СВЕ ЈЕ СПРЕМНО: Ружић - Спроводе се потребне мере заштите за малу матуру
МИНИСТАР просвете Србије Бранко Ружић изјавио је данас да је све спремно за полагање мале матуре и да се спроводе све мере заштите, а деци поручио да немају трему и да покажу знање.
Фото: Танјуг
Данас и у наредна два дана осмаци полажу малу матуру, која почиње тестом из српског језика и књижевности, тј. матерњег језика, а Ружић је за РТС рекао да се тест полаже у 1.247 школа.
Он је додао да је лоцирано 18 пунктова са изазовним ситуацијама, али је нагласио да је све спремно за полагање матуре.
Ружић је поручио да се епидемиолошке мере поштују, и да се, где год је више од 50 ученика, тест одржава у фискултурним салама.
- Сви тестови су довезени јуче до 31 пункта, а онда дистрибуирани школама. Све мере заштите се спроводе - навео је Ружић.
Када је реч о замеркама синдиката да су резултати на пробним тестовима лошији, Ружић каже да таквих анализа није било, а да је направљен пресек стања након пробног теста, и да је показано да нема одударања у односу на регуларну годину пре пандемије корона вируса.
Наводи да се ситуација прати и да ове године има већи број затворених питања.
Говорећи о чувању тестова, Ружић каже да је највећа одговорност на директорима, али и на наставницима.
- У образовном систему седе предани људи који граде личности деце - рекао је Ружић и упозорио да ће они који помисле да злоупотребе тестове бити најстрожије кажњени.
Око 68.280 будућих средњошколаца планира да изађе на овогодишњи завршни испит, а због епидемиолошке ситуације, у учионици је дозвољено присуство до 12 ученика, уз два дежурна наставника.
Након теста из матерњег језика, у четвртак следи тест из математике и у петак комбиновани.
Сваки тест садржи 20 питања подељена на три нивоа - основни средњи и напредни, а питања ће бити отвореног и затвореног типа.
Отворена питања су када ученици дописују одговоре, а затворена кад већ имају понуђен одговор.
Ружић је раније најавио да ће овогодишња мала матура имати више питања затвореног типа.
Препоручујемо
ЛАКШЕ ПУТОВАЊЕ СРПСКИМ ДРЖАВЉАНИМА: Србија доспела на листу безбедних земаља
23. 06. 2021. у 09:12
ОД СЕПТЕМБРА ЧАСОВИ ПОНОВО 45 МИНУТА? Ружић: Вакцинација дала резултате
21. 06. 2021. у 15:11
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ИРАН ПОСЛАО ЈАВНУ ПОРУКУ СРБИЈИ: "Ви и ми смо симбол отпора и пркоса - остаћемо јаки и уједињени"
"ОД БЕОГРАДА до Техерана, видљив је исти образац насиља и непоштовања међународног права и људских живота."
25. 03. 2026. у 20:54
Коментари (0)