БРИСЕЛ РАМПУ НЕ ДИЖЕ: ЕУ нас без разлога држи на црвеној листи иако смо ковид практично сломили
СПОРА и често контрадикторна бриселска администрација створила је још једну ситуацију у којој су грађани Србије неправедно запостављени. Из само њима знаних разлога нису нас ставили на листу пандемијски безбедних земаља, чијим грађанима је дозвољен улазак на територију ЕУ. Мораћемо, тако, да чекамо бар још десетак дана, ако не и дуже, јер се у ЕУ не држе ни сопствених препорука.
За ступање на тло ЕУ тренутно постоје два система, од којих се један, територијални, већ примењује, док ће други, вакцинални, ступити на снагу од 1. јула. Први зависи пре свега од броја заражених грађана на сто хиљада становника у трећој земљи, а други је индивидуални и примењиваће се на оне који су добили две вакцине, или имају тест не старији од 72 сата, кроз дигиталну зелену пропусницу. Наравно, под условом да ЕУ коначно испуни обећања.
Када су 20. маја одлучили да попусте мере, у Европском савету су дали препоруке земљама чланицама, дакле самима себи, да прихвате грађане свих оних земаља у којима има мање од 75 инфицираних у односу на поменути број. Тог дана када је донета ова препорука, Србија је имала 39 заражених, недељу дана касније 31, а тренутно 24!
Испунили смо и захтев да буде мање од 4 одсто позитивних на укупно урађеним тестовима, којих у Србији има испод два одсто. И - ништа. Једноставно су нас игнорисали, као и друге земље, попут, рецимо, Марока, које су такође испуниле строге норме, далеко строже него што је тренутна ситуација на територији саме ЕУ. У Француској, на пример, тренутно има 90 заражних на сто хиљада становника, четири пута више него у Србији.
Остали критеријуми су постојање стабилног или опадајућег тренда нових случајева, број изведених тестова, укупан одговор на ковид 19 у земљи и поузданост доступних информација. Разлога за одбијање, дакле, није било.
У Европском савету су "Новостима" рекли да је реч само о препоруци која никога не обавезује и да земље чланице имају право да донесу суверену одлуку. За образложење су упутили на кружно португалско председништво ЕУ, где се у петак и суботу нису јављали одговором на питање да појасне зашто је овако одлучено.
Уместо тога, додали су на листу безбедних земаља, као девету државу, Јапан, иако је тренд у Азији растући, па се чак у овој земљи питају да ли ће и одржавање Олимпијских игара због тога можда доћи у питање. Јапан тренутно има 52 заражена на сто хиљада, двоструко више него у Србији.
САМО 145 НОВООБОЛЕЛИХ
У Србији је у последња 24 сата потврђено 145 новооболелих од вируса корона од укупно 8.914 тестираних особа. Од ковида је преминуло девет особа, хоспитализовано је 546 оболелих, а од тога је 29 особа на респираторима.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)