НАЈТЕЖИ ПАЦИЈЕНТ ИМА САМО 30 ГОДИНА - Докторка Аџић Вукичевић: Бројке су релативне и могу се лако променити
ДИРЕКТОРКА Ковид болнице у Батајници докторка Татјана Аџић Вукичевић каже за РТС да иако је тренутно најмањи број хоспитализованих икада у тој здравственој установи, бројке су нешто што је релативно и могу се лако променити.

Фото Танјуг
Докторка Татјана Аџић Вукичевић је навела да је тренутно повољна епидемиолошка ситуација, као и да бројеви падају из дана у дан.
- Ово је најмањи број хоспитализованих икада у нашој болници, од ових 75 болесника 60 се налази у јединицама полуинтензивног лечења, 15 у јединицама интензивног лечења, а интубирана су три болесника- додаје Аџић Вукичевићева.
- Бројке – то је нешто што је релативно и што се може променити из дана у дан, из сата у сат и то је нешто што нас не може толико довољно охрабрити, већ нас јачати у нашим намерама како да се боримо и шта да чинимо у вези са овом инфекцијом- наглашава докторка.
Указала је да већина пацијената не зна где се заразила, а нико од њих ко тренутно лежи у болници у Батајници није вакцинисан.
- Различитих су старосних група и полова. Тренутно наш најтежи пацијент је 1991. годиште, има само 30 година, и то је неко за кога смо се борили осам претходних дана да га не ставимо на респиратор и то смо морали да урадимо у недељу увече, јер он више није имао снаге да дише- навела је Аџић Вукичевићева.
Истакла је да је он претходно био здрав момак, без иједне придружене болести.
Све више пацијената се жали на последице ковида, а докторка каже да дневно на Клиници за пуломологију прегледају од 50 до 70 људи.
- Јављају се различитим симптомима – кратак дах, осећај недостатка ваздуха, изразито замарање. Половина њих је пост ковид компликацијама и најчешће виђамо фиброзе плућа, болесник после ковида треба још дуго времена да буде под будним оком пулмолога да му се олакша његово дисање- навела је докторка.
Поред тога, како каже, често се жале и на недостатак кисеоника и да један број пацијената и по изласку из болнице мора да примају кисеоничку терапију.
- На крају то су и емболије плућа и тромбозе горњих и доњих екстримитета, као и изливи у плућној марамици- каже Аџић Вукичевићева.
За крај, поручила је грађанима да имају прилику да се вакцинишу и да треба да је искористе.
- Никоме од нас не треба да буде тешко када уђемо у неки маркет, тржни центар, ресторан или неки други затворен простор да носимо маску, јер ћемо на тај начин успорити и умртвити вирус, а и сама вакцина ће томе помоћи да коначно се вратимо у нормалне животне токове- закључила је Аџић Вукичевићева.
(РТС)
Препоручујемо

КРИЗНИ ШТАБ ПРЕСЕКАО: Ево шта је одлучено на данашњој седници
14. 06. 2021. у 17:36 >> 17:52

ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Пред лекарима биле важне одлуке (ФОТО)
14. 06. 2021. у 16:49 >> 16:50

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ЉУДИ, ШТА СЕ ОВО ДЕСИЛО? Ердоган ухватио Макронов средњи прст и - не пушта! Снимак руковања постао хит на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"ДИПЛОМАТСКИ" стисак.
19. 05. 2025. у 16:40 >> 16:48
Коментари (0)