ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - КОРЕНИ АНТИБИРОКРAТСКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ: Стварање српског покрета на Косову и протести и штрајкови радника у Југославији
СРЕДИНОМ осамдесетих година прошлог века Југославија и Србија биле су захваћене великим унутрашњим превирањима и протестима, економском и политичком кризом која је озбиљно уздрмала саме темеље система, снажно пољуљала већ одавно накривљену зграду југословенског федерализма и широм отворила врата за сукобе унутар политичке, управљачке номенклатуре, не само у равни међурепубличких и републичко-покрајинских односа, већ и унутар републичких и покрајинских олигархија.
Грађани на Косову, у Војводини, Црној Гори и централној Србији покренули су протесте током осамдесетих и одлучујуће допринели њиховом ширењу.
Протести су 1988-1989. достигли врхунац у "антибирократској револуцији", у низу великих митинга и демонстрација индустријских радника, српског покрета са Косова, њихових савезника и других група, што је било праћено и узвратним протестима Албанаца.
АНТИБИРОКРАТСКА револуција се састојала од споја националних и других, потпуно различитих тема, споја који се испољио у различитим облицима у различитим републикама и аутономним покрајинама, као и током различитих фаза мобилизације.
Година 1988. је била година социјалних, економских и политичких сукоба, како у општинама, републикама и покрајинама, тако и на савезном нивоу. Учесници у протестима и њихови противници сукобљавали су се око српско-албанског питања и уставних промена, али и око социјалних и економских питања, производних односа, одговорности високих функционера и учешћа грађана у политичком животу, баш као и у другим државама Источне Европе.
Ови протести и демонстрације су имали драматичан ток и народни бунт је учинио да неславно сиђе с власти низ високих функционера. Упркос тим драматичним, далекосежним последицама, ови догађаји и њихове последице до данас нису целовито разјашњени.
Због тога је од изузетне важности књига "Антибирократска револуција" Небојше Владисављевића, редовног професора Факултета политичких наука у Београду, из које, у "Историјском додатку", преносимо неке делове, и која особеном анализом доводи у питање досадашње доминирајуће, најчешће црно-беле представе тих сада већ давних, превратних догађаја.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
ОСАМ ГОДИНА МЛАЂИ Овај Србин је муж Ведране Рудан: "Променио ме је набоље" (ФОТО)
ДАНАС живе у складом браку.
15. 12. 2024. у 19:07
Коментари (0)