треба много да нас брину. Она напомиње да је тачно да пораст броја вакцинисаних резултира падом броја заражених и зато апелује да оне који још размишљају да се што пре вакцинишу.

4 ВРСТЕ МУТАЦИЈЕ КОРОНЕ МОГУ ДА БРИНУ- Докторка Куљић Капулица: Постоје и оне са великим последицама

Фото: Принтсцреен

Иако се, према великој студији рађеној у САД, показало да се само 0,01 одсто људи заразило након примљене обе дозе вакцине, потребано је да прође још времена како би се видело колика је ефикасност вакцина на дужи рок, сматра докторка.

- Ја сам увек оптимиста. То што вирус прави мутације то је део његове еволуције, да избегне наш имунитет, то је војнички речено маневарски потез. Мењају се делови вируса којима се он припаја за наше ћелије и то се дешава код свих вируса - рекла је докторка Куљић Капулица гостујући у "Београдској хроници" на РТС.

Она каже да је апсолутно тачно да пораст броја вакцинисаних узрокује пад броја заражених.

- Апсолутно је тачно и вакцинација треба што промптније да се одвија како би крива и даље падала - истиче Куљић Капулица.

Додаје они који се још нису вакцинисали најчешће имају недоумице да ли је свака вакцина добра и да ли ће после вакцинације бити потпуно заштићени од вируса.

- Ја им кажем да ниједна вакцина не штити 100 одсто, али да се најчешће људи који се разболе после вакцинације заразе пре него што се у организму формира довољан ниво антитела - објашњава вирусолошкиња.

Када су у питању мутација, докторка Куљић Капулице истиче да смо, за сада, заштићени и од њих.

- Тренутно све вакцине раде. Постоје четири врсте мутације које тренутно могу да нас забрину и то су британска, јужноафричка, бразилска и индијска, јер се брже преносе, клиничка слика може да буде тежа. Постоје и мутације са тзв. великим консенквенцама, али оне до сада нису забележене и не очекујем да буду - објашњава докторка Куљић Капулица.

Једно од питања које грађане често занима је и да ли вакцинисани могу да буду у опасности због оних који још размишљају и можемо ли да се вратимо на почетак пандемије.

- Настанак имуности зависи од више фактора, још се не зна колико траје природна, а колико имуност стечена вакцинацијом. Још је рано рећи, јер је прошло тек годину дана од појаве вируса на нашим просторима, односно годину и по дана у Кини. Код сличних вируса имунитет траје од године до пет, али треба сачекати да би могло да се каже са сигурношћу - сматра Куљић Капулица.

Не постоји консензус колики ниво имуности је довољан да би се доказало да је вакцина ефикасна. Податке о ефикасности вакцина саопштавају, пре свега, произвођачи вакцина.

- Потребно је пратити више параметара, од клиничара, вирусолога до имунолога. Рецимо, постоје 342 теста за доказивања антитела, а само 42 су одобрена. Треба да се вакцинишемо, али не и да тражимо антитела после вакцинације. То треба да раде институције специјализоване за то. Овако је то трошење ресурса и пара, јер ми не можемо те податке правилно да тумачимо, ја то не умем да вам кажем - истакла је докторка Нада Куљић Капулица.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОСЛАО САМ ИХ НА НАЈМАСНИЈЕ ЋЕВАПЕ, ТЕЖЕ ЋЕ ТРЧАТИ: Шоштарић дао занимљиву изјаву пред меч са Мађарима